Процедура виконання виконавчого листа чи судового наказу: права сторін
Виконавчий лист разом з судовим наказом є ключовими документами у процесі примусового виконання судових рішень
Стаття надає огляд процедури виконавчого провадження, зосередившись на правових аспектах отримання, оскарження та виконання цих документів. Буде розглянемо як загальні положення законодавства, так і судову практику.
Зміст:
зрозумій, який в тебе виконавчий документ: виконавчий лист та судовий наказ найросповсюджені виконавчі документи; відмінності між виконавчим листом та судовим наказом: можливість оскарження;
виконавчий лист, судовий наказ: процедура виконання, права обов'язки сторін і виконавця за виконавчим провадженням;
строк пред'явлення до виконання виконавчого документу та порядок поновлення такого строку у разі його спливу;
отримання дубліката виконавчого листа, судового наказу при його втраті, псуванні; чому стягувачу важливо отримати дублікат;
визнання судом виконавчого листа (судового наказу) таким, що не підлягає виконанню;
захистити свої права під час виконавчого провадження: можливі порушення з боку виконавця, як їх оскаржити;
уникнення боржнику виконавчого провадження: профілактика заборгованостей, альтернативні способи вирішення спорів та чому важливо уникнути виконавчого провадження.
Зрозумій, який в тебе виконавчий документ
Розуміння типу виконавчого документа має вирішальне значення для боржника, який стикається з процедурою примусового виконання, у тому числі щодо порядку оскарження і скасування.
Найросповсюдженими є:
- виконавчий лист, що видається судом на підставі рішення суду, як правило про стягнення боргу;
- судовий наказ, що видається судом на підставі ухвали суду, як правило це борги за комунальні послуги, заробітну плату і т.п.
Законодавче закріплення таких документів закріплено у статті 3 Закону України “Про виконавче провадження” (далі - Закон). Для отримання виконавчого листа позивач (стягувач), особа на користь якої ухвалено рішення, подає в суд, який розглядав справу, заяву про видачу виконавчого листа.
Відмінності між виконавчим листом та судовим наказом:
Підстави для видачі: виконавчий лист видається після розгляду справи по суті, а судовий наказ – у спрощеному порядку (без участі сторін) за заявою стягувача і коли такий борг є безспірним (тобто боржник проти нього не заперечує). Саме така безспірність прямо впливає на те, що потрібно бути лист або наказ.
Можливість оскарження:
Якщо лист виданий на підставі заочного рішення, тоді перш за все необхідно відповідачу (боржнику) звернутися з заявою про перегляд заочного рішення саме до суду, який прийняв таке рішення. У разі відсутності заочки, тоді дорога боржнику відразу до апеляційного суду.
Наказ може бути скасований судом який його видав у разі подання боржником відповідної заяви.
ВІДЕО БОНУС: ЧОГО СЛІД ОСТЕРІГАТИСЬ КРЕДИТНОМУ БОРЖНИКУ У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ
Виконавчий лист, судовий наказ: процедура виконання, права обов'язки сторін і виконавця за виконавчим провадженням
Виконавчий лист та судовий наказ – це два основних види виконавчих документів, які видаються судом для примусового виконання його рішень. Незважаючи на схожість, вони мають певні відмінності, що впливають на процедуру виконання.
Процедура виконання обох видів документів загалом схожа і передбачає такі етапи:
Отримання виконавчого документа: стягувач отримує виконавчий документ після набрання законної сили рішенням (ухвали) суду.
Подання стягувачем заяви про примусове виконання виконавчого документа: подається державному (приватному) виконавцю разом з оригіналом виконавчого документу.
Відкриття виконавчого провадження: виконавець відкриває виконавче провадження та вживає заходів для примусового виконання виконавчого документу, а саме вживає заходів для стягнення заборгованості, які можуть включати арешт майна боржника, рахунків у банках, стягнення заробітної плати тощо.
Закінчення виконавчого провадження: після повного виконання рішення суду, скасування виконавчого документу, повернення такого документу стягувачу, суду та в інших випадках (стаття 39 Закону).
Загальні права та обов’язки сторін
Стягувач має право:
На отримання виконавчого документа та його подання виконавцю для виконання.
Контролювати хід виконавчого провадження та отримувати інформацію про виконання рішення суду від виконавця.
Оскарження дій або бездіяльності виконавця.
І т.п.
Щодо боржник слід відразу сказати, що останній зобов'язаний виконати виконавчий документ, при цьому має право:
Ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження.
Оскаржувати дії або бездіяльність виконавця.
І т.п.
Виконавець зобов’язаний вжити всіх передбачених законом заходів для примусового виконання та має право на доступ до інформації про майно боржника; накладати арешт на майно боржника і т.п.
Строк пред'явлення до виконання виконавчого документу та порядок поновлення такого строку у разі його спливу
Частина 1 статті 12 Закону говорить, що виконавчий лист, наказ можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років з дати набрання законної сили рішення, крім посвідчень комісій по трудових спорах і виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
У разі спливу вказаного строку, буде відмовлено у відкриття виконавчого провадження з данної підстави. А тому, у стягувача буде право звернутися до суду з заявою для поновлення такого строку. При цьому у заяві слід обов'язково зазначити поважні причини пропуску такого строку. А чи дійсно, такі причині є поважні або ні - це вже буде вирішувати суд з огляду з фактичних обставин. Розмір пропущеного строку також є суттєвою обставиною, тому стягувачу краще не затягувати.
Як розумієш, такий пропуск грає на користь боржника, а тому останній не повинен втрачати таку можливість, тим самим взяти участь у розгляді судом такої заяви стягувача, навести свої докази та доводи, щоб суд відмовив у поновленні. Тим самим буде досягнутий результат - неможливість через виконавця виконати виконавчий документ. Автор данної статті неодноразова захищав права боржників в аналогічних справах, що безпосередньо підтверджується контентом на його каналах.
ВІДЕО У ТЕМУ: ОТМЕНА ДУБЛИКАТА ИСПОЛНИТЕЛЬНОГО ЛИСТА И ОТМЕНА ВОЗОБНОВЛЁННОГО СРОКА
Отримання дубліката виконавчого листа, судового наказу при його втраті, псуванні
Не варто панікувати стягувачу у разі втрати, псуванні виконавчого документу. Законодавство передбачає процедуру отримання дублікату. Для сього стягувачу слід звернутися з відповідною заявою до суду який видав оригінал. У заяві навести підстави такої втрати (псування). А суд вже розгляне заяву в судовому засіданні з викликом сторін. Тому, боржник зможе взяти участь, тим самим навести свої доводи, щоб суд відмовив стягувачу у видачі дубліката. Також не зайвим буде боржнику скористатись юридичними послугами по данному питанню.
Чому стягувачу важливо отримати дублікат?
Для того, щоб надалі через державного (приватного) виконавця виконати виконавчий документ. Слід мати на увазі стягувачу, чим швидше звернешься до суду з заявою про видачу дубліката, тим швидше зможеш відновити свої права.
Визнання судом виконавчого листа (судового наказу) таким, що не підлягає виконанню
Коли суд визнає виконавчий лист або судовий наказ таким, що не підлягає виконанню, це означає, що він втрачає свою юридичну силу і не може бути основою для примусового стягнення боргу. Іншими словами, боржник звільняється від виконання зобов'язань, передбачених цим документом.
Існують підстави, за якими суд може прийняти таке рішення, а саме:
Скасовано судове рішення, у т.ч. в апеляційному (касаційному) порядку, на підставі якого виданого спірний виконавчий документ.
Припинення зобов'язання відповідно до статей 599 - 601, 604 - 609 Цивільного кодексу.
Завершення позасудового стягнення на предмет іпотеки.
Порушення порядку видачі: якщо виконавчий документ був виданий з порушенням встановлених законом процедур, суд може його скасувати.
Відсутність підстав для стягнення: якщо обставини справи змінилися і відпала необхідність у стягненні, а тому суд може визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Помилка у виконавчому документі: якщо у тексті виконавчого документа містяться арифметичні помилки або інші неточності, які суттєво впливають на його зміст, суд може його скасувати.
Пред'явив виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Інші підстави: закон передбачає й інші підстави для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Для того щоб оскаржити виконавчий лист або судовий наказ, необхідно подати до суду який його видав, відповідну заяву (строк подачі законом не встановлений, але краще не затягувати). У заяві слід зазначити конкретні підстави для скасування виконавчого документа та додати докази, які підтверджують ці підстави.
Скасування виконавчого документа звільняє боржника від обов'язку виконувати рішення суду та дозволить зняти арешти з майна, якщо такі наявні.
При цьому, стягувач має право подати новий позов до суду для стягнення боргу, якщо для цього є підстави.
Захистити свої права під час виконавчого провадження: можливі порушення з боку виконавця, як їх оскаржити
Виконавче провадження – це складний процес, під час якого можуть виникати різноманітні ситуації, зокрема й порушення прав з боку державного виконавця. Тому важливо знати, як відстояти свої інтереси в такому випадку.
Типові порушення з боку виконавця:
перевищення повноважень: виконавець може вчиняти дії (бездіяльність), які не передбачені законом, або перевищувати свої повноваження;
порушення строків: недотримання встановлених законом строків для виконання певних дій;
незаконне стягнення майна: арешт і продаж майна, яке не може бути стягнуто за виконавчим документом;
порушення прав боржника: ненадання можливості ознайомитися з матеріалами справи, відмова у розгляді заяв, клопотань тощо;
неправомірне нарахування штрафів: нарахування штрафів без достатніх підстав.
Виходячи з особливостей визначених у статті 74 Закону, оскаржити дії, бездіяльність державного або приватного виконавця, можливо трьома способами:
позасудовий: (1) начальнику районного відділу Державної виконавчої служби, (2) начальнику обласного департаменту Державної виконавчої служби;
судовий: до суду який видав виконавчий документ чи адміністративного суду.
Який саме вибрати спосіб оскарження, залежить вже конкретного від оскаржуваної дії (бездіяльності) та залежності від виконавця (державний чи приватний). Більше інформації про порядок оскарження дивись у моїх інших матеріалах по даній темі.
Важливі поради:
збирайте всі необхідні докази;
дотримуйтесь строків оскарження;
консультультація адвоката який має досвід по таким справам: останній допоможе правильно вибрати і втілити у життя юридичний захист.
ВІДЕО ДОПОМОГА: Скасування виконавчих дій, виконавчих проваджень під час війни
Уникнення боржнику виконавчого провадження: профілактика заборгованостей, альтернативні способи вирішення спорів, чому важливо уникнути виконавчого провадження
Виконавче провадження – це неприємна процедура, яка може суттєво ускладнити життя як боржнику так і стягувачу (таке трапляється також). Щоб уникнути таких ситуацій, варто вживати заходів профілактики та знати альтернативні способи вирішення спорів.
Профілактика заборгованостей:
своєчасна оплата рахунків, боргів: найпростіший і найефективніший спосіб уникнути заборгованостей. Сплачуйте комунальні послуги, кредити та інші платежі вчасно;
ведення домашньої бухгалтерії: фіксуйте всі свої доходи та витрати. Це допоможе вам контролювати фінансовий стан і своєчасно виявляти потенційні проблеми;
реструктуризація боргу: зверніться до кредитора з проханням про реструктуризацію (розстрочення) боргу. Це може допомогти знизити щомісячні платежі або відстрочити їх на певний період;
судовий захист;
банкротство боржника у судовому порядку;
і т.п.
Альтернативні способи вирішення спорів
Якщо виник спір з кредитором, не варто відразу чекати на судовий процес. Спробуйте вирішити його мирним шляхом:
переговори: спробуйте домовитися з кредитором про погашення боргу на більш вигідних для вас умовах;
медіація: залучення нейтральної третьої особи (медіатора, адвоката), для допомоги сторонам знайти компромісне рішення;
Чому важливо уникнути виконавчого провадження:
матеріальні втрати: в ході виконавчого провадження з боржника буде додатково стягнути виконавчі витрати та інші супутні матеріальні витрати, а також значний час;
стрес і психологічні проблеми: процедура виконавчого провадження є стресовою і може негативно вплинути на психологічне здоров’я як боржника так і стягувача;
порушення репутації: інформація про борги може вплинути на кредитну історію боржника і ускладнити отримання кредитів у майбутньому;
тимчасові обмеження прийняття у рамках виконавчого провадження: наприклад на тимчасове покидання територію України до повного погашення боргу; привід, розшук боржника і т.д.
Завжди краще (за можливістю) запобігти виникненню заборгованостей, ніж потім вирішувати наслідки. Якщо ви вже опинилися в складній фінансовій ситуації, не відкладайте звернення за допомогою до юридичних фахівців.
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева вчора о 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов вчора о 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов вчора о 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник вчора о 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Звільнення від обов`язку сплати неустойки (штрафу, пені) та 3 % річних Євген Морозов 19.12.2024 09:34
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 18.12.2024 16:34
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1243
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1155
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 560
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 428
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 231
-
Трамп обвалив акції своєї медіагрупи. Віддав частку Trump Media у спеціальний траст
Бізнес 9928
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 9807
-
Сільпо втратило склад і товари на 400 млн грн через нічну атаку "шахедів"
Бізнес 5192
-
Як зробити святковий макіяж за трендами нового сезону: поради візажистки і фото
Життя 4468
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4334