Відповідальність за інформацію про продавця в інтернет-магазині
У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до статті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (щодо встановлення відповідальності Інтернет-магазинів за неналежну якість товарів) № 4047 від 11.02.2016.
У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін достатті 8 Закону України «Про захист прав споживачів» (щодо встановленнявідповідальності Інтернет-магазинів за неналежну якість товарів) № 4047 від11.02.2016.
Ініціатор законопроекту народний депутат 8-го скликання Фельдман ОлександрБорисович (раніше Народний депутат України 7-го скликання (Партія регіонів),почесний президент групи компаній АВЕК, автора скандального Закону «Проспеціальний статус м. Харків», який присвоював спеціальний політико-економічнийстатус місту).
Слід констатувати, що більшість українських Інтернет-магазинів не достатньоінформують потенційного покупця про особу продавця. Яка репутація у цьогопродавця і чи може він гарантувати якість послуг та товарів – невідомо. Такідії є недобросовісними та, фактично, вводять покупця в оману.
Для розкриття інформації про продавця «інкогніто» у ст. 7 ЗУ «Проелектронну комерцію» на продавця покладається обов’язок забезпечити прямий,простий, стабільний доступ інших учасників відносин у сфері електронноїкомерції до всієї інформації щодо продавця (найменування, адреси,ідентифікаційний код, ліцензії та інші відомості, що відповідно дозаконодавства підлягають оприлюдненню).
Як зазначено у пояснювальній записці до Законопроекту, продавцем можевиявитись будь-яка особа, в тому числі й не суб’єкт господарювання. У такомувипадку купівля товару не буде регулюватись нормами Закону України «Про захистправ споживачів» з усіма наслідками, що з цього випливають.
Таким чином, Законопроектом пропонується встановити так звану солідарнувідповідальність Інтернет-магазину з продавцем товару на випадок, якщоІнтернет-магазин не зможе надати достовірне ім'я, місце проживання та іншізасоби зв'язку з продавцем товару.
Так, у Законопроекті пропонується внести відповідальність Інтернет-магазинуза ненадання покупцю інформації про особу продавця шляхом доповнення статті8 ЗУ «Про захист прав споживачів» частиною15 у наступній редакції:
«15. У випадку придбання товару через Інтернет-магазин, якщоІнтернет-магазин не може надати достовірне ім'я (найменування), місцепроживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс інші засобизв'язку з продавцем товару, споживач має право звернутись з вимогою доІнтернет-магазину.
Після задоволення вимоги Інтернет-магазин матиме право на зворотну вимогу(регрес) до продавця товару».
Наразі передчасно коментувати доцільність такої норми саме з точки зору їїпрактичної реалізації, адже знову кидається в очі абсолютно непрофесійнийпідхід до законотворчості.
По-перше, складаючи законопроект, пан Фельдман повинен був знати, щовідповідно до ЗУ «Про захист прав споживачів» суб’єктами правовідносин єпродавець, споживач, виробник, виконавець. А відповідно до ЗУ «Про електроннукомерцію» інтернет-магазин – це ЗАСІБ для представлення або реалізаціїтовару, роботи чи послуги шляхом вчинення електронного правочину. Засібне є суб’єктом правовідносин. Це рівнозначно, що пред’являти під час ДТП вимогудо автомобіля, а не його водія або власника.
По-друге, не можна в законах зазначатиоціночні категорії (такі як «може» чи «не може»). Хто буде доводити фізичну таюридичну спроможність власника інтернет-магазину(власника доменного імені, на якому розміщений веб-сайт) надати певнуінформацію? Тобто варто писати не «неможе надати достовірне ім'я…», а «не надасть достовірне ім'я...», а якщо «ненадасть», то яким чином це підтверджується.
По-третє, не зовсім зрозуміло чидоречно узагальнювати всі вимоги, які пред’являються до продавця або виробникадо власника інтернет-магазину, адже чи можна на практиці вимагати від власника інтернет-магазину: усуненнянедоліків товару; розірвання договору, укладеного з продавцем, та поверненнясплаченої за товар грошової суми; вимагати заміни товару на такий же товар.Якщо в законопроекті мали на увазі не власника інтернет-магазину, то кого?
У підсумку варто зазначити, що однозначно мета Законопроекту направлена настимулювання власника інтернет-магазинудо надання повної та достовірної інформації щодо особи продавця з метою захиступрав споживачів в мережі Інтернет і це добре. Проте підходити до цього питанняпотрібно професійно і компетентно, інакше рентабельність такої законотворчоїроботи народних обранців може викликати тільки сум.
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель вчора о 19:36
- Повноваження суду самостійно розраховувати податковий борг для платника податків Євген Морозов вчора о 10:05
- Антисоціальні подарунки під ялинку від слуг народу Андрій Павловський 04.01.2025 11:54
- Здійснення оплати судового збору особою, яка не є стороною у справі Євген Морозов 04.01.2025 10:19
- Міцний крафт в Україні: як недосконале законодавство гальмує галузь Катерина Камишева 04.01.2025 00:16
- Імпорт російського урану до Німеччини зріс майже 70% Володимир Горковенко 03.01.2025 22:07
- Чи є місце Ханукії в центрі Києва? Олег Вишняков 03.01.2025 13:28
- Про газ для "чайників" Євген Магда 03.01.2025 12:23
- Особливості аудиту земельних ділянок для успішної реалізації будівельних проєктів Ольга Сидорчук 03.01.2025 11:39
- Витяг з держреєстру не є належним доказом самопредставництва в суді для юрособи Євген Морозов 03.01.2025 09:35
- Як стати відомим адвокатом за 1 рік? Тетяна Лежух 02.01.2025 16:26
- Як українським трейдерам успішно працювати на біржі EPEX Spot Ростислав Никітенко 02.01.2025 12:29
- Синьо-жовтий прапор у Гаазі: як Україна змінює правила глобального правосуддя Дмитро Зенкін 02.01.2025 12:05
- Юридичні послуги у 2025 році: виклики, перспективи та етика професії Світлана Приймак 02.01.2025 10:00
- Стягнення на один і той самий предмет іпотеки в різні способи Євген Морозов 02.01.2025 09:48
-
"Не залишиться місць, де можна сховати награбоване". АРМА впроваджує в роботу супутники
Бізнес 11074
-
Байден заборонить нові нафтові розробки на площах Атлантики та Тихого океану
Бізнес 9763
-
Криза в російській авіації: одразу у двох літаків відмовили двигуни під час польотів
Бізнес 6989
-
Бізнес-тиждень: Україна припинила транзит російського газу, а ціни в Європі зросли до максимуму
Бізнес 4153
-
Серіал "Дипломатка" претендує на "Золотий глобус": продюсерка й актори розповідають про шоу
Життя 3312