Самовільне зайняття земельної ділянки шляхом посіву сільгоспкультур: заходи АРМА
Взаємодія АРМА з правоохоронними органами та судом у кримінальних провадженнях про самовільне зайняття земельних ділянок шляхом посіву сільськогосподарських культур.
Самовільне зайняття земельних ділянок та використання їх для вирощування сільськогосподарських культур є доволі поширеним кримінальним правопорушенням, відповідальність за яке, залежно від розміру шкоди, передбачена ст. 197¹ Кримінального кодексу України.
Розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок проводиться Держекоінспекцією та її територіальними органами або Держгеокадастром та його територіальними органами, а розміру шкоди, заподіяної юридичним та фізичним особам, – територіальними органами Держгеокадастру відповідно до Методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25 липня 2007 р. № 963. До речі, 9 вересня 2020 року, уряд прийняв постанову № 800, яка вносить зміни до вказаної Методики, збільшивши розрахунок збитків, орієнтовно, в три рази.
Отже, особа винна у вчиненні кримінального правопорушення притягується до кримінальної відповідальності та зобов’язана відшкодувати шкоду, завдану таким кримінальним правопорушенням.
Що ж відбувається з посівами сільськогосподарських культур, які вирощуються на самовільно захоплених земельних ділянках і яка їх подальша доля?
Сільськогосподарські культури (посіви), що вирощуються на самовільно зайнятих земельних ділянках є речовими доказами у кримінальному провадженні. Такі посіви підпадають під ознаки майна, що підлягає спеціальній конфіскації, оскільки є засобами вчинення злочину та є результатом незаконної діяльності.
З метою попередження їх приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження необхідним є накладення арешту на таке майно в порядку, передбаченому ст.ст. 100, 170 Кримінально процесуального кодексу України із забороною на вчинення дій, пов’язаних зі збиранням врожаю, окрім осіб, яким майно передане в управління (або на відповідальне зберігання).
При цьому, посіви сільськогосподарських культур (рослини) є річчю в розумінні ст. 179 Цивільного кодексу України та майном в розумінні ст. 190 Цивільного кодексу України, а тому на них може бути накладено арешт.
Під час кримінального провадження доцільним є залучення спеціалістів з метою встановлення виду та роду рослин, їх стану та фази стиглості.
Також необхідним заходом є вирішення долі таких речових доказів.
Так, згідно з абзацом 6 ч. 7 ст. 100 Кримінально процесуального кодексу України речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності – за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості – для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом.
Отже, посіви сільськогосподарських культур вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб передаються Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління.
Слід зазначити, що згідно з 4 ст. 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» майно, в тому числі у вигляді предметів чи великих партій товарів, зберігання якого через громіздкість або з інших причин неможливе без зайвих труднощів, або витрати із забезпечення спеціальних умов зберігання якого чи управління яким співмірні з його вартістю, або яке швидко втрачає свою вартість, а також майно у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, підлягає реалізації за цінами щонайменш не нижче ринкових. Примірний перелік такого майна визначається Кабінетом Міністрів України.
Реалізація активів відбувається у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 р. № 719 «Про затвердження Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах», згідно з пунктом 22 якої, право власності на актив переходить до переможця електронних торгів з моменту підписання акта про реалізацію активів на електронних торгах, а одержані від реалізації активу кошти зараховуються на депозитний рахунок АРМА відповідно до частини 6 статті 21 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів (коштів, які обліковуються на депозитному рахунку АРМА) вирішується судом під час ухвалення судового рішення, яким закінчується кримінальне провадження.
Таким чином, від злагодженої роботи правоохоронних органів, суду та АРМА залежить ефективність правоохоронної функції держави в цілому.
- Відшкодування шкоди завданої транспортним засобом, яким володіє роботодавець Євген Морозов вчора о 21:07
- Інвестиційний клімат України в 2025 році: виклики та сподівання Олексій Волохов 27.12.2024 23:02
- Вимога щодо посвідчення заповіту при свідках при наявності хвороби заповідача Євген Морозов 27.12.2024 21:08
- Використання подарункового сертифікату платником єдиного податку Євген Власов 27.12.2024 19:07
- Виклики і тенденції. Що чекає на український бізнес в 2025 році Віктор Андрухів 27.12.2024 17:46
- Як повернути активи за кордону: адвокатський погляд на спецконфіскацію, практику й виклики Дмитро Зенкін 27.12.2024 13:51
- Юридичні нюанси встановлення когенераційних установок для виробництва та продажу е/е Ростислав Никітенко 27.12.2024 12:09
- Бідних стає все більше Андрій Павловський 26.12.2024 22:57
- Використання підробленого військово квитка з метою перетину держкордону Євген Морозов 26.12.2024 21:03
- Авіакатастрофа "Азербайджанських авіаліній": пошуки правди Юрій Гусєв 26.12.2024 14:40
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу Андрій Хомич 26.12.2024 14:08
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко 26.12.2024 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко 26.12.2024 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак 26.12.2024 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін 26.12.2024 10:13
- Бідних стає все більше 495
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу 289
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 273
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience 91
- JIT – концепція, час якої настав 69
-
Зимовий манікюр 2024-2025: трендові кольори, фото дизайнів та поради від топмайстрині
Життя 14522
-
ДТЕК Ахметова почав купувати американський газ: перше судно прибуло в Грецію
Бізнес 7081
-
УП: Найновішу модель Rolls-Royce в Україні уже купили 13 разів – хто власники
Бізнес 6415
-
Зеленський зібрав на зустріч представників великого бізнесу: хто прийшов
Бізнес 5507
-
Осадча, Дорофєєва, KOLA: сукні, костюми й аксесуари. П'ятірка розкішних образів українських зірок
Життя 5447