Як оформити відпустку для догляду за дитиною віком до 6-ти років
Відпустка для догляду за дитиною до 6-ти – це чудовий спосіб одночасно і займатися вихованням дитини, і не переривати трудового стажу. Проте отримання даної відпустки потребує належного документального оформлення.
Відпустка для догляду задитиною до 6-ти – це чудовий спосіб одночасно і займатися вихованням дитини, іне переривати трудового стажу. Проте отримання даної відпустки потребує належногодокументального оформлення.
Про особливості та підставиотримання даної відпустки, а також про те, які документи має надати працівникроботодавцю для цього - йтиме мова в даному матеріалі.
Частиною 7вказаної статті визначено: відпустка для догляду за дитиною, передбаченачастиною шостою цієї статті, може бути використана повністю або частинами такожбатьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають задитиною.
Згідно з частиною 8 статті 179 КЗпПУ, за бажанням жінки або осіб, зазначених у частині сьомій цієїстатті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можутьпрацювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Відповідно до статті 181 КЗпПУ, відпустка без збереження заробітної плати надаються зазаявою жінки або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 цього Кодексу,повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом(розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу; відпусткадля догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка беззбереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу)зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажуроботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажуроботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
Отже:
1) відпусткадля догляду за дитиною віком до 6-ти років є відпусткою без збереженнязаробітної плати;
2) роботодавецьмає в обов’язковому порядку надати таку відпустку – за заявоюжінки (або осіб, зазначених у ч. 7 ст. 179 КЗпПУ), у випадку, якщо дитина потребуєдомашнього догляду;
3) особа,якій надана така відпустка, може працювати на умовах неповного робочого часуабо вдома – за її бажанням;
4) час перебування у відпустці для догляду за дитиною до 6-ти років зараховуютьсяяк до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи заспеціальністю.
Якзазначено вище, право на отримання даної відпустки прямо пов’язане із потребуванням дитиною домашнього догляду,що має бути підтверджено відповідним медичним документом.
Таким документом є Довідка за формою №080-1/о «Довідка пропотребу дитини (дитини-інваліда) у домашньому догляді» (затверджена Наказом МОЗУкраїни від 11.06.2012 № 430; доступний за посиланням).
Відповідно до Інструкції щодо заповненняформи первинної обліковоїдокументації № 080-1/о «Довідка про потребу дитини (дитини-інваліда) у домашньомудогляді»:
- пункт 4: форма № 080-1/о надається закладамиохорони здоров’я незалежно від форм власності та підпорядкування на підставірішення лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК);
- пункт 11: Пункти 5 Форми (Захворювання, на якехворіє дитина) заповнюються на підставіоблікової форми № 112/о «Історія розвитку дитини»(є основним медичним документом, що ведеться в дитячих поліклініках, центрахпервинної медико-санітарної допомоги (далі - ЦПМСД), будинках дитини, закладахохорони здоров’я, що надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких єдитячі відділення);
- пункт14: довідку підписують лікуючий лікар,завідуючий відділенням, голова ЛКК закладу охорони здоров'я;
- пункт 17: строк дії довідки встановлюється індивідуально зурахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних тареабілітаційних заходів і становить не менше 6 місяців;
Отже:
- Дляотримання відпустки для догляду за дитиною віком до 6-ти років працівник маєподати роботодавцю: відповідну заяву та довідку за формою № 080-1/о.
- Довідказа формою № 080-1/о видається на строк від 6 місяців – з огляду на характер,перебіг захворювання дитини; відповідно, по закінченню строку, на який булавидана довідка, особа, яка бажає і надалі перебувати у відпустці для догляду задитиною, - має отримати нову довідку на новий строк.
- Вказана довідка може бути видана дитячимиполіклініками, центрами первинної медико-санітарної допомоги (далі - ЦПМСД),будинками дитини, закладами охорони здоров’я, що надаютьамбулаторно-поліклінічну допомогу, у складі яких є дитячі відділення – деобліковується дитина – на основі форми № 112/о «Історія розвитку дитини».
- Корпоративний добробут: турбота про співробітників чи форма м’якого контролю? Анна Пархоменко 15:04
- Як AI змінює структуру бізнесу: замість відділів – малі команди і агентні системи Юлія Гречка 14:07
- Жіноче лідерство в українському бізнесі: трансформація, яка вже відбулася Наталія Павлючок 09:50
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко вчора о 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський вчора о 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков вчора о 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв вчора о 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко вчора о 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Реформа "турботи" Андрій Павловський 27.06.2025 12:07
- Оцінка девелоперського проєкту з позиції мезонінного інвестора, як визначити дохідність Роман Бєлік 26.06.2025 18:39
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 730
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 302
- Реформа "турботи" 239
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 117
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок 106
-
Літній базовий гардероб – 2025: як зібрати стильну і зручну капсулу – пояснює стилістка
Життя 7663
-
На Черкащині викрили незаконний видобуток каолінів: за майже три роки – 14 000 тонн
Бізнес 6127
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 5143
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 4251
-
Втратив бізнес в окупації та пережив два інсульти. Як ветеран відкрив поліграфічну фірму в Одесі
Бізнес 3255