Як законодавчі зміни роблять неможливою реєстрацію ОСББ
Верховна Рада активно змінює закони. Але чи йдуть на користь ці зміни?
У жовтні Верховна Рада прийняла закон, яким було внесено зміни до великої кількості законодавчих актів з метою захисту права власності. Зокрема, Закон «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» доповнили наступними пунктами (ч. 5 ст. 6 Закону):
«У разі подання документів для проведення державної реєстрації уповноваженою на те особою встановлюється обсяг повноважень такої особи на підставі документа, що підтверджує її повноваження діяти від імені іншої особи.
Для цілей проведення реєстраційних дій документом, що підтверджує повноваження діяти від імені іншої особи, є документ, що підтверджує повноваження законного представника особи, нотаріально посвідчена довіреність або відомості з Єдиного державного реєстру про особу, яка уповноважена діяти від імені особи.»
Тепер уявімо ситуацію, коли ми створюємо об'єднання співвласників. ОСББ створюється власниками квартир та нежитлових приміщень будинку, а їх може бути 20, 50, 100, 200, 500 та більше, в залежності від того, скільки квартир набудував забудовник і скільки будинків вирішили об’єднатися в одне ОСББ.
Згідно із Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», на установчих зборах співвласники своїм рішенням надають повноваження певній особі для оформлення протоколу та подання документів для державної реєстрації ОСББ.
Здавалося б, усе просто, але тепер давайте поєднаємо положення Закону про ОСББ і ці нові норми, які внесли до Закону про державну реєстрацію. Поєднали?
Виглядає це наступним чином. У зв’язку з новими положеннями, коли ви приходите до реєстратора з пакетом документів для реєстрації ОСББ, він має перевірити ваші повноваження на подання цих документів. Тоді як у законі чітко прописано, що для цілей державної реєстрації є 3 типи документів, що могли би підтвердити ваші повноваження. Це може бути або документ, що підтверджує повноваження законного представника особи (для довідки: законні представники можуть бути у недієздатних та обмежено дієздатних осіб, наприклад батьки є законними представниками своїх малолітніх дітей). Це може бути нотаріально посвідчена довіреність, або ж відомості з Єдиного державного реєстру про особу, яка уповноважена діяти від імені іншої особи (враховуючи, що ми тільки створюємо юридичну особу, то у реєстрі не може бути ніяких відомостей). Виникає питання: який з цих документів може підтвердити повноваження представника співвласників, які вирішили створити ОСББ? Таким документом може бути лише нотаріально посвідчена довіреність, яку необхідно отримати від усіх співвласників, які брали участь у створенні ОСББ. Це практично неможливо, враховуючи кількість співвласників, які беруть участь у створенні ОСББ і вартість нотаріального посвідчення довіреності. І навіть якби це можна було би реалізувати - виглядає така ситуація як повна маячня, оскільки співвласники вже своїм протокольним рішенням, засвідченим їхніми особистими підписами, уповноважили певну особу для подання документів для проведення державної реєстрації.
Фактично, завдяки таким нормам, прописаним у законі про державну реєстрацію юридичних осіб, реєстрація ОСББ стала майже неможливою справою. Зараз є нотаріуси, які на свій страх та ризик проводять реєстрацію ОСББ без нотаріально посвідчених довіреностей від усіх співвласників, але їх послуги коштують від 2000 гривень, а безоплатна реєстрація у реєстратора неможлива через те, що усі реєстратори вимагають нотаріальні довіреності від співвласників.
Що в таких умовах робити співвласникам, які наважилися на створення ОСББ? Не впадати у відчай, а готуватися до захисту своїх прав. Звертатися до нотаріусів, а у випадку отримання відмови від реєстраторів - оскаржувати їх. Я особисто готова зайнятися оскарженням відмови у реєстрації ОСББ з цих причин, якщо хтось уже отримав таку відмову.
Ця ситуація іще раз підтверджує сумне правило: питання захисту ОСББ - це справа самих ОСББ. Але надія на зміни є, тож будемо працювати над цим разом.
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда вчора о 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик вчора о 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов вчора о 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч вчора о 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова вчора о 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко вчора о 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук вчора о 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко вчора о 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов вчора о 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер вчора о 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан 14.05.2025 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14.05.2025 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 14.05.2025 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 14.05.2025 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 14.05.2025 08:50
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 32767
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
12309
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 8400
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 7334
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 6279