Ліквідаційна маса
Визнання недійсними правочинів боржника.
Відповідно до ст.62 Кодексу України з процедур банкрутства, усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або господарського відання, включаються до складу ліквідаційної маси.
Відповідно до ст.42 Кодексу України з процедур банкрутства, правочини, вчинені боржником протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, можуть бути визнані недійсними за заявою арбітражного керуючого або кредитора.
У разі визнання недійсними правочинів боржника - підлягає поверненню до складу ліквідаційної маси майно або його відповідне грошове визначення. За результатами розгляду заяви арбітражного керуючого або кредитора про визнання недійсним правочину боржника суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ст.61 Кодексу України з процедур банкрутства, ліквідатор формує ліквідаційну масу, заявляє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості, заявляє заперечення щодо заявлених до боржника вимог кредиторів, подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника, вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб, продає майно банкрута для задоволення вимог, кредиторів.
Ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які несуть субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями боржника у зв’язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.
Арбітражні керуючі несуть відповідальність за дії та бездіяльність, що спричиняють шкоду кредиторам: невключення до ліквідаційної маси активів, невитребування активів у інших осіб, неподання до суду заяви про визнання недійсними правочинів, що спричинили зменшення ліквідаційної маси, безпідставне включення до реєстру кредиторів осіб, безпідставна відмова особам про включення їх до реєстру кредиторів.
Арбітражні керуючі несуть за свої дії та бездіяльність цивільно-правову, адміністративну, дисциплінарну та кримінальну відповідальність у порядку та обсягах, встановлених законом (Ст. 21 Кодексу України з процедур банкрутства).
Арбітражний керуючий з моменту постановлення ухвали (постанови) про призначення його керуючим санацією або ліквідатором до моменту припинення здійснення ним повноважень прирівнюється до службової особи підприємства-боржника (ч.2 ст. 10 Кодексу України з процедур банкрутства).
Прикладом службової недбалості може бути відсутність у матеріалах справи Ухвали суду про розгляд заяви про визнання недійсними правочинів боржника, які вчинені боржником протягом трьох років, що передували відкриттю провадження у справі про банкрутство, яка передбачена ст. 42 Кодексу України з процедур банкрутства. Відповідальність за неоскарження правочинів боржника, що спричиняють негативні наслідки для кредиторів, настає за статтею 367 «Службова недбалість» Кримінального кодексу України.
Внесення до реєстру кредиторів безпідставних, необґрунтованих кредиторських вимог має ознаки злочину, передбаченого ст. 367 «Службова недбалість» Кримінального кодексу України, а також має ознаки злочину, передбаченого ст.366 «Службове підроблення» Кримінального кодексу України.
Неповідомлення про виявлений злочин, передбачений ст. 219 «Доведення до банкрутства» Кримінального кодексу України, є підставою притягнення арбітражного керуючого до відповідальності, передбаченої ст. 396 «Приховування злочину» Кримінального кодексу України у сукупності зі ст.367 «Службова недбалість» Кримінального кодексу України.
Відповідно до п. 10 ч.2 ст.12 Кодексу України з процедур банкрутства, арбітражний керуючий зобов’язаний надсилати до органів Національної поліції чи прокуратури повідомлення про факти порушення законодавства, виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій, що містять ознаки дії (бездіяльності), переслідуваної у кримінальному чи адміністративному порядку.
Арбітражному керуючому доцільно формувати ліквідаційну масу, оскаржувати усі правочині, що призвели до її зменшення, витребувати майно у сторонніх осіб, з наступним включенням повернутого майна до ліквідаційної маси, включати до реєстру кредиторів лише осіб з підтвердженими, обґрунтованими кредиторськими вимогами, що захистить права та інтереси кредиторів та Держави.
Перелік використаних джерел:
1) Кодекс України з процедур банкрутства.
2) Кримінальний кодекс України.
3) Вимоги до форми та порядку ведення реєстру вимог кредиторів у справах про банкрутство (неплатоспроможність), затверджені Наказом Міністерства юстиції України № 2778/5 від 17 серпня 2020 року.
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 21:03
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 266
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 95
- Справа на мільярд 95
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 3076
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 3067
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2267
-
Верховний суд відмовився скасувати приватизацію Укртелекому
Бізнес 1833
-
Перший у світі вуглецевий танкер прибув до Норвегії. Він транспортуватиме CO2 на дно моря
Бізнес 1355