Чи потребує діяльність, пов'язана із будівництвом, ліцензування
Вступаючи у відносини, пов’язані із будівництвом (в приватному порядку або при здійсненні своєї підприємницької діяльності), опиняючись у ролі замовника, підрядника або виконавця тих, чи інших робіт, ми (іноді і не підозрюючи) можемо стати учасниками пору
Якщо до цього часу Вам не доводилось займатися діяльністю, пов’язаною із будівельними роботами та будівництвом, то є велика вірогідність того, що ця сфера діяльності може зацікавити Вас або Ваших дітей і родичів, Ваших друзів та знайомих у майбутньому.
Вступаючи у відносини, пов’язані із будівництвом (в приватному порядку або при здійсненні своєї підприємницької діяльності), опиняючись у ролі замовника, підрядника або виконавця тих, чи інших робіт, ми (іноді і не підозрюючи) можемо стати учасниками порушення норм чинного законодавства України щодо ліцензування певних видів діяльності.
Складність з’ясування відповіді на питання «чи потребує той, чи інший вид діяльності, пов'язаної із будівництвом, обов’язкової наявності ліцензії на її здійснення» пов’язана з тим, що необхідна для такої відповіді інформація міститься у різних чинних нормативно-правових актах, причому відповідні положення не містять посилань одне до одного.
На перший погляд може здаватися, що вся діяльність, яку ми у побуті сприймаємо як будівельну, потребує обов’язкового ліцензування, адже Закон України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» у вичерпному переліку видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, вказує такий вид діяльності як «будівельна діяльність».
Термін «будівельна діяльність» є юридичним терміном. Зміст цього поняття визначається як господарська діяльність, пов’язана з будівництвом об’єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення або інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.
Таке визначення, задля його розуміння та усвідомлення, спонукає до пошуку юридичного формулювання його складових частин, а саме для з’ясування змісту таких понять, як:
- «господарська діяльність, пов’язана із будівництвом», що визначається законодавством як будівельна діяльність;
- «будівництво»;
- «об’єкт архітектури»;
- «категорія складності об’єкта архітектури» з переліком ознак, що характеризують «об’єкт архітектури» як такий, що належить до об’єктів IV і V категорії складності.
Результати пошуку юридичних визначень понять, необхідних для вирішення поставленої задачі, разом із визначенням змісту терміну «будівельна діяльність», у скороченому варіанті, дає такі результати:
Отже, якщо діяльність не відповідає за змістом визначенням, наданим у вище складеній таблиці, - вона не потребує обов’язкової наявності відповідної ліцензії у особи, яка її здійснює.
В іншому випадку (коли діяльність відповідає за змістом визначенням, наведеним вище у таблиці) - необхідно з’ясувати відповідність об’єкту, стосовно якого здійснюється діяльність, на наявність ознак IV I V категорії складності.
Такі ознаки вказані в «Порядку віднесення об’єктів будівництва до IV і V категорій складності», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №557 від 27.04.2011:
Існуючі законодавчі формулювання, хоча і не є досконалими, але дають змогу зорієнтуватися при визначенні видів діяльності (пов’язаних із будівництвом), які потребують обов’язкової наявності ліцензії на її здійснення:
в Україні ліцензується тільки така пов’язана із будівництвом діяльність, яка є створенням (реконструкцією, реставрацією, капітальним ремонтом) будівель і споруд, віднесених за вищевказаними ознаками до об’єктів архітектури IV і V ступеню складності.
Виключно така діяльність зобов’язує її виконавця та підрядника мати відповідну ліцензію, а замовника таких робіт – вимагати наявність відповідної ліцензії у виконавця чи підрядника.
Фейсбук "ЮРИДИЧЕСКАЯ ПОМОЩЬ" - http://tempuri.org/tempuri.html
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 14:43
- Як зруйнувати країну Андрій Павловський 14:34
- Інтелектуальна власність як актив бізнесу Сергій Пагер 14:21
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков вчора о 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко вчора о 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв 08.05.2025 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський 08.05.2025 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький 08.05.2025 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак 08.05.2025 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Як зруйнувати країну 205
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 188
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 180
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 139
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 114
-
Капітана судна, яке пошкодило газопровід у Балтійському морі, заарештували в Гонконгу
Бізнес 6931
-
Сі переграв Трампа: Кремль фактично здає Росію Китаю
Думка 6793
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 5884
-
Конфлікт цінностей та поділ України: кейс Алхім
Думка 3325
-
П’ять уроків Другої світової, щоб не було Третьої. Стаття глав МЗС семи країн
3228