Чи відбудеться «Нюрнберг» по-українськи?
Цього дня світ відзначає 70-ту річницю початку Нюрнберзького процесу. Саме цей акт справедливості став крапкою у відновленні спокою і миру в суспільстві. Такої ж справедливості, у межах власної країни, потребує зараз і український народ
Цього дня світ відзначає 70-ту річницю початку Нюрнберзькогопроцесу. Попри закінчення війни та укладання ряду мирних договорів після Другоїсвітової війни, саме цей акт став крапкою у відновленні мирного процесу. Аджеборотьба за відстоювання прав людини та основоположних цінностей вимагає нестільки відновлення певного статусу-кво, повернення до миру, а, головним чином,справедливості.
Додаткового символізму ця дата набирає напередоднірічниці Революції Гідності. Такої ж справедливості, у межах власної країни,потребує зараз і український народ. Попри демонстративні викриття Генеральноїпрокуратури, у кращих традиція совка, напередодні пам’ятної дати, люди так і не отримали бажаної сатисфакції. Через два роки триваютьсудові процеси над виконавцями наказів кривавого злочинного режиму, якихвстигли піймати, половина сервілістів Януковича відбулася заставою і чекає навирок спотвореної судової системи, яку вони самі створили, а інші – простоуникли правосуддя за браком доказів. Про авторів тих подій можна і незгадувати.
Окремої уваги заслуговує тема надання активістам Майдану,які тримали оборону, статусу учасників бойових дій. Відповідний закон бувухвалений восени минулого року й покладав на Кабінет Міністрів зобов’язаннярозробити порядок присвоєння цього статусу, визначити осіб, які його отримають.За рік уряд так і не впорався із цим завданням.
Так само, провальним можна вважати процес люстрації.Більшість чиновників очищення влади так і не зачепило, а деякі з них навітьпримудрилися повернути собі свої посади через суд. Напередодні революції,інститутом, який викликав найбільшу довіру була церква, а найбільшу недовіру –суди, прокуратура та міліція. За два роки, єдина структура, яка продемонструвалапоступ і отримала позитивний баланс довіри – це поліція. Водночас, цілковитеоновлення міліції має знаходитися під пильним наглядом громадянськогосуспільства. Інші ж державні інститути не змогли зрушити з мертвої точки.
В давньому суспільстві існував єдиний визнаний спосібвідновлення справедливості – таліон. Простіше, принцип «око за око, зуб зазуб». Людина мала право відповісти своєму кривднику, застосувавши проти ньоготакі ж дії, як він проти неї. Із розвитком права, принцип справедливості-помстиу суспільній свідомості був замінений принципом справедливості-покарання. Вруки держави перейшла монополія не лише на насильство, позбавлення волі абосмертну кару, але й на відновлення справедливості та захист кожногогромадянина.
Процес встановлення винних та притягнення їх довідповідальності має не лише відновити в суспільстві почуття справедливості,без якого неможливе почуття гідності, але й поновити довіру. Як між громадянамита державою (не владою), так і всередині суспільства. Тому що кожен маєрозуміти, що його життя, воля та цінності будуть захищені. Хіба не за це ми усіборолися?
- Забезпечення позову шляхом арешту майна банку в ліквідаційній процедурі Євген Морозов вчора о 21:57
- Механізм оформлення посвідок на проживання для іноземців, які захищають Україну від КМУ Дмитро Зенкін вчора о 15:39
- Секрети роботи з експертизами: як адвокат може змінити хід справи Світлана Приймак вчора о 12:14
- Хто стоїть за податковою пільгою розміром у 19 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 11:55
- Підсумки року: як правильно закрити минулий етап і підготуватися до нового Катерина Мілютенко 30.12.2024 23:36
- Способи зміни предмету або підстав позову Євген Морозов 30.12.2024 21:29
- Парламентський "подарунок" під ялинку для сфери містобудування Любомир Зубач 30.12.2024 15:58
- Концепція ЄСІКС: короткий огляд Дмитро Зенкін 30.12.2024 15:37
- В новий рік без насильства: символи, що змінюють долі жінок Галина Скіпальська 30.12.2024 14:44
- Свідоцтво про право на спадщину: недійсность та судова практика Світлана Приймак 30.12.2024 12:34
- "УЗ" повертає не туди Євген Магда 30.12.2024 12:32
- Розуміння Сходу Сильвія Красонь-Копаніаж 30.12.2024 09:51
- Рік новий, а ти – ні Валерій Козлов 29.12.2024 22:59
- Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за ініціативою орендодавця Євген Морозов 29.12.2024 21:19
- Реєстрація торговельної марки в Україні і не тільки Віталій Соловей 29.12.2024 17:50
-
Forbes Україна: Roshen зупинив виробництво на фабриці в Угорщині
Бізнес 16861
-
Прокачування газу в Україні з 1 січня подорожчає учетверо через нульовий транзит
Бізнес 11011
-
В Україні зірвалася рекордна оренда землі: потенційний орендар передумав платити
Бізнес 10239
-
Переможці й невдахи 2024 року: найкасовіші й найпровальніші фільми
Життя 6108
-
Україна збільшила експорт до $41 млрд у 2024 році. Що продавали — підсумки Мінекономіки
Фінанси 6081