Супергерої Національної системи кваліфікацій
Осінь 2021 року стала переломною для української системи кваліфікацій – ухвалено постанови КМУ, які регламентують визнання неформального та інформального навчання кваліфікаційними центрами в Україні.
Осінь 2021 року стала переломною для української системи кваліфікацій – ухвалено постанови Кабінету Міністрів України, які регламентують визнання неформального та інформального навчання кваліфікаційними центрами в Україні. Іншими словами, стало можливим визнавати самоосвіту і на її базі присвоювати професійні кваліфікації, без необхідності навчання в закладах освіти.
Займатися цим будуть нові установи – кваліфікаційні центри. У таких центрах можна пройти процедури оцінювання, що відповідають вимогам професійного стандарту і дають змогу виявити наявні компетентності. І в разі позитивного результату фахового іспиту отримати сертифікат про присвоєння професійної кваліфікації, що визнаватиметься на ринку праці.
Важливо, що такі кваліфікаційні центри будуть підтверджувати тільки ті професійні кваліфікації, які не належать до переліку так званих регульованих професій. Наприклад, можна буде скласти фаховий іспит і отримати сертифікат кухаря, зварювальника, бухгалтера тощо. А от медика – ні.
Для забезпечення якості діяльності центрів, в яких визнаватимуть результати самоосвіти, запроваджено їхню акредитацію. Цю акредитацію здійснює Національне агентство кваліфікацій. Критерії акредитації затверджено постановою КМУ «Деякі питання акредитації кваліфікаційних центрів».
Визначати, наскільки відповідають центри критеріям будуть експерти з акредитації кваліфікаційних центрів Національного агентства кваліфікацій.
Саме вони аналізуватимуть потенційну спроможність кожного центру присвоювати професійні кваліфікації. Перевірятимуть наявність матеріально-технічних ресурсів для здійснення процедур оцінювання, наявність контрольно-оцінювальних матеріалів та вебсайту для розміщення інформації про кваліфікаційний центр та процедури підтвердження професійних кваліфікацій.
Для того, щоб стати експертом Національного агентства кваліфікацій, потрібно пройти конкурсний відбір. І ми ставимось до такого відбору відповідально і виважено, аби впевнитися в фаховості та доброчесності наших експертів.
Порядок відбору експертів з акредитації кваліфікаційних центрів визначає вимоги до освіти і досвіду роботи, вмінь проводити аналіз та оцінку документів та знань вимог професійних стандартів, і нормативно-правових актів. Не буде так, що людина без досвіду фахової роботи у відповідній сфері стане експертом, або не матиме належного рівня освіти.
Спочатку ми даємо змогу нашим кандидатам у експерти підготуватись: проводимо з ними заняття, надаємо інформацію про систему кваліфікацій, професійні стандарти, наявну нормативну базу і досвід європейських країн, а також про ті вміння і навички, якими вони мають володіти для проведення акредитаційної експертизи. Наприкінці січня Агентство закінчило семінари вже для сьомої групи кандидатів у експерти.
Після цього ми проводимо практичне і теоретичне оцінювання. Ставлення до всіх однаково вимогливе. І це притому, що значна частина кандидатів у експерти є освітянами, кандидатами та докторами наук, професорами та мають колосальний досвід.
Так, з-поміж тих, хто подав документи на конкурс, є: представник інноваційного аерокосмічного кластера «Мехатроніка», доцент Національного авіаційного університету, професор кафедри ракетних військ і артилерії, головний лікар, завідувач кафедри і викладач виробничого навчання, токар і інженер-технолог, кухар і електрогазозварник тощо.
Практика конкурсного відбору показує, що лише близько половини претендентів успішно проходять оцінювання (тестування та виконання практичного завдання) і стають експертами.
На сьогодні Національне агентство кваліфікацій відібрало і внесло до Реєстру кваліфікацій 66 експертів, які вже готові до проведення акредитаційних експертиз. Ми вважаємо їх нашими супергероями, без яких неможлива розбудова сучасної та динамічної системи кваліфікацій.
Нам важлива якість акредитаційної експертизи, бо від цього буде залежати якість присвоєних професійних кваліфікацій. Тому Національне агентство кваліфікацій продовжує пошук кандидатів у експерти з акредитації кваліфікаційних центрів і запрошує долучатися до команди супергероїв.
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко вчора о 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський вчора о 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков вчора о 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв вчора о 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко вчора о 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Реформа "турботи" Андрій Павловський 27.06.2025 12:07
- Оцінка девелоперського проєкту з позиції мезонінного інвестора, як визначити дохідність Роман Бєлік 26.06.2025 18:39
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 730
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 302
- Реформа "турботи" 239
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 117
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 106
-
Літній базовий гардероб – 2025: як зібрати стильну і зручну капсулу – пояснює стилістка
Життя 7700
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 6207
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5160
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4251
-
Втратив бізнес в окупації та пережив два інсульти. Як ветеран відкрив поліграфічну фірму в Одесі
Бізнес 3266