В Україні законодавчо не існує пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
В Україні повинен нарешті з’явитися законодавчо закріплений третій вид пам’яток: пам’ятка, внесена до Списку всесвітньої спадщини Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
ВУкраїні повинен нарешті з’явитися законодавчо закріплений третій вид пам’яток: пам’ятка,внесена до Списку всесвітньої спадщини Організації Об'єднаних Націй з питаньосвіти, науки і культури (ЮНЕСКО).
Про цейдеться у зареєстрованому у Парламенті проекті Закону № 3605 про внесення зміндо Закону України "Про охорону культурної спадщини" (щодо збереженняпам'яток культурної спадщини, внесених до Списку всесвітньої спадщиниОрганізації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). Ініціаторамизаконопроекту є народні депутати я, І.Васюник, В.Кириленко, С.Кубів, М.Матіос, М.Хміль.Проект закону розроблявся за участі провідних науковців та практиків у сфері архітектури,реставрації, збереження пам’яток культурної спадщини.
Чинна редакціяЗакону України «Про охорону культурної спадщини», як і законодавство України вцілому, не регулює порядку захисту об’єктів, внесених до Списку всесвітньоїспадщини, відповідно до Конвенції про охорону всесвітньої культурної іприродної спадщини Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки ікультури (ЮНЕСКО). Все це слугує підставою для справедливої критики зі сторони Комітетувсесвітньої спадщини (м. Париж) та перманентної загрози виключення об’єктів зіСписку всесвітньої спадщини.
Щоб Українапочала дотримуватися міжнародних зобов’язань щодо збереження визначних пам’ятокУкраїни, до Закону України «Про охорону культурної спадщини» потрібно внести доповнення.Насамперед, потрібно чітко визначити поняття пам’яток всесвітньої спадщини. Томуданим законопроектом пропонується доповнити діючий Закон визначеннями понять «пам’яткавсесвітньої спадщини» та «буферна зона». Таким чином в Україні, де зараз існуєстатус пам’яток двох видів – місцевого і загальнонаціонального – додається третій:пам’ятки, що охороняються ЮНЕСКО.
Проекттакож передбачає створення для кожної пам’ятки, внесеної до Списку всесвітньоїспадщини, індивідуального органу управління та визначається його компетенція якоргану охорони культурної спадщини. Одним із основних завдань такого органу єрозроблення плану управління пам’яткою та реалізацію заходів, передбачених ним,а також погодження робіт на пам’ятці всесвітньої спадщини, на її території та наїї буферній зоні.
Насьогодні у кількох пам’яток, які охороняються ЮНЕСКО, органи управління не створені ні в якому вигляді. Приміром,йдеться про центр Львова та дерев’яні церкви. В інших випадках, схожі зафункціями структури існують, але вони мають значно менші повноваження і незавжди коло їхньої відповідальності припадає на конкретний об’єкт, що охороняєтьсяЮНЕСКО. Як приклад, юридично у Херсонесу і Софії Київської одне керівництво, ау пам’ятки Києво-Печерська лавра – Софія Київська, які стоять на обліку вЮНЕСКО під одним номером, два органи управління.
Органуправління пам’яткою всесвітньої спадщини також повинен буде повідомлятиКомітет всесвітньої спадщини про наміри розпочати в межах пам’яток всесвітньоїспадщини нове будівництво. При цьому можливість проведення таких робіт дозволятиметьсялише після надання відповідної рекомендаціїКомітетом всесвітньої спадщини.
Наглядатиза діяльністю цього органу управління повинні будуть наглядові ради, до складуяких пропонується включити, зокрема, провідних науковців та фахівців у сферізбереження культурної спадщини.
Крімтого, з Комітетом всесвітньої спадщини необхідно буде затверджувати також плануправління буферними зонами, подавати Комітету щорічно звіт про стан збереженняпам’яток, внесених до Списку всесвітньої спадщини, та періодичний звіт провиконання Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини.
- Справедливість по-українськи: забрати в бідних, збагатити чиновників Андрій Павловський вчора о 22:06
- Перевибори у Німеччині. Нові проблеми чи можливості для України? Галина Янченко вчора о 17:33
- Особистий бренд – ваш новий бізнес-актив Наталія Тонкаль вчора о 14:39
- Нові правила управління державним майном та реалізації арештованих активів Дмитро Зенкін вчора о 14:09
- Обміняйте Шевченка Євген Магда вчора о 13:56
- Університети і ринок праці: взаємозалежність Юрій Баланюк вчора о 13:37
- Виїзд дитини за кордон під час війни: порада від сімейного адвоката Світлана Приймак вчора о 12:59
- Право постійного землекористувача надавати земельну ділянку в оренду третій особі Євген Морозов вчора о 11:16
- ІТ в США та в Україні: порівняння зарплат, витрати та перспективи Сергій Хромченко вчора о 10:39
- Воднева галузь США після обрання Трампа: чи зупинить Америка рух зеленого водню? Олексій Гнатенко вчора о 09:15
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко 14.11.2024 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов 14.11.2024 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
-
Два українських села увійшли до списку 55 найкращих сіл у світі
Життя 11396
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 8847
-
Всі російські військові платитимуть за пошкоджену на війні техніку. В РФ ухвалили закон
Бізнес 4980
-
Росіяни почали атакувати Харків дронами "Молнія-1". Чим вони небезпечніші за "шахеди"
Технології 4712
-
Українська чи російська: якою мовою українці розмовляють вдома – дослідження
Життя 4057