Громадянська освіта 3.0: витоки і перспективи розвитку
Процес постійної трансформації системи освіти України, суспільних перетворень та управлінських підходів вимагає нового перегляду концептуальних засад системи громадянської освіти в Україні
Російсько-українська війна, яка розпочалась 2014 та увійшла в гостру фазу з 2022 року, стала іспитом для українського громадянського суспільства та для кожного громадянина України окремо, незалежно від того на якій території він проживає. Цей іспит (життєвий, не академічний) є більш показовим на рівень набуття громадянських компетентностей і цінностей вільного демократичного суспільства як їх складових.
Реформа освіти в Україні, яку було розпочато з прийняттям нової редакції Закону України “Про освіту” у 2017 році, стала відправною точкою формування системи громадянської освіти в Україні, закріпивши її необхідність в акті законодавства. Логічним продовження цього законодавчого кроку стало схвалення Концепції розвитку громадянської освіти в Україні. Таким чином було утворено систему громадянської освіти за моделлю 2.0.
Сама згада Концепція на рік її схвалення (2018) являла собою та є станом на зараз важливим джерелом права, який дозволяв фахівцям в галузі освіти (як формальної, так неформальної громадянської) координувати свої зусилля у напрямку забезпечення набуття компетентностей українськими громадянами.
Процес постійної трансформації системи освіти України, суспільних перетворень та управлінських підходів вимагає нового перегляду концептуальних засад системи громадянської освіти в Україні, що викладені в Концепції 2018 року.
Проєкт змін до Концепції, розроблений робочою групою при Міністерстві освіти і науки України, передбачає не лише зміни по тексту, але і затвердження плану заходів, спрямованих на її імплементацію. І дійсно, освітня галузь потребує чіткого плану дії, чітких строків реалізації заходів, які слугуватимуть більш чіткій систематизації підходів та модернізації змісту громадянської освіти в Україні, або повноправно вважатимуться її моделлю 3.0.
Проєктом оновленої Концепції також передбачено законодавче закріплення визначення громадянської освіти, оновлення переліку актів законодавства, на яких грунтується система громадянської освіти в Україні, актуалізація даних, які спричинили розроблення змін до Концепції (як то військова загроза територіальній цілісності України з боку держави-агресора, тимчасова окупація територій України), перелік ризиків, на які варто зважати на шляху реалізації акта та індикатори ефективності її впровадження.
Куди важливим є пропонований до затвердження Урядом план заходів, який є чітким дороговказом змін, яких потребує сфера громадянської освіти в Україні. Заходи, які представлені в проєкті урядового розпорядження є в дечому такими, що давно назріли, тому для практиків сфери суспільствознавчих дисциплін та громадянської освіти не стануть чимось несподіваними, а навіть навпаки.
Планом заходів щодо реалізації зміненої Концепції планується здійснити роботу за шістьма ключовими напрямами: опис громадянських компетентностей, їх включення та моніторинг включеності до змісту освіти; навчально-методичне забезпечення системи громадянської освіти; впровадження системи моніторингу якості громадянської освіти; підготовка кваліфікованих кадрів для громадянської освіти; налагодження ефективної комунікації між зацікавленими сторонами в системі громадянської освіти; безпосереднє впровадження громадянської освіти.
Серед наведених вище напрямів, за якими пропонується втілювати зміни в систему громадянської освіти в Україні рекомендуємо звернути увагу на такі:
- держава ставить собі за мету розвиток дебатного руху;
- практична компонента громадянської освіти через участь реалізовуватиметься через вибори Всеукраїнського парламенту учнів за системою М18;
- робиться акцент на роботі з громадянами на тимчасово окупованих територіях до їхньої деокупації та після деокупації;
- реалізація мікропроєктів, залучення до бюджетів участі, волонтерська активність, відвідування засідань сесій органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів учасниками освітнього процесу тощо стає для здобувачів освіти нероздільною частиною громадянської освіти;
- координація проєктної діяльності лідерів учнівського самоврядування та їх координаторів стає функціоналом Українського державного центру позашкільної освіти;
- має бути проведена інформаційна кампанія з популяризації громадянської освіти як такої;
- потребуватиметься підвищення кваліфікації педагогічних, науково-педагогічних працівників, працівників інших суб’єктів освітньої діяльності з актуальних питань громадянської освіти;
- за рівнями освіти буде створено наскрізний опис громадянських компетентностей, які ще 2018 року були наведені у Концепції.
Така об’ємна робота потребуватиме докладання чималих зусиль посадовців Міністерства освіти і науки, інших дотичних до громадянської освіти ЦОВВ, закладів освіти, громадських об’єднань, міжнародних партнерів. Координацію зусиль з розвитку громадянської освіти пропонується планом заходів здійснювати через Раду з питань розвитку громадянської освіти при Міністерстві освіти і науки України, яку пропонується утворити також.
Розраховуємо, що бойові дії і воєнний стан не стануть на заваді Уряду в затвердженні змін до Концепції та плану заходів з її реалізації як підготовчого етапу, а українське суспільство, освітянська спільнота, громадський сектор, практики сфери громадянської освіти згодом одержать дорожню карту галузевих змін, які стали вже довгоочікуваними.
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко вчора о 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський вчора о 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков вчора о 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв вчора о 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко вчора о 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Реформа "турботи" Андрій Павловський 27.06.2025 12:07
- Оцінка девелоперського проєкту з позиції мезонінного інвестора, як визначити дохідність Роман Бєлік 26.06.2025 18:39
- Весна без тиші: безпекова ситуація на Херсонщині Тарас Букрєєв 26.06.2025 17:24
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок Антон Новохатній 26.06.2025 16:20
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 728
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 300
- Реформа "турботи" 236
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 117
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 99
-
Літній базовий гардероб – 2025: як зібрати стильну і зручну капсулу – пояснює стилістка
Життя 7270
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 4996
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 4935
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4212
-
Втратив бізнес в окупації та пережив два інсульти. Як ветеран відкрив поліграфічну фірму в Одесі
Бізнес 3149