Міф 1: Усі, хто повертаються з війни, мають ПТСР
Чи буде через війну ПТСР у всіх? Українців лякають цією абревіатурою, а псевдоексперти ставлять діагнози військовим: "у кожного, хто був на фронті, є ПТСР". Психологи кажуть – це не так.
У близько 8% чоловіків та 20% жінок, які пережили травматичні події, діагностували ПТСР, тобто посттравматичний синдром. Цю статистику у березні оприлюднили в Міністерстві охорони здоров'я України. Психологи стверджують, це нормальна реакція українців на постійний стрес через воєнні дії.
Найчастіше із посттравматичним розладом стикаються військові, адже смертельна небезпека і перебування у постійній бойовій готовності – їхні щоденні реалії. Але на одну і ту саму подію кожен реагує по-різному, тому є хибним твердження, що нібито всі бійці, які повертаються із фронту, мають ПТСР.
Тетяна Сіренко, психологиня Центру психічного здоров’я та реабілітації “Лісова поляна” зауважує, що 70%, які пережили травматичні події, зможуть самостійно впоратися або впоратися з підтримкою близьких людей, оточення. І тільки в 30% розвиватиметься ПТСР. 8-12% із цих 30% матимуть серйозні зміни, які потребуватимуть медичного супроводу.
Але українське суспільство вже “вирішило”, що нібито всі військові після повернення з фронту переживають посттравматичний синдром.
Чимало людей просто не знають, чому і як він може проявитися. Постійна загроза для життя, обстріли і та інші жахи, що переживають військові на війні. І коли повертаються, то можуть стикнутися із ПТСР, що розшифровується як посттравматичний синдром, але не з усіма так трапляється. За словами Тетяни Сіренко, люди, які не були на війні, думають, що після такого досвіду його неможливо пережити, зберігши здоровий глузд, психіку і таке інше.
Але психіка кожної людини унікальна і може по-різному відреагувати на одну й ту саму подію, аналізує психологиня, яка близько восьми років працює з українськими ветеранами. Фахівчиня переконує, що насправді ж ПТСР діагностують у значної меншості людей, які пережили стрес.
"ПТСР виникає тоді, коли психіка намагається впоратися з травматичними спогадами, травматичним досвідом, але в неї не досить ефективно виходить. ПТСР проявляється чотирма групами симптомів – це нав'язливі, болючі травматичні спогади. Вони можуть називатися інтрузії, флешбеки, можуть бути кошмарні сни", – запевнила психологиня госпіталю ветеранів "Лісова поляна".
Кожна людина, незалежно від віку, статі, довоєнного способу життя отримує стресовий розлад під час участі у бойових діях. Але це точно не посттравматичний стресовий розлад, і наскільки ми комплексно підходимо до відновлення, до роботи з усіма, хто повертається з війни, залежить – призведе відсутність такої роботи до такого діагнозу чи не призведе.
Хибна думка, що із ПТСР стикаються всі, хто воював, формує викривлене уявлення про ветеранів. Завдання суспільства – допомогти віднайти ресурси, не накладаючи зайвих кліше. Ментальні травми, навпаки, у деяких випадках, кажуть психологи, можуть дати позитивний поштовх у житті людини, адже вона усвідомлює те, що з нею відбулося, відпрацьовує свій травматичний досвід і розуміє, яка сила в неї там була в цій травматичній ситуації, яка допомогла їй вижити і направляє цю силу, цю енергію на свій розвиток.
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 213
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 190
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 181
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 117
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 8373
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 7752
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 6962
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3509
-
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн
3246