Авторське право в Україні та оплата за використання музичних творів
Наскільки має бути розгалуженою система збору авторської винагороди для зародження в Україні у правокористувачів культури оплати за використання музичних творів.
Парадокс нашої країни є в тому, що, мабуть, ніхто до кінця не впевнений, скільки в нас чого є. Ані підприємців, ані підприємств, ані, взагалі, населення. Тому, якщо вам будуть казати про якісь цифри кількості чогось у масштабах країни, знайте – це все приблизно. Тому ми можемо робити певні припускання, спираючись на досвід сусідньої Польщі, що має приблизно такі ж параметри підприємництва та споживачів, або на реєстри підприємців (що офіційно зареєстровані та працюють легально).
Так ось, за цими розрахунками, в нашій країні є від 85 до 100 тисяч потенційних користувачів авторського продукту у комерційних цілях. Це можуть бути і великі ТРЦ, і маленькі кіоски біли дороги на виїзді з села.
Для контролю використання авторського продукту нам треба дотягнутися до десятків тисяч кафе, магазинів, перукарень, тощо, у кожному куточку України. Це можуть зробити тільки живі люди, що сядуть в автомобіль, маршрутку, або велосипед і приїдуть на місце, де, за нашими даними, може грати музика без відповідної ліцензії. Для охоплення цих закладів, та моніторингу використання творів, треба більше тисячі агентів на всій території України.
Звісно, для спрощення процесу для підприємців в нас є унікальне технічне рішення – так зване «єдине вікно» для правовласників та споживачів. На цьому сайті, що знайомий вже багатьом працівникам індустрії, підприємці можуть зареєструватися, та подавати дані про використання творів та оплачувати його. Без папірців, без зустрічей з працівниками організації. Для цього їм потрібний лише електронний цифровий підпис.
Але ж правила вигадали боягузи – вважає дуже багато людей, що бачать себе великими комбінаторами, недосяжними для контролю, або просто економлять на всьому, включаючи серветки. Для багатьох ще, на жаль, аудіовізуальні продукти це щось ефемерне і безкоштовне, за що платити не треба.
Ось для цих випадків нам і потрібні агенти. Вони оснащені пристроями, об’єднаними в єдину мережу, як працівники мереж рітейлу, наприклад. Це або смартфони, або інші портативні гаджети зі спеціальними додатками на кшталт Shazam, що миттєво визначають яка композиція грає. Вони фіксують використання авторського продукту і автоматично отримують результат на запит, чи легально підприємець використовує цю фонограму.
Щомісяця наші працівники «у полі» роблять близько 500 фіксацій і за результатами ми робимо відповідні дії. Ця робота дає результат, - на цей час ми маємо більш 18000 контрактів з користувачами зі всієї України, згідно яких видаємо ліцензії на використання музичних творів у більш ніж 20000 закладах торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.
Але, епідемія та карантин вносить свої корективи, сумні, але і дещо надихаючі. На жаль, зараз щомісячно закриваються щонайменше 500 закладів з тих, що сплачують роялті, на щастя, ми укладаємо щомісячно договорів про ліцензування більш ніж 500 закладів, що дозволяє нам зростати. Люди не складають руки, продовжують боротися за свій добробут, музика продовжує грати, а значить не все ще пропало. В нашій сфері необхідно дуже швидко бігти, щоб лише залишатись на місці. На жаль, цього не до кінця розуміють ті, хто вирішує, що тут все легко і засновує нові подібні організації.
Як в умовах, що складалися роками, Організація колективного управління (ОКУ) може отримати довіру правовласників та авторів? Як кажуть, головна основа довіри – це вчасно повернуті гроші.
В першу чергу для побудови довіри треба мати прозорі стосунки з авторами та правовласниками, а також, з користувачами авторських творів. І ми забезпечуємо їх, завдяки автоматизованій системи, що вираховує використання творів та суми роялті. Кожен автор чи правовласник має змогу дізнатися, скільки разів його твір використовувався, і яку суму він повинен за це отримати. Якщо музика грає на великих майданчиках в масштабах країни, наприклад, у мережах супермаркетів, ресторанів швидкого харчування, або преміум-сегменту (є у нас і такі мережі) та розважальних центрах, це відбувається автоматично без втручання людини, що виключає якісь маніпуляції.
У другу чергу – це регулярні виплати. Можна обіцяти авторам захмарні ставки роялті роками, як це роблять інші, але для набуття довірчих відносин краще платити без затримок. Вже близько десяти років наші автори знають, що кожного кварталу їм надходять виплати за користування їх творами. І я можу сказати, що щороку сума виплат росте, приблизно на 50% від попередньої. За три квартали цього року, незважаючи на карантин, виплати авторам склали 27,3 мільйони гривень. В Україні це рекордні суми для індустрії. Тому довіра артистів та лейблів до ОКУАСП росте пропорційно.
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв вчора о 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак вчора о 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева вчора о 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська вчора о 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва вчора о 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко вчора о 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Єврейська спадщина під вогнем війни в Україні Олег Вишняков 19.02.2025 13:36
- Тримати зв’язок: як підтримати людей на тимчасово окупованій території 207
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 193
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 192
- Сильные должны править миром. Точка 134
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 70
-
Польща розробила два сценарії для мігрантів з України на випадок закінчення війни
Бізнес 4014
-
Насправді про зраду США зможуть свідчити два конкретних рішення. Ось що має зробити Трамп
Думка 2750
-
Ексглава Укрспецекспорту відмивав гроші через Францію: НАБУ оголосило підозру
Бізнес 2382
-
Як під Києвом виробляють вино: органіка, біодинаміка та сміливі експерименти виноробні Biologist
Життя 2347
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2025