Запрошення до податкової служби – чи варто йти?
Як реагувати на отримання запрошення негайно з’явитись до податкової служби? Чи варто надавати документи та інформацію про господарську діяльність підприємства?
Останнім часом податківці дуже часто запрошують підприємців на різного роду «бесіди» (для перевірки правильності нарахування і сплати податків), - шляхом відправлення відповідних письмових повідомлень.
Отримуючи такі запрошення підприємства не завжди обізнані з власними правами та обов’язками під час можливого спілкування з податківцями. В зв’язку з цим, у керівництва компаній виникають запитання, - чи необхідно надавати фінансові документи? Чи варто йти до податкової? Яка відповідальність за ігнорування запрошення та ін.
Приклад з практики
Підприємство отримало лист-повідомлення з податкової з проханням негайно прибути до управління Державної податкової служби, - з питань виплати заробітної плати найманим працівникам і сплати податків до бюджету. Додатково податківці просять надати документи про здійснення господарської діяльності.
Свої вимоги обґрунтовують такими положеннями Податкового кодексу України: пп. 20.1.1 п. 20.1 ст. 20, ст. 168.
Отже, у підприємства відразу виникло запитання, - йти, чи не йти? Надавати документи (копії, оригінали), чи лише усні пояснення?
Правова позиція захисту підприємства
З метою забезпечення юридичного захисту інтересів підприємства, - найперше, було детально опрацьовано положення законодавства, на яке посилається податкова.
Так, згідно пп. 20.1.1 п. 20.1 ст. 20 ПК України податкова служба має право:
- запрошувати платників податків, зборів, платежів або їхніх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків, зборів, платежів, дотримання вимог законодавства з інших питань, у тому числі законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 ПК України, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Відповідно до ст. 42 ПК України (п. 42.2.) документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
При цьому листування контролюючих органів з платниками податків, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет (пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті), здійснюється засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Відповідно до ст. 168 ПК України (на який також міститься посилання у листі податкової) визначається порядок нарахування, утримання та сплати податків до бюджету, - зокрема, врегульовуються такі питання: оподаткування доходів, нарахованих платнику податку податковим агентом; оподаткування доходів, нарахованих платнику податку податків особою, яка не є податковим агентом, та іноземних доходів; порядок сплати податку до бюджету.
У результаті аналізу наведених норм чинного законодавства України можна зробити висновок про те, що підприємці мають повне право не з’являтись до податкової служби на підставі отриманих письмових запрошень, - оскільки:
1) підпункт 20.1.1 п. 20.1 ст. 20 ПК України надає податковій службі право запрошувати платників податків для перевірки правильності нарахування податків, дотримання вимог податкового законодавства, але не встановлює для платників податків обов’язку з’являтись до податкової служби і надавати документи чи інформацію про діяльність платника податків;
2) відповідно, письмове запрошення податкової не передбачає обов’язкової явки платника податку;
3) письмове запрошення податкової не передбачає обов’язку надавати податківцям документи про фінансово-господарську діяльність;
4) відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
5) згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського кодексу України забороняється вимагати від суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, виділених на окремий баланс, подання статистичної інформації та інших даних, не передбачених законом або з порушенням порядку, встановленого законом.
Додатковим аргументом захисту інтересів підприємства може бути наявний факт отримання запрошення менше ніж за 10 календарних днів до дати візиту у податкову, - у такому разі буде вважатись, що вказане запрошення направлено з порушенням порядку, визначеного пп. 20.1.1 п. 20.1 ст. 20 ПК України.
Також варто мати на увазі, що письмове запрошення повинно бути відправленим саме рекомендованим листом з повідомленням. Або - бути врученим особисто уповноваженому представнику товариства. В іншому разі вважається, що платник податків не отримав належним чином запрошення податківців.
- Що зміниться із скасуванням Господарського кодексу України? Олеся Романенко 21:03
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 266
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 95
- Справа на мільярд 94
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 3012
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 2837
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2250
-
Верховний суд відмовився скасувати приватизацію Укртелекому
Бізнес 1822
-
Перший у світі вуглецевий танкер прибув до Норвегії. Він транспортуватиме CO2 на дно моря
Бізнес 1345