Цивільний позивач, як учасник кримінального провадження
Судова практика щодо визнання особи цивільним позивачем у кримінальному провадженні.
Єдиний реєстр судових рішень – це місце, де можна знайти як підтвердження своїх переконань, так і категоричне їх спростування. Звісно, що з однієї сторони це позитивний факт, але з іншої, неоднозначність судової практики іноді може приводити до порушення прав учасників кримінального провадження.
Взагалі, чому у мене постало таке питання про цивільного позивача і чому я провела понад 6 годин вивчаючи судову практику в єдиному реєстрі судових рішень?
Відповідаю: 12 березня 2025 року під час підготовчого судового засідання представник потерпілого, який був одночасно і адвокатом свідка у цьому ж кримінальному провадженні, подав цивільний позов в інтересах особи, яка не була визнана потерпілим у кримінальному провадженні, але їй була заподіяна матеріальна шкода. Прокурор заперечував, проти долучення поданого цивільного позову та розгляду одночасно з кримінальним провадженням, посилаючись на той факт, що особа не є стороною кримінального провадження. Суд вийшов в нарадчу кімнату, та повернувшись оголосив, що цивільний позов потерпілого приєднано до справи, а цивільний позов поданий в інтересах особи, яка не визнана потерпілим повернуто адвокату.
І тому виникає запитання, а чи можна поставити знак "=" між потерпілим та цивільним позивачем? чи є обов’язковою умова визнання особи потерпілою у кримінальному провадженні, для подання позовної заяви до органу досудового розслідування або суду?
На мою думку, ні.
Адже, зважаючи на положення п. 25 ст. 3 КПК України, цивільний позивач є учасником кримінального провадження, а відповідно до п. 19 ст. 3 КПК України є потерпілий стороною кримінального провадження. Права та обов’язки потерпілого та цивільного позивача регулюються різними параграфами та статтями Кримінального процесуального кодексу України і вони мають різний обсяг прав та обов’язків.
Права та обов’язки потерпілого виникають з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого ( стаття 55 КПК України).
Права та обов’язки цивільного позивача виникають з моменту подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду ( стаття 61 КПК України).
І на практиці трапляються випадки, коли шкода, яка заподіяна кримінальним правопорушенням, не охоплюється складом кримінального правопорушення, заподіяна не тільки потерпілому, а й іншим особам, які не є потерпілими. І якщо, пов’язувати право на подання цивільного позову в межах кримінального провадження, з визнанням особи потерпілою у кримінальному провадженні, то права осіб, яким заподіяна шкода кримінальним правопорушенням і які не визнані потерпілими - будуть порушені.
На мою думку, у разі наявності підстав передбачених статтею ст. 61 КПК України, не є обов’язковим визнання особи цивільним позивачем на стадії досудового розслідування або подання цивільного позову слідчому чи прокурору.
Цивільний позивач має право подавати цивільний позов на підготовчому судовому засіданні і при цьому має бути визнаним судом цивільним позивачем, тобто учасником кримінального провадження.
Разом з тим, судова практика з цього питання розділилась на два протилежні табори.
Частина судів, визнає особу, яка подала цивільний позов в підготовчому судовому засіданні – цивільним позивачем, і не пов’язує набуття статусу цивільного позивача з визнанням особи потерпілою у кримінальному провадженні.
Так, ухвалою Калинівського районного суду Вінницької області у справі №132/2833/21 від 28.10.2021 року було відмовлено у визнанні особи потерпілою, проте визнано її цивільним позивачем. Суд зазначив, що «з огляду на вищевикладене, підстав для визнання потерпілою ОСОБА_7 у даному кримінальному провадженні суд не вбачає, оскільки ОСОБА_7 на досудовому слідстві не подала відповідну заяву про залучення її до провадження як потерпілої та матеріали даного кримінального провадження не містять будь-яких відомостей про те, що ОСОБА_7 було завдано фізичної шкоди. За таких обставин суд вважає за необхідне в задоволенні клопотання ОСОБА_7 про залучення її у кримінальному провадження в якості потерпілої слід відмовити. Враховуючи, що ОСОБА_7 та ПрАТ «СК «Перша» не є учасниками кримінального провадження, суд вважає необхідним визнати ОСОБА_7 цивільним позивачем, а страхову компанію ПрАТ «СК «Перша» цивільним відповідачем та залучити їх до участі по даному кримінальному провадженні в межах розгляду цивільного позову».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/100859052 (посилання на судове рішення)
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області у справі №650/338/24 від 04.04.2024 року встановлено, що «з урахуванням зазначеного, суд вважає доцільним визнати ОСОБА_8 цивільним позивачем за даним кримінальним провадженням. Частиною 2 статті 61 КПК України передбачено, що права і обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про залучення її до провадження як потерпілої. Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про залучення ОСОБА_8 до даного кримінального провадження, як цивільного позивача».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/118193429 (посилання на судове рішення)
Разом з тим, існує протилежна практика судів, які відмовляють у визнанні цивільним позивачем особи, яка не визнана потерпілим у кримінальному провадженні.
Так, ухвалою Приморського районного суму м. Одеса у справі №522/14646/20 від 16 червня 2021 року, судом встановлено, що «отже обов`язковою умовою для подачі цивільного позову особою є факт завдання їй шкоди саме кримінальним правопорушенням та надання їй статусу потерпілої особи на етапі досудового слідства. З матеріалів кримінального провадження за №12019160500004862 від 05.09.2019 року, які є в розпорядженні суду на даній стадії судового провадження, вбачається, що потерпілим від злочину є ОСОБА_7, а ТОВ «Феррімен» не є учасником або стороною кримінального провадження, потерпілим у справі не визнавалось, з аналогічним клопотанням та цивільним позовом до слідчого або прокурора не зверталось».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/97757115 (посилання на судове рішення)
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Подільського районного суду міста Києва у справі №758/873/22 від 06 липня 2022 року. Суд встановив, що «обов`язковою умовою для подачі цивільного позову особою є факт завдання їй шкоди саме кримінальним правопорушенням та надання їй статусу потерпілої особи на етапі досудового слідства. ОСОБА_6 не є учасником або стороною кримінального провадження, потерпілою у справі не визнавалась. Як вбачається із резолютивної частини позовних вимог лише потерпілий ОСОБА_4 просить стягнути на його користь матеріальну і моральну шкоду, позовні вимоги ОСОБА_6 у позові до ОСОБА_5 відсутні».
https://reyestr.court.gov.ua/Review/105113970 (посилання на судове рішення)
З урахуванням такої неоднозначної позиції судів, кожен з нас завжди знайде потрібну судову практику або сформує свою.
- Професії зникають, навички – у тренді! Юрій Баланюк 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко вчора о 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко вчора о 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? Ольга Оніщук 14.04.2025 13:00
- Що робити під час обшуку на підприємстві: поради адвоката для бізнесу Сергій Пагер 14.04.2025 09:39
- Нація вбивць Георгій Тука 14.04.2025 08:43
- Час переосмислювати підходи: що НБУ може взяти з робіт Олів'є Бланшара? Олексій Бахтінов 14.04.2025 00:48
- Как продлить загранпаспорт за границей без военного билета: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 13.04.2025 20:52
- Відповідність як основа для ефективного функціонування освітніх закладів в сучасних умовах Сергій Пєтков 13.04.2025 20:13
- Суд захистив частину землі дружини від боргу чоловіка. Відповіді на питання від адвоката Павло Васильєв 12.04.2025 20:11
- Роботодавцю відмовлено в стягненні шкоди з працівника Артур Кір’яков 12.04.2025 13:18
- Один рік як межа: чому строк дії договору може зруйнувати правові відносини Світлана Приймак 11.04.2025 20:06
-
Завод Порошенка-молодшого першим в Україні почав варити цукор із сиропу
Бізнес 31695
-
Вперше в історії українка стала володаркою титулу "Міс США-2025": фото
Життя 23249
-
Позіхання може бути небезпечним сигналом дефіциту сну: експерти пояснюють чому
Життя 12937
-
Алхім, Саша Бо, Юлічка Верба: чому блогери масово позбавляються губ та інших б’юті-ін’єкцій
Життя 12300
-
Нардеп: Болгарія запропонувала переглянути вартість реакторів для ХАЕС
Бізнес 11303