Реформа ДАБІ та утворення ДІАМ
Стислий огляд реформи сфери державного архітектурно-будівельного контролю
Історія:
Реалізація державного архітектурно-будівельного контролю здійснювалась через ДАБІ, як центральний орган виконавчої влади.
13 березня 2020 р. Кабмін ліквідує ДАБІ та перерозподіляє її функціонал серед новоутворених органів:
- Державної сервісної служби містобудування України (відповідає за оформлення документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів);
- Державної інспекції містобудування України (відповідає за державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд).
Також, утворюється новий орган – Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні України.
23 грудня 2020 р. Кабмін «оновлює» реформу, із елементами повернення до первісного стану, а саме: ліквідовуються Державна інспекція містобудування та Державна сервісна служба містобудування.
Замість них утворюється єдиний орган – Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ).
До завершення формальностей з утворення ДІАМ та заповнення її штату тридцятьма відсотками вакансій, її функції виконує недоліквідована ДАБІ.
Основний функціонал ДІАМ:
- перевірки (державний архітектурно-будівельний контроль) суб’єктів містобудівної діяльності (замовники будівництва, власники будівель, експертні організації, підрядники, архітектори, проектувальники тощо) на предмет дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;
- нагляд за діяльністю уповноважених органів місцевого самоврядування в сфері архітектурно-будівельного контролю;
- ліцензування діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, та здійснення контролю за такою ліцензійною діяльністю.
- реєстрація повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт, здійснення змін до них, а також скасування права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутих на підставі поданого повідомлення;
- надання дозволів на виконання будівельних робіт, реєстрація повідомлення про внесення змін до них, анулювання дозволів;
- приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
ДІАМ повинна запрацювати ближчим часом, на підставі акту Кабміну. На сьогодні працює ДАБІ, яка виконує функції ДІАМа, окрім питання ліцензування діяльності із спорудження об’єктів СС2 та СС3 (поки що нові ліцензії не видають).
Наступне реформування контролю і нагляду в сфері містобудування:
01 липня 2020 р. в першому читанні проголосований законопроєкт № 5655, яким передбачається розмежування функціоналу органів містобудівного контролю:
- ДІАМ здійснюватиме містобудівний контроль щодо вичерпного переліку об’єктів СС3 (підвісні залізниці, злітно-посадкові смуги, мости, естакади, шляхопроводи, тунелі та метро та ін.); об’єктів, замовниками будівництва яких є державні органи, органи місцевого самоврядування; пам’яток культурної спадщини національного значення, занесених до Державного реєстру нерухомих пам’яток України;
- виконавчі органи місцевого самоврядування здійснюватимуть містобудівний контроль щодо об'єктів самочинного будівництва; об’єктів СС1, СС2 та СС3 (крім об’єктів, містобудівний контроль щодо яких здійснюється ДІАМ) – у разі, якщо замовником будівництва обрано такий орган місцевого самоврядування;
- приватні організації - уповноважені особи з містобудівного контролю, здійснюватимуть містобудівний контроль об’єктів СС1, СС2 та СС3 (крім об’єктів контролю ДІАМ чи органів місцевого самоврядування) - у разі, якщо замовником будівництва обрано таку організацію.
Законопроєкт одержаний Верховною Радою 11 червня 2021 року і проголосований 01 липня 2021 року (менше місяця). Значний нормативний обсяг документа та швидкість його розгляду вказують на високу ймовірність його ухвалення у другому читанні та в цілому найближчим часом.
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 21:03
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 266
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 95
- Справа на мільярд 94
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 3044
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 2973
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2260
-
Верховний суд відмовився скасувати приватизацію Укртелекому
Бізнес 1830
-
Перший у світі вуглецевий танкер прибув до Норвегії. Він транспортуватиме CO2 на дно моря
Бізнес 1351