Парадокси фінансових розслідувань
4 групи ризиків.
Фінансові махінації присутні в 99,9% компаній по всьому світу, стоїть питання лише матеріальності сум.
Типологія несумлінних дій свідчить про те, що найбільшої шкоди компаніям завдають 4 категорії індивідів:
1. Топменеджери підприємств: СЕО, фінансовий директор, головний бухгалтер; В одному з останніх кейсів, які мені особисто довелося розслідувати, головний бухгалтер вивів з компанії близько 4-х мільйонів євро на підконтрольні йому компанії з призначенням платежу - за послуги. Кейс розкрився коли низка постачальників сировини почали дзвонити овнеру і нарікати на те, що той не платить за сировину і дебіторська заборгованість досягла критичних розмірів. Власник вирішив перевірити звіт про прибутки та збитки та зіставити його з клієнт-банком. Виявилося, що звітність була - спотворена - кукд (англ. to cook the book) - спотворювати звітність, і дані, які бухгалтер подавала власнику останній рік було спотворено, і насправді компанія була збитковою, а не прибутковою. За підсумками проведеного форензика розслідування, крім моральних зловживань, були виявлені такі зловживання: - безтоварні операції; - незаконне відчуження активів через виведені гроші з рахунку; - Незаконне спотворення фін. звітності; У ході кримінальної справи головному бухгалтеру було інкриміновано стати кримінальним кодексом - ст. 190 ч. 4 – шахрайство в особливо великих розмірах, ст. 191 – заволодіння чужим майном, ст. 358 – підробка документів.
Парадокс у разі полягає в тому, що головний бухгалтер у ході здійснення недобросовісних дій, спровокувала прихід правоохоронців, оскільки в ході госп. діяльності були епізоди ухилення від сплати податків.
Короткий висновок: внутрішні зловживання (внутрішньо ризики), що породжують зовнішні ризики.
2. Менеджери підприємств різних ланок, які входять у кооперацію; Як правило, колективний фрод відбувається у компаніях з низькою корпоративною культурою, низьким рівнем мотиваційної програми та низькою системою внутрішнього контролю. Так, в одній великій компанії в кооперацію вступили: СЕО, головний бухгалтер і зав. складу. Підсумком стало те, що агро компанії було завдано збитків у 6 мільйонів євро, шляхом продажу сільгосп продукції повз касу та облік. Під час збирання поля частина машин просто не доїжджала до кінцевого пункту відвантаження. В обліку головний бухгалтер частково не фіксував парафії, частково списував продукцію. СЕО компанії санкціонував цю схему, а зав. складу проводив продукцію повз облік. Таким чином вийшла ідеальна кооперація, поки власник запідозривши недобре, встановив на машини GPS. Така ситуація характерна для Агро господарств середньої руки до 5000 гектарів землі, які заощаджують на корпоративній безпеці, доки з ними не трапляється біда.
Підсумок історії, всі Топи були звільнені. Проти них за фактом було порушено кримінальну справу за ст. 190 ч. 4 – шахрайство в особливо великих розмірах.
Парадокс у цьому випадку полягає в тому, що власник заощаджуючи на заробітній платі, втратив у сотні разів більше у зв'язку з несумлінними діями своїх Топів.
Висновок: будуйте свою корпоративну культуру на цінностях політики нетерпіння до фрод, і звісно - на хорошій оплаті праці. Гроші безперечно важливі, але ідеологія як у книзі Рея Даліо – «Принципи» – також важлива, адже є дорожчою за гроші. Цінно те, що не можна купити за гроші - це лояльне ставлення команди.
3. Партнери у бізнесі. Військова статистика ознаменувалася великою кількістю витрат у бізнесі. В чому причина ? По-перше, у зв'язку з війною банківський фінансовий ресурс подорожчав у рази, де облікова ставка злетіла у 2,5 раза, 10 до 25%. Багато компаній не змогли дозволити собі таку рентабельність і покривати кредитні лінії з таким драконівським % і почали проїдати запаси. Наслідком цього став розподіл дефіциту фін. ресурсів. По-друге, логістика подорожчала; По-третє, через інфляцію в 40%, імпортозалежні компанії не зуміли переорієнтуватися на внутрішнього постачальника, просто почали банкрутувати. По-четверте, багато іноземних постачальників відмовилися платити в Україну через війну. Всі ці фактори спровокували низку розслідувань проти своїх партнерів, які, рятуючи себе, почали обманювати один одного. Так, в одному кейсі інвестор у будівельній галузі ініціював розселення проти свого партнера на предмет нецільового використання коштів. За підсумками форензик-аудиту, було ідентифіковано ряд нетипових операцій, вкладених у виведення грошей межі компанії із засобами замовлення низки послуг. *** Лайфхак: як визначити безтоварну операцію? 1. Перевірити постачальників консалтингових послуг. Як правило саме такі компанії є компаніями - смітниками; 2. Запитати договори, акти виконаних робіт і сам звіт, який послужив результатом надання цих послуг. Як правило, за контекстом звіту стає зрозуміло фейкова чи була дана послуга, чи ні. Також було виявлено завищення різних типів будівельних робіт. Загальна сума фрода - близько -10 млн. євро.
Парадокс: колись дружні партнери обдурюють один одного.
Висновок: важливо пам'ятати, що інстинкт самозбереження себе та своєї сім'ї – найсильніший інстинкт, який дуже загострився під час війни. Майте це на увазі.
4. Сам власник завдає шкоди своїй компанії здійснюючи такі дії: - Виходить з операційного короля свого бізнесу і починає волонтерити не вирішивши найголовнішу проблему - проблему стабілізації свого особистого бізнесу під час війни. Волонтерство – це обов'язок кожного з нас. Але найкраще і найефективніший волонтерити, коли в тебе є бізнес, що генерує позитивний - (англ. cash flow - грошовий потік); - Власник намагається економити на своїх менеджерах. Практика показує, що виходить найдорожче; - ліньки, неорганізованість - ключові фрод фактори згідно з трикутником шахрайства вражають - сприятливу можливість для здійснення несумлінних дій, наприклад: бардак у фін. показниках та бухгалтерії, що вражає нездатність визначення реального фінансового результату компанії. Бардак у бізнес-процесах, дубляж посадових обов'язків породжує операційний хаос у компанії і т.д. - Відсутність фінансового контролю - гроші які можуть йти не за цільовим призначенням. Останнє слово у відправленні грошей завжди має бути за власником. Парадокс: бувши власником бізнесу, будьте і «в бізнесі» та «над бізнесом», визначайте як тактику, так і стратегію розвитку свого бізнесу, як би це не парадоксально звучало!
Висновок: у турбулентні часи, ніхто інший як Ви, може сісти за штурвал та врятувати компанію від штопора, за Вас цього ніхто не зробить, навіть наймотивованіший менеджер.
Парадокси фін. розслідувань – бувають часом жорстокі та матеріально відчутні, але при цьому не варто забувати, що саме кризи народжують найкращу версію нас самих…
- Справа на мільярд Євген Магда вчора о 09:57
- Коли спадщина стає відумерлою: юридичні тонкощі та судова практика Дмитро Зенкін вчора о 09:00
- Військовослужбовець при виписці має право отримати комплект форми Дана Ярова вчора о 07:49
- Не так страшен Трамп... Володимир Стус 06.02.2025 20:37
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки Юлія Мороз 06.02.2025 15:10
- Інвестиції – це нормально: чому потрібно відмовитися від негативних установок про гроші? Ірина Селезньова 06.02.2025 14:43
- Топ-5 ключових трендів українського бізнесу у 2024 році, які необхідно виправити Соломія Марчук 06.02.2025 14:19
- До 33-ї річниці встановлення україно-азербайджанських дипломатичних відносин Юрій Гусєв 06.02.2025 14:19
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? Тетяна Андріанова 05.02.2025 11:01
- Коли держава бере чуже: як працює примусове відчуження майна у воєнний час? Світлана Приймак 04.02.2025 22:07
- Корпоративний стиль уніформи в медицині та б’юті-індустрії: тренд чи необхідність? Павло Астахов 04.02.2025 09:46
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? Любов Шпак 03.02.2025 21:14
- Прототип уніфікованого бронежилету розробляється Дана Ярова 03.02.2025 18:32
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги Сергій Миткалик 03.02.2025 14:41
- Світ обирає силу або чому питання ОПК потрапили у фокус цьогорічного Давосу Галина Янченко 03.02.2025 14:16
- "Великий", який хоче здаватися "малим", або як ресторанний бізнес мінімізує податки 258
- Гроші, люди, хаос. Що стримує розвиток бізнесу в Україні? 94
- Справа на мільярд 91
- Чи зможе Україна забезпечити швидкі темпи повоєнного економічного зростання? 74
- Урок Трампа: три висновки після заморожування американської допомоги 72
-
Окуповані території стали чорною дірою для Росії. Жахлива ціна війни для Путіна
3075
-
Українці не є нацією вбивць, пане президенте Дудо!
Думка 2823
-
Пастка для Придністров'я. Як Росія хоче конвертувати поразку в Україні у перемогу в Молдові
2200
-
Меланія Трамп: десятка найдорожчих образів першої леді — весільна сукня Dior за $2 млн і не тільки
Життя 2063
-
Операція "Чисте місто": НАБУ оголосило підозри за земельну корупцію в Києві
оновлено Бізнес 1812