Які правові проблеми стримують розвиток малого та середнього бізнесу в Україні?
Про перші результати проєкту "Дослідження правових потреб малого та середнього бізнесу".
Від розвитку малого та середнього бізнесу залежить економічний успіх будь-якої країни у цілому та добробуту переважної більшості громадян. За даними Державної служби статистики за 2018 рік кількість малих та середніх підприємств в Україні становила 99,9%. При цьому саме малий та середній бізнес (надалі - МСБ) забезпечував роботою 73,5% усіх працівників в Україні та виробив 61,8% обсягу реалізованих продукції.
Таким чином, МСБ в Україні становить основу економіки та від його розвитку залежить фінансовий стан майже ¾ працюючого населення України. Саме тому дуже важливо визначати та постійно відстежувати правові потреби МСБ для того, щоб усувати або зменшувати правові перешкоди, які заважають розвиватися МСБ.
Із зазначеною метою у кінці 2019 року в Україні розпочався проєкт «Дослідження правових потреб малого та середнього бізнесу», який здійснюється Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у партнерстві з Гаазьким інститутом інновацій у праві (HiiL), у рамках Проєкту ЄС «Право-Justice» і за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Станом на сьогодні завершився перший етап, у рамках якого дослідницькою агенцією Info Sapiens було проведено 24 інтерв’ю з представниками МСБ у різних сферах: сільське господарство, виробництво та надання послуг. На основі цих інтерв’ю заплановане проведення опитування 800 представників МСБ у всіх регіонах України з метою визначення найбільш значущих та частих правових проблем, з якими стикається МСБ та які обмежують його розвиток.
Однак, навіть з 24 інтерв’ю вбачаються певні тенденції, які свідчать про значні проблеми, які не дають розвиватися бізнесу. Серед найчастіших проблем, які суттєво впливають на бізнес, представники МСБ згадали про рейдерство, проблеми з податковою службою та складність залучення кредитних коштів.
Окремо варто зупинитися, на рейдерстві, оскільки про такі випадки згадало 7 із 24 представників МСБ. З цією проблемою стикається середній бізнес або малий бізнес, який за кількістю працівників або доходами дуже близький до середнього бізнесу. Попри те, що визначення рейдерства є надзвичайно широким, оскільки, у це поняття вкладають будь-яке зазіхання на їхній бізнес, все ж можна виокремити певні тенденції цього явища.
У будь-якому випадку це явище пов’язане із роботою правоохоронної системи держави, оскільки: 1) або самі представники правоохоронних органів здійснюють тиск (блокують діяльність підприємств через арешти виробничих комплексів, виїмку основних засобів підприємства тощо); 2) або правоохоронна система виявляється нездатною захистити бізнес від протиправних посягань третіх осіб. У результаті найбільш ефективним захистом виявився самостійний фізичний захист бізнесу та надання розголосу події, а не звернення до правоохоронної системи держави.
Також варто зазначити, що судова система не розглядається підприємцями як ефективний інструмент вирішення спорів. В першу чергу це пов’язано із занадто тривалими термінами розгляду справ. Іншим аспектом є невпевненість у тому, що судове рішення буде виконано. Зокрема, згадуючи про іншу суттєву проблему для бізнесу — відносини з податковою службою (переважно щодо блокування податкових накладних та відшкодування ПДВ), респонденти зазначили про проблеми невиконання податковими органами судових рішень, які набрали законної сили.
Таким чином, навіть первинний етап дослідження показує, що для забезпечення розвитку МСБ в Україні потрібні реформа правоохоронних органів та судової системи з метою забезпечення: 1) оперативного реагування на порушення, з якими стикається МСБ; 2) забезпечення виконання судових рішень (у першу чергу самими державними органами), де стягувачем є МСБ; 3) забезпечення покарання осіб (у першу чергу правоохоронців), які вчинили злочини відносно МСБ.
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 13.05.2025 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 13.05.2025 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс 13.05.2025 10:40
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 23671
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11076
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
9736
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 6442
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 5499