Ключове з законопроекту BEPS. Як проходитиме реалізація?
Про проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування».
Неодноразово писав про план BEPS з протидії розмиванню бази і виведенню прибутку з-під оподаткування, який повинні були імплементувати в Україні ще декілька років тому. І ось цього тижня нарешті було оприлюднено Мінфіном і НБУ проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування».
Раніше ми могли тільки припускати, як саме наш уряд буде реалізовувати план. Але тепер, коли є чіткі прописані кроки – ми можемо детальніше розібратись і зрозуміти, як саме планує діяти влада та як ці плани можуть повпливати на бізнес.
Крок перший – розкриття фізичними особами-резидентами України своєї участі в іноземних компаніях, які вони контролюють, і правила оподаткування таких компаній.
Далі планується обмеження витрат на фінансові операції з пов’язаними особами. Потім очікується введення плану дій щодо запобігання зловживаннь у зв’язку із застосуванням договорів про уникнення подвійного оподаткування.
Наступний крок спрямований на запобігання штучного уникнення визнання статусу постійного представництва.
І ще наступний крок – вдосконалення контролю за трансфертним ціноутворенням. І нарешті – визначення правил звітності в розрізі країн для міжнародних груп та компаній.
Також у законопроекті нарешті надано роз’яснення щодо ключових понять, наприклад, розтлумачується дохід з джерелом походження з України. Згідно з законопроектом, такими будуть вважатися доходи від відчуження акцій, корпоративних прав, частки в іноземних юр. особах, які будуть відповідати таким умовам:
- вартість акцій, корпоративних прав, часток іноземної юридичної особи на 50 % і більше утворюється за рахунок акцій, корпоративних прав в українській компанії, що належать зазначеній іноземній юр. особі прямо або опосередковано;
- та вартість акцій, корпоративних прав в українській компанії на 50 % і більше утворюється за рахунок нерухомості, яка розташована в Україні і належить такій компанії або використовується нею на підставі договору довгострокової оренди, фінансового лізингу тощо.
Також було надано вичерпне роз’яснення щодо ситуації, коли іноземна компанія визнається контрольованою іноземною компанією, якщо фізична особа – резидент України.
По-перше, це стається у випадку, коли резидент володіє часткою в іноземній компанії в розмірі 50 % і більше або якщо резидент володіє часткою в іноземній компанії в розмірі 25 % і більше, за умови, якщо кілька осіб – резидентів України володіють частками в іноземній компанії, розмір яких разом становить 50 % і більше.
Компанія також вважається контрольованою у випадку, коли резидент самостійно або разом з іншими резидентами здійснює фактичний контроль над іноземною компанією.
Це ключові моменти, які потрібні для виконання плану BEPS Україною, і нарешті у нас з’явився документ, який допоможе планово, поступово, а головне – не всупереч правовим нормам імплементувати нові вимоги, які сьогодні стоять перед українським бізнесом.
Але поки що це лише законопроект, і нам потрібно ще дочекатися його прийняття та ухвалення. Але після прийняття законопроекту ми нарешті зможемо уникнути визнання нас як країни, яка не співпрацює щодо оподаткування. А це дозволить розширити можливості для ведення українським бізнесом повноцінної діяльності на зовнішніх ринках, уникаючи упередженого ставлення з боку іноземних контрагентів, банків та інвесторів.
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 13:43
- Мистецтво перевтілення брендів Ірина Кононенко 13:29
- В пошуках щастя. Частина перша: Непарна пара Алла Заднепровська 12:01
- Інноваційні технології: майбутнє енергетики для сталого розвитку Ростислав Никітенко 11:55
- Закон про народовладдя: як українці зможуть активно впливати на життя своїх громад Лариса Білозір вчора о 21:38
- 10 помилок юристів при веденні соціальних мереж Тетяна Лежух вчора о 14:48
- Податкові стимули для чистого водню: як США задають тренд і що варто врахувати Україні Олексій Гнатенко вчора о 14:42
- Рашистська пропаганда отримала рекордне фінансування Володимир Горковенко вчора о 13:51
- Про обмін чи повернення подарованого товару: в Україні та закордоном Світлана Приймак вчора о 12:53
- Чи зможуть жінки подолати "скляну стелю" у сучасному світі? Галина Пустова вчора о 11:50
- Другий шанс: як громадяни ЄС можуть завершити випробувальний термін у рідній країні Дмитро Зенкін вчора о 11:01
- Чому люди дурні, а ШІ стане Президентом Тайваню Олег Короташ вчора о 07:30
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель 05.01.2025 19:36
-
Екснардепа Журжія зняли з потяга під час проходження кордону. Він подаватиме до суду
Бізнес 33622
-
Український бізнесмен планує відродити знамениту марку польських тракторів
Бізнес 12214
-
Велика Британія обігнала Німеччину і стала найбільшим ринком електромобілів у Європі
Бізнес 8117
-
Удар по бджільництву: в Україні померло до 25% бджіл у 2024 році
Бізнес 7132
-
РФ перенаправляє газові потоки: експорт російського ЗПГ до Європи бʼє рекорди
Бізнес 3796