Застава у кримінальному процесі–альтернатива чи процесуальне обмеження
Враховуючи саму правову природу такого запобіжного заходу як застава, слід сказати, що це є альтернативою запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, тому встановлення такого значного розміру застави носить каральний характер для підозрюваного, оскіл
Останнім часом можна спостерігати тенденцію щодо встановлення судами заставияка не співмірна з вчинюваним злочином, або ж розмір якої нереально внести всилу «захмарності» сум.
Така динаміка створює уявлення, що на сьогоднішній день по відношенні до осіб які підозрюються у вчиненні тяжких абоособливо тяжких кримінальних правопорушень суд створює презумпцію винуватості,та за наявності мінімальних або ж сумнівних доказів вини особи задовольняєклопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та як альтернативнийзапобіжний захід визначає заставу відштовхуючись від суми збитків завданихзлочином, що є прямим порушенням кримінального процесуального закону та йдев розріз з принципом розумності та доцільності.
Пунктом 3 ч. 5 ст. 182Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що щодо особи, якаобвинувачується у вчиненні особливо тяжкого злочину, розмір заставивизначається у межах від вісімдесяти до трьохсот розмірів мінімальнихзаробітних плат. Абзацом 4 ч. 5 ст. 182Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що у виключних випадках, якщо слідчий суддя,суд встановить, що застава у зазначених межах не здатна забезпечитивиконання особою, що підозрюється обвинувачується у вчиненні тяжкого абоособливо тяжкого злочину, покладених на неї обов’язків, застава може бутипризначена у розмірі, який перевищує вісімдесят чи триста розмірів мінімальноїзаробітної плати відповідно.
Відповідно до ч.4 ст. 182 КПК України«Розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставинкримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного,обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинендостатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладенихна нього обов’язків та не може бути завідомо непомірним для нього».
Крім того, в даних питаннях варто звернути увагу насудову практику, зокрема, у рішенні Європейського Суду з правлюдини у справі «Мангурас проти Іспанії»(Mangouras v. Spain) від 28 вересня 2010 року. вякій, посилаючись на пункт 3 статті 5Конвенції, заявник стверджував, що сума застави у його справі буланеобґрунтовано високою та не враховувала конкретні обставини й умови йогоособистого життя.Суд підтвердив, що відповідно довказаної статті Конвенції внесення застави може вимагатися лише за наявностізаконних підстав для затримання особи, а також те, що уповноважені органи владиповинні приділити визначенню суми застави стільки ж уваги, скільки і вирішеннюпитання про необхідність подальшого тримання обвинуваченого під вартою.
Отже враховуючи саму правову природу такого запобіжногозаходу як застави, слід сказати, що це є альтернативою запобіжногозаходу у вигляді тримання під вартою, а встановлення такого значного розміру заставиносить каральний характер для підозрюваного, оскільки фактично унеможливлюєіснування «альтернативи» яка закладена в правовому інституті застави.
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 21:03
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 266
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 95
- Справа на мільярд 94
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 3048
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 3001
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2266
-
Верховний суд відмовився скасувати приватизацію Укртелекому
Бізнес 1831
-
Перший у світі вуглецевий танкер прибув до Норвегії. Він транспортуватиме CO2 на дно моря
Бізнес 1353