Проєкт регулювання криптоактивів в UK
Аналіз проєкту регулювання криптоактивів у Великій Британії (SI, квітень 2025). Стейблкоїни не AIM. DeFi регулювання бути case-by-case.
Декілька годин тому опубліковано SI щодо криптоактивів [1].
29 квітня 2025 року Казначейство Її Величності (HM Treasury) опублікувало майже фінальний проєкт Статутного інструменту (Statutory Instrument, SI) щодо регулювання фінансових послуг для криптоактивів. Документ містить докорінну трансформацію підходу Великої Британії до крипторинку, зокрема встановлює нові категорії регульованої діяльності, вводить визначення ключових понять, оновлює нормативну базу FSMA, RAO, MLR та інших актів. Я взяв на себе сміливість проаналізувати зміст документа та оцінити його вплив на учасників ринку, виклики для бізнесу та споживачів, а також потенційні міжнародні наслідки, для компаній які мають транскордонний крипто-безнес, зі Сполученим Королівством.
Як зазначили автори, пропонований проєкт є частиною реалізації політики створення комплексного правового поля для крипторинку Великої Британії, адаптованого до норм Закону про фінансові послуги та ринки (FSMA).
Перше – що нового?
Проєкт SI пропонує ввести низку категорій нової регульованої діяльності: торгівлю, зберігання, випуск кваліфікованих стейблкоїнів, стейкінг тощо. Визначено терміни «кваліфікований криптоактив» і «кваліфікований стейблкоїн», які лежать в основі регуляторного периметра. Тобто, FCA взявся за детальне регулювання стеїблкоінів, вбачаючи в них потенціал розвитку і прогнозуючі відповідні ризики, росту популярності стейблкоїнів на нерегульованому ринку.
Забудьте про «ми далеко» - якщо ви дотичні до британського споживача
Вперше Проєкт SI чітко закріпив правило, за яким компанії, що обслуговують споживачів у Великій Британії — незалежно від місця реєстрації — повинні отримати дозвіл FCA. Це є прикладом посилення захисту прав інвесторів і водночас боротьби з перенесенням відповідальності учасників ринків.
Також, вперше (це дуже прогресивний крок) здійснено спробу встановлення регулювання DeFi
Вперше на рівні проєкту нормативного акта було офіційно визнано DeFi. Хоча проєкт SI не вводить спеціальних положень для DeFi, у тексті документа підкреслено можливість його регуляції через підхід case-by-case. Це свідчить про визнання регулятором важливості цієї сфери, незважаючи на її складну природу і намагання FCA (як і у випадку зі стейблкоінами) ввести упереджувальну політику щодо ризикованих інститутів на крипторинку.
Регулювання стає більш детальним
Проєкт SI у Великій Британії значною мірою перегукується з підходом, закладеним у регламенті ЄС MiCA (Markets in Crypto-Assets). Зокрема, як і в MiCA, у британському документі впроваджено окремі категорії активів, зокрема стейблкоїни, встановлено перелік регульованих дій та окреслено вимоги до захисту споживачів. Це свідчить про поступове формування узгодженого підходу до крипторинку в Європі, але скроші це намагання дати бізнесу найкращі регуляторні рамки, щоб забезпечити британський пріоритет в криптогалузі, в майбутньому.
Як і свого часу, MiCA Проєкт SI передбачає дворічний перехідний період, протягом якого компанії, що працюють у Великій Британії, мають подати заявки до FCA. Для тих, хто не встигне пройти процедуру — передбачено обмеження на ведення нового бізнесу.
Фірми, що отримають дозвіл відповідно до нового режиму, не повинні повторно реєструватися за MLR як постачальники бірж чи гаманців — достатньо повідомлення FCA. Проте залишаються чинними всі інші вимоги з AML/CTF.
Важливо: Кваліфіковані стейблкоїни, токенізовані депозити та електронні гроші юридично розмежовані. Жоден із них не вважається замінником іншого. Стейблкоїни також виведені з-під дії директиви щодо альтернативних інвестиційних фондів (AIFMD). Стейблкоїни не вважаються ні інститутами спільного інвестування, а ні альтернативними інвестиційними фондами, в значення порядку регулювання їх діяльності.
Проєкт SI є визначальним етапом у формуванні повноцінного правового режиму для криптоактивів у Великій Британії. Документ не лише забезпечує правову визначеність для учасників ринку, але й закладає основи інтеграції криптоекосистеми в загальну структуру фінансового ринку. Водночас залишається відкритим питання регулювання режиму DeFi, в усьому різноманітті, а також наступних кроків FCA щодо запобігання зловживань на ринку та допуску віртуальних активів до торгівлі.
[1] Regulatory regime for cryptoassets (regulated activities) – Draft SI and Policy Note - GOV.UK
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз вчора о 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра вчора о 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич вчора о 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер вчора о 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв вчора о 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін вчора о 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 21.05.2025 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко 20.05.2025 23:41
-
У чому була головна помилка Портнова
Думка 23199
-
Ексочільник Пенсійного фонду у Хмельницькій області приховав $500 000 у банку Австрії – НАЗК
Фінанси 18490
-
Ціни на оренду зросли майже на 30%: де в Києві та передмісті найбільше дорожчає житло — інфографіка
Інфографіка 16076
-
Хмельницький пивзавод змінює власника: покупець отримав дозвіл АМКУ
Бізнес 6820
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 4295