Хто заплатить за знищені шахти?
Голова Незалежної профспілки гірняків Михайло Волинець написав жорстке звернення до президента Зеленського.
Голова Незалежної профспілки гірняків Михайло Волинець написав вельми жорстке звернення до президента Зеленського та прем’єр-міністра Гончарука. Суть звернення – вугільна галузь України наразі знищується так, що доводиться згадувати про шалені 90-ї. У місті Вугледар, Донецької області, відбувається затоплення шахти «Південнодонбаська-1» і вже під загрозою затоплення шахта ім. Сургая. Причина затоплення – через борги за електрику, шахта «Південнодонбаська-1» повністю знеструмлена. Відключені вентилятори головного провітрювання — йде загазування гірничих виробок на всіх горизонтах. Виключені агрегати головного водовідливу — шахта заповнюється ґрунтовими водами.
Що це означає? Наприклад те, що завтра у шахті може статися потужний вибух газу, який обов’язково вирветься на поверхню. Це означає, що ґрунт над затопленою шахтою може почати зсовуватися, і ми здобудемо руйнацію міста і екологічну катастрофу. Це означає, нарешті, що шахти будуть втрачені як таке, їхнє відновлення обійдеться дорожче, ніж розробка взагалі нових шахт. Колись, коли я працював на заводі, мені довелося спілкуватися з інженером-механіком з Донбасу, який розповідав, як під час шахтарських страйків інженери-гірняки ночами самі ходили в шахти, аби відкачувати воду і провітрювати виробки. Бо на відміну від пересічних шахтарів, які в той час лише грюкали касками, інженери чудово розуміли чим може відбитися неконтрольована зупинка шахти.
Додайте до цього, що Вугледар – це 57 км від Донецька. Екологічна і соціальна катастрофи стануться прямо за спинами наших вояків в зоні ООС. І проблема така, явно не тільки у Вугледарі – там вона просто прийняла уже вигляд катастрофи. Михайло Волинець чітко перелічує винуватців ситуації: голову комітету з енергетики ВР Андрія Геруса і міністра з питань енергетики Олексія Оржеля. Про що ідеться?
Ще наприкінці серпня 2019 р. сталася дивовижна за своїм змістом ситуація – державний «Центренерго» наукладав договорів про поставку електрики структурам олігарха Коломойського за цінами явно нижчими за собівартість, і водночас – про закупівлю для «Центренерго» дешевого вугілля з Росії та з окупованих районів Донбасу. Нам багато казали про аморальність «торгівлі на крові» - і в результаті ми отримали саме її. Ще тоді експерти криком кричали, що такі ігри призведуть до руйнації розрахунків з вітчизняними шахтами і як похідне – до зупинки шахт. Але не змінилося з тих пір нічогісінько!
Проблеми з шахтарями останнім часом об’єднали і Захід, і Схід. 6 лютого поточного року президенту Зеленському довелося вести вкрай неприємну розмову з шахтарями у Червонограді на Львівщині. 14 лютого стало відомо що на шахті «Красноліманська» на Донеччині півсотні шахтарів другу добу протестують під землею, вимагаючи виплатити їм заборгованість по зарплатні. Причини заборгованості чітко пояснив Михайло Волинець: «Міністр енергетики у компанії з головою енергетичного комітету ВР Андрієм Герусом організували системний імпорт електроенергії, вугілля з Росії. Водночас на складах без попиту лежить тримісячний запас палива - 2,7 млн тонн українського твердого палива… Дві державні структури «Держвуглепостач» та «Вугілля України», підприємство з ручним керуванням Коломойського ПАТ «Центренерго» заборгували тільки шахті «Південнодонбаська-1» 189 млн грн. Ця сума більше за зарплатний борг перед гірниками, більша за борг шахти за електроенергію». Додати нічого.
Інтерес олігарха Коломойського в оборудках затіяних Герусом і Оржелем – очевидний. Відтак – кортить запитати. У нас уже заблокували нафтовий термінал у порту Миколаєва – через інтереси Коломойського. У нас відправили гуляти працівників Запорізької ТЕС – через імпорт російської електрики в інтересах Коломойського. Тепер у нас в інтересах Коломойського зупиняють шахти. Що буде далі? В інтересах Коломойського зупинять пару металургійних комбінатів? Зірвуть посівну в країні? Здадуть пару міст ворогові? Хто заплатить за знищені шахти?
- 50% піратських сервісів – російські. Яку загрозу це становить для українців? В’ячеслав Мієнко 10:00
- Нові правила ліцензування у 2025 році: що зміниться для бізнесу? Юлія Мороз 09:49
- Як ірландський досвід (не)резонує українську драму Ірина Голіздра вчора о 16:38
- Опіка над майном безвісно відсутніх осіб: як законодавчі зміни змінюють реальність? Світлана Приймак вчора о 14:21
- Інновація у збереженні енергії в епоху ВДЕ Олексій Гнатенко вчора о 11:37
- Міжнародна енергетична співпраця: виклики, можливості та юридичні аспекти Ростислав Никітенко вчора о 11:36
- Як змінити систему, що закриває очі на насильство? Механізм захисту дітей у закладах Микола Литвиненко 08.01.2025 16:43
- Арешт майна при закінченому виконавчому провадженні: де баланс прав боржника та кредитора Леся Дубчак 08.01.2025 13:32
- ООН: 38 мільйонів потерпілих українців від нападів РФ на українську енергетику Микита Петровець 08.01.2025 12:38
- Трансформація ринку нерухомості: що принесе 2025 рік Раміль Мехтієв 08.01.2025 09:41
- Психіатричні огляди працівників: зміни, виклики та міжнародний досвід Дмитро Зенкін 08.01.2025 09:00
- Під час війни Disney та Sony отримали гроши від російської компанії Володимир Горковенко 08.01.2025 00:02
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 07.01.2025 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 07.01.2025 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 07.01.2025 13:43
-
"Відносно хороший період закінчився". Економіка Росії йде на м'яку посадку – Bloomberg
Бізнес 8113
-
Як зміняться податки для ФОП в 2025 році
Фінанси 4488
-
Ryanair подав до суду на пасажира за зірваний рейс: вимагає 15 000 євро компенсації
Бізнес 4359
-
Україна повертається до моделі державного капіталізму. Чому це небезпечно
Думка 4111
-
Газпром готується до роботи в Туреччині: евакуює працівників з Європи і вчить їх мови
Бізнес 3524