Банки під час фінансових криз: за що дали Нобелівську премію з економіки цього року?
На думку членів Нобелівського комітету, розуміння механізмів протистояння фінансовим кризам та депресіям — це значущий інструмент для їх подолання.
Цього року троє американців стали лауреатами Нобелівської премії з економіки — Бен Бернанке, Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг займалися дослідженням банків та фінансових криз. Чому їхнє дослідження таке важливе для розуміння процесів в економіці, розберемося в сьогоднішньому блозі.
Напрацювання нобелівських лауреатів стосуються розуміння того, яку роль виконують банки в економіці, а також чому уникання краху банків — це життєво важливо під час криз. У 80-х роках минулого століття їхні дослідження стали основами в регулюванні фінансових ринків. На думку членів Нобелівського комітету, розуміння механізмів протистояння фінансовим кризам та депресіям — це значущий інструмент для їх подолання.
Бен Бернанке, який в минулому очолював ФРС США, займався дослідженням банкрутства банків під час Великої депресії в Сполучених Штатах. До того часу, коли з’явилися його основоположні роботи, вважалося, що банкрутство банківських установ є наслідком кризи, а не його причиною. Економісти покладали провину за кризу 1930-х років на ФРС через нестачу готівки у банківських відділеннях, проте, згідно з висновками Бернанке, суто це не може пояснити руйнівну силу Великої депресії. Найбільша проблема, на думку лауреата, полягала в банківській паніці, адже майже одночасний вивід великої суми заощаджень і став причиною подальшої кризи. Це призвело до неможливості кредитування населення і подальшої глобальної рецесії.
Дуглас Даймонд та Філіп Дібвіг, американські економісти, у своїх наукових роботах ще на початку 1980-х років розібрали яким чином державні гарантії по депозитах здатні перешкодити фінансовим кризам. Світова фінансова криза 2008 року допомогла на практиці перевірити напрацювання Даймонда та Дібвіга. В той час головою ФРС був Бен Бернанке, який разом з мінфіном США прийняв ряд стратегічних рішень для допомоги банківській системі. Були створені нові програми кредитування, короткострокові відсоткові ставки знижені до нуля, а довгострокові знижені до небачених раніше показників. При цьому керування придбаннями інвестицій Федеральною резервною системою здійснювалося в ручному режимі. Все це допомогло полегшити брак кредиту і великі банки, на яких трималася економіка, вистояли, що заспокоїло інвесторів. Кризи уникнути не вдалося, але заведено вважати, що ФРС під керівництвом Бернанке зробила усі кроки, щоб Велика депресія не повторилася.
Їхні дослідження, які тривали з 1980-х років справді мали не лише теоретичне, але і практичне значення, розширивши здатність кількох поколінь фінансистів і політиків уникати та запобігати глобальним кризам. Для функціонування економіки необхідно залучати заощадження до інвестицій, але вкладники надають перевагу завжди мати можливість отримати свої гроші назад, а позичальники хочуть бути впевненими у тому, що їх не змусять достроково розплачуватися за кредит. Завдяки працям Даймонда та Дібвіга банки змогли запропонувати найкраще з можливих розв'язання цих проблем. При цьому стає очевидним як банки стають вразливими на фоні панічних настроїв. За умови масової істерії люди ідуть виводити кошти з банків, що сприяє їхньому руйнуванню. Але якщо уряд виступає гарантом страхування коштів — таку небезпечну тенденцію цілком ймовірно змінити.
Можна провести аналогії з сучасною ситуацією в Україні. Уряд зробив багато кроків, щоб зменшити паніку на валютному ринку, дав гарантії страхування коштів, регулярно випускає військові облігації для залучення нових інвестицій, чим забезпечив стабільність банківської системи. Тож, можна помітити як напрацювання американських економістів стали в пригоді для нас під час кризи, спровокованої війною.
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов вчора о 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда вчора о 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
-
24 листопада в Україні відключатимуть світло – деталі
Бізнес 8487
-
Банки в ОАЕ, Туреччині та Таїланді не обслуговують видані Газпромбанком картки UnionPay
Фінанси 8436
-
Відстрочки, видані Мінекономіки та через Дію, анулюють 28 лютого
Бізнес 7362
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 5909
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
виправлено Бізнес 3934