Спрощення досудового розслідування: чи потрібні нам такі зміни?
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень".
Інститут поділу кримінальних правопорушень має значне практичне значення і тому, на законодавчому рівні європейські країни провели поділ правопорушень по відповідним критеріям.
При цьому немає значення приналежність держави до певної правової системи, оскільки категоризація має універсальний характер та застосовується в основному для диференціації відповідальності. Так, англосаксонська правова система давно здійснила розподіл кримінальних правопорушень на misdemeanor (проступки) та felony (злочини). Найбільш яскравими представниками цієї системи є Великобританія та США, кожна з яких своєрідно та по-різному виділяє різні групи та категорії кримінальних діянь.
Реформування української кримінальної юстиції також не оминуло запровадження інституту категоризації кримінальних правопорушень. Це зумовило прийняття довгоочікуваного Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень” №7279-д. Зазначений закон набирає чинності 01 січня 2020 року та виділяє основну класифікацію кримінальних правопорушень: по ступеню небезпечності та по процедурі розгляду. Основною метою зазначеного Закону є спрощення здійснення досудового розслідування, шляхом перерозподілу ресурсів в межах системи кримінальної юстиції.
В порядку змін, відповідно до ст. 12 Кримінального кодексу України, кримінальні правопорушення тепер поділятимуться на кримінальні проступки та злочини. Так, кримінальним проступком є передбачене Кримінальним кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі.
Таким чином, по факту відбулася “перекваліфікація” незначних злочинів у кримінальні проступки. Злочини, в свою чергу, тепер поділятимуться виключно на нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі.
Крім того, встановлюється строк давності притягнення до кримінальної відповідальності за проступок, а також після відбування його покарання особа вважатиметься такою, що не має судимості, що є, очевидно, позитивним здобутком.
В основному ж зміни до Кримінального кодексу є лінгвістичними. Не оминула змін і стаття 130 КупАП. Так положення про керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції криміналізована та визнаватиметься кримінальним проступком. Зазначена диспозиція знайде своє місце у розділі ІХ Кримінального кодексу України “Злочини проти безпеки та експлуатації транспорту”, санкція якої передбачатиме штраф від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.
Хто ж здійснюватиме розслідування кримінальних проступків?
До Кримінального процесуального кодексу України впроваджені положення про дізнавачів. Їхні повноваження в деякій мірі збігаються з повноваженнями слідчих, однак мають певні відмінності. Зокрема, надання можливості дізнавачам здійснювати певні слідчі дії до внесення ЄРДР, вочевидь, може призвести до надання передчасного висновку щодо відмови у відкритті кримінального провадження, а також обмежить права підозрюваного та потерпілого брати участь у слідчих діях, вносити свої зауваження до протоколу. Про які процесуальні гарантії може тепер йти мова?
Також КПК України встановлює строки розслідування проступків у формі дізнання; строки затримання особи, які несуть каральний характер, а не виправдану необхідність; передбачає порядок розгляду справи за спрощеною системою. Відносно останнього, то можна відверто констатувати, що демократичні зміни Закону не торкнулися. Зазначене обґрунтовується тим, що провадження буде орієнтоване не на встановлення дійсних обставин справи, судове провадження без розгляду доказів (яких може і не бути!), а на швидке ухвалення вироку. Так як, по перше, здійснюватиметься тиск на особу щодо визнання її вини, а, по друге, судовий процес відбуватиметься без виклику сторін, що,відповідно, ставить під сумнів принцип неупередженості судді.
Незрозумілим також залишається положення ст. 169 КПК України, яка передбачатиме, що тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено «за вироком суду в кримінальному провадженні щодо кримінального проступку». А якщо воно вилучене необґрунтовано? Чекаємо вироку?! Незважаючи на те, що Закон переслідує благі наміри — розвантаження кримінального правосуддя, однак, є очевидним, що більшість положень, з метою уникнення зловживань з боку правоохоронних органів, потребують чіткості, так як вбачається, що така “спрощеність” допускає нехтування основними процесуальними гарантіями прав та свобод людини і громадянина.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 214
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 9538
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 8576
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 8014
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3839
-
Harley-Davidson запустить власну гоночну серію з MotoGP у 2026 році
Бізнес 3664