Підвідомчість: публічно-правовий або цивільно-правовий спір
Визначення підвідомчості та підсудності спору: питання відмінності цивільно-правового від публічно-правового спору.
05.07.2017 р. Верховним судом України в контексті справи № 6-1094цс17 досліджувалось питання відмінностіцивільно-правового від публічно-правового спору, а звідси правильне визначенняпідвідомчості та підсудності спору.
Усуваючи розбіжності у застосуваннінорм процесуального права, а саме статей 1, 15 ЦПК України, статей 2, 3, 17Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовапалата у цивільних справах Верховного Суду України виходила з нижчевикладеного.
Відповідно до статті 15 ЦПК України упорядку цивільного судочинства суди розглядають справи про захист порушених,невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають ізцивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з іншихправовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ за КАС України (стаття17), Господарським процесуальним кодексом України (далі – ГПК України) (статті1, 12), Кримінальним процесуальним кодексом України або Кодексом України проадміністративні правопорушення віднесено до компетенції адміністративних,господарських судів, до кримінального провадження чи до провадження в справахпро адміністративні правопорушення. Законом може бути передбачено розгляд іншихсправ за правилами цивільного судочинства.
Згідно з пунктами 1, 5 частини другої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється,зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноваженьщодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актівіндивідуальної дії), дій чи бездіяльності, а також спори за зверненням суб'єктавладних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції – цепереданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якомухоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевогосамоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, якийздійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі навиконання делегованих повноважень.
ВАЖЛИВО: Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їхвиникнення - публічно-правові відносини, тобто передбачені нормами публічногоправа суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їхучасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних зреалізацією публічної влади.
Публічно-правовим вважається такожспір, який виник з позовних вимог, що ґрунтуються на нормах публічногоправа, де держава в особі відповідних органів виступає щодогромадянина не як рівноправна сторона у правовідносинах, а як носій суверенноївлади, який може вказувати або забороняти особі певну поведінку,надавати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.
Отже, основною визначальною рисоюадміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цихвідносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникненняповинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
З огляду на положення статей 1 та 15ЦПК України, статті 2 КАС України не вважається публічно-правовим ірозглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної владита/або органом місцевого самоврядування та суб'єктом приватного права -фізичною особою, в якому фізична особа звернулася до суду за захистом права непублічного, а цивільного, зокрема права на відшкодування завданої шкоди. Утакому випадку це спір про цивільне право, незважаючи на те, що у спорі береучасть суб'єкт публічного права.
ВИСНОВОК: не вважається публічно-правовим і розглядається упорядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органоммісцевого самоврядування (суб’єктом владних повноважень) як суб’єктомпублічного права та суб’єктом приватного права – фізичною особою, в якомууправлінські дії суб’єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, змінуабо припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір процивільне право, незважаючи на те, що у спорі бере участь суб’єкт публічногоправа, а спірні правовідносини врегульовано нормами цивільного таадміністративного права.
Аналогічнаправова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 10.07.2017р. в рамках справи № 6-1113цс17 та від 12.07.2017 р. в справі № 6-1096цс17 тавказана в ч. 2 п. 21 Постанови пленуму ВССУ від 01.03.2013 р. № 3 «Про деякіпитання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ».
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 21:03
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 266
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 95
- Справа на мільярд 94
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 3012
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 2837
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2250
-
Верховний суд відмовився скасувати приватизацію Укртелекому
Бізнес 1822
-
Перший у світі вуглецевий танкер прибув до Норвегії. Він транспортуватиме CO2 на дно моря
Бізнес 1345