З 1-го січня почнеться руйнування імперської економічної моделі
Навряд більшість українців до кінця усвідомлює всю значущість введення в дію зони вільної торгівлі між Україною та ЄС з початку наступного року. Адже, крім нових економічних можливостей та потенційних ризиків, ця подія має без перебільшення історичну вагу.
Навряд більшість українців до кінця усвідомлює всюзначущість введення в дію зони вільної торгівлі між Україною та ЄС з початкунаступного року. Адже, крім нових економічних можливостей та потенційнихризиків, ця подія має без перебільшення історичну вагу.
Вже зараз можна точно стверджувати, що переорієнтаціяекспортних ринків, зміна стандартів якості продукції і правил торгівлінеодмінно обернуться для України шоковими викликами у найближчій перспективі.Для того, щоб вижити в новому середовищі з новими правилами необхідні докоріннізміни всієї економічної системи. Тому комплексного позитивного ефекту відзапровадження ЗВТ з Європейським Союзом доведеться чекати щонайменше роківдесять, і це при максимально відданій роботі на результат.
Попри складний шлях, який розпочнеться вже за декількаднів, переорієнтація української економіки з Росії на Європу має стратегічнезначення. Саме виробничі і торговельні зв’язки є тими ланцюгами, що трималиУкраїну в зоні політичного і культурного впливу Москви. Ці узи після розпадуРадянського Союзу успадкували всі риси колишньої імперії.
Економічна система СРСР була побудована таким чином, щобунеможливити самодостатній розвиток кожної окремої республіки. Інтеграціягосподарського комплексу була настільки тісною, що наслідки розриву зв’язків умежах однієї держави деякі західні експерти прирівнювали до пів десяткапотужних катастроф. Водночас особливість цієї моделі полягала в тому, щоекономічно республіки були орієнтовані не стільки одна на одну, скільки наМоскву, тобто модель передбачала політизований і централізований характер. Зрештою,зайве говорити про те, що в умовах планової економіки по-іншому бути не могло.
Після краху СРСР провідне місце в економіці і політиці пострадянськихдержав посіли олігархічні клани, під контролем яких опинилася економіка, що які колись була орієнтована і залежна від російської. Тому господарськазалежність великих бізнес-еліт пострадянських країн від Москви чверть століттявизначала їх політичну підпорядкованість Кремлю. За кількома винятками цяситуація зберігається донині. Одним з винятків є й Україна.
Керівництво РФ добре усвідомлює той факт, що розривекономічних зв’язків з Києвом – це втрата найсерйознішого привідного паска дляманіпулювання Україною. Перехід останньої в якісно інший економічний простірназавжди позбавить Росію можливості чинити вирішальний вплив на подальшу долюукраїнської держави. Звідси й неймовірні за силою натиску дипломатичні зусилляросіян перешкодити ЗСТ Україна-ЄС і несамовита істерика російської сторони наостанніх переговорах з цього приводу. Все, що здатна вдіяти Москва в подібнійситуації, відтепер залишається виключно в рамках силового впливу. Зі свогобоку, Україна просто зобов’язана успішно інтегруватися в нову економічнуреальність, аби надійно відгородити себе від базової інфраструктури «рускогоміра» в майбутньому.
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 10.05.2025 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 10.05.2025 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 09.05.2025 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 09.05.2025 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
-
Угорщина готується до війни? Що стоїть за "шпигунами Орбана" на Закарпатті
40918
-
Експерти з психіатрії назвали п’ять речей, які ніколи не роблять щасливі пари в стосунках
Життя 13923
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
13831
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 12867
-
Підготовка піхотинців: державна некомпетентність і приватна ініціатива
Думка 12240