Про обов'язкову реєстрацію прав оренди
Інформація для орендарів земельних ділянок державної та комунальної власності що уклали договори оренди без внесення відомостей про такі права до Державного реєстру прав.
У зв’язку з військовою агресією росії проти України було тимчасово ️зупинено роботу, зокрема, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав), з огляду на що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно, зокрема, на земельні ділянки, була також зупинена. У зв’язку з цим, для врегулювання земельних відносин в умовах воєнного стану було встановлено тимчасовий механізм оформлення прав на земельні ділянки.
Так, Законом України від 12.05.2022 № 2247-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2247-ІХ) було, зокрема, передбачено можливість оформлення прав оренди на земельні ділянки державної та комунальної власності без внесення відомостей про такі права до Державного земельного кадастру та Державного реєстру прав з обов’язковою реєстрацією в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань договорів оренди, суборенди земельних ділянок районними військовими адміністраціями. Крім того, вважалися поновленими на рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру прав договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок с/г призначення: державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування; приватної власності.
Однак, після відновленням функціонування Державного земельного кадастру і Державного реєстру прав стало можливим повернення до порядку державної реєстрації речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що існував до змін, запроваджених Законом № 2247-ІХ.
19.11.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель» від 19.10.2022 № 2698-IX (далі – Закон № 2698-ІХ). Положеннями цього закону, зокрема передбачено, що:
- передача в оренду земельних ділянок с/г призначення здійснюється за умови наявності відомостей про земельні ділянки у Державному земельному кадастрі, а прав на них – у Державному реєстрі прав;
- припиняється автоматичне поновлення дії договорів користування земельними ділянками, термін дії яких закінчився після введення воєнного стану;
- орендар земельної ділянки, переданої йому в оренду під час дії Закону № 2247-ІХ, зобов’язаний протягом 2 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ подати заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру — також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки.
На виконанні цього обов’язку суб’єктам речових прав слід звернути особливу увагу, адже у разі якщо протягом 3 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ право оренди земельної ділянки НЕ буде зареєстровано, договір оренди земельної ділянки вважається припиненим.
Тобто навіть у разі, якщо дія договору оренди, укладеного відповідно до змін, внесених Законом № 2247-ІХ, мала закінчитися після 19.02.2023, водночас орендар не зареєструє своє речове право у Державному реєстрі прав, то дія договору оренди земельної ділянки припиниться в силу закону зі спливом 3 місяців з дня набрання чинності Закону № 2698-ІХ, а отже, надалі такий договір НЕ буде підставою для державної реєстрації права оренди.
Слід зауважити, що відповідно до внесених Законом № 2247-ІХ до Земельного кодексу України змін, право оренди земельної ділянки виникало з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки в книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань. Тому, реєстрація у Державному реєстру права оренди, що виникло на підставі такого договору, не змінюватиме зазначеного моменту виникнення цього права.
Враховуючи викладене, користувачам земельних ділянок, права яких виникли відповідно до змін, запроваджених Законом № 2247-ІХ, вже зараз слід подбати про державну реєстрацію цього права та внести відповідні відомості про права оренди, суборенди земельних ділянок в Державний реєстр прав та Державний земельний кадастр.
Також важливо враховувати, що тимчасовий порядок оформлення прав користування земельними ділянками с/г призначення може бути знову запроваджено за умови призупинення функціонування Державного земельного кадастру на всій території України.
У такому випадку рішення про призупинення функціонування Державного земельного кадастру приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, яке застосовується через 0 робочих днів з дня прийняття такого рішення і діє до дня прийняття зазначеним органом рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру.
Рішення про призупинення, відновлення функціонування Державного земельного кадастру у 3-денний строк підлягають опублікуванню в газеті «Голос України».
Водночас після прийняття рішення про відновлення функціонування Державного земельного кадастру орендарю земельної ділянки, переданої йому в оренду під час призупинення функціонування Державного земельного кадастру, важливо враховувати, що він буде зобов’язаний протягом місяців подати заяву про державну реєстрацію права оренди, суборенди земельної ділянки, а якщо відомості про земельну ділянку не внесені до Державного земельного кадастру — також заяву про державну реєстрацію земельної ділянки».
- Увольнение с военной службы, родители - инвалиды Віра Тарасенко вчора о 20:04
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук 31.01.2025 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак 31.01.2025 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак 31.01.2025 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості Сергій Сінченко 30.01.2025 15:08
- Як обрати правильного партнера для співпраці в рамках моделі Build-Operate-Transfer (BOT) Ніна Гузей 30.01.2025 14:21
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? Любов Шпак 30.01.2025 13:21
- Чому ми знаємо багато, але не діємо? Катерина Мілютенко 29.01.2025 22:23
- Економічні бульбашки: причини виникнення, характеристика та основні цикли Юрій Асадчев 29.01.2025 15:43
- "Нові" гарантії для бізнесу: чи зупинять вони безпідставні кримінальні провадження? Богдан Глядик 29.01.2025 15:16
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки Сильвія Красонь-Копаніаж 29.01.2025 14:41
- Найбільший банк Нідерландів ING Group залишає росію після більш ніж 30-річної присутності Володимир Горковенко 29.01.2025 12:26
- Діти під прицілом Богдан Кашаник 28.01.2025 23:01
- Точний прогноз, що змінює все Наталія Качан 28.01.2025 21:10
- Точний прогноз, що змінює все 101
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки 81
- Скасування Господарського кодексу України: необхідність чи передчасність? 80
- Модна усмішка: Як сучасна ортодонтія змінює стандарти краси 74
- Встановлення опіки над майном зниклої безвісти особи: що змінилося? 74
-
Тюрма за допомогу? Хто і чому блокує підтримку України в ЄС – перелік країн
2366
-
В Україні не вистачає сховищ для 1 млн тонн картоплі, це дестабілізує ринок
Бізнес 2128
-
Тисяча і одна проблема. Як амбітний проєкт міста Неом опинився на межі закриття
Технології 1669
-
Бізнес-тиждень: Ахметов завезе кокс зі США, Київстар купує таксі, де мобілізованим платять більше
Бізнес 1655
-
Молдовагаз замінила Газпром у Придністров'ї: першу партію газу вже доставили
Бізнес 1283