У Фрідмана хочуть забрати останні великі активи в Україні – чи є у держави шанси на успіх?
Національні оператори "Київстар" та lifecell опинились за півкроку до націоналізації
На фоні ситуації, яка розгортається навколо арешту активів "Київстар" та lifecell ми з командою довго вагались чи присвоювати статус «Exited / Вийшли, Вихід завершено», компанії VEON, оскільки це виявився дуже не простий кейс.
Фактично структура власності VEON згідно останніх даних наступна:
Letterone (47.9%)
Free Float - у вільному обігу (31.1%)
The Stichting (8.3%)
Lingotto Investment Management LLP (7.7%)
Shah Capital Management Inc. (5.0%)
Фрідман і Авен були співзасновниками найбільшого учасника LetterOne (не контрольний пакет), але вийшли з компанії на початку березня 2022 року після того, як ЄС запровадив проти них санкції у зв’язку з вторгненням Росії в Україну. Голова Правління компанії, лорд Мервін Девіс, колишній міністр лейбористської партії Великої Британії, взяв під свій контроль групу, а Фрідман і Авен вийшли з Правління. Їхні частки були «заморожені», як заявляв Дейвіс, без прав як акціонерів або дивідендів. За його словами, вони не зможуть продати пакети акцій, перебуваючи під санкціями, а правління не зобов’язане повернути їхні права акціонерів після зняття санкцій.
Також на саму VEON санкції чи обмеження ніхто не накладав, її акції вільно продаються на біржі і будь-хто може їх придбати, наприклад, через Interactive Brokers.
Veon оголосила про продаж своєї російської дочірньої компанії в листопаді 2022 року та наблизилася до завершення виходу після того, як раніше отримала згоду влади США, Великобританії та Бермудських островів, а також російських регуляторів у лютому 2023 року. Пообіцяли закрити угоду до 01 червня 2023 року, але трохи затримались через необхідність додаткового погодження зміни власників в Euroclear.
9 жовтня 2023 року VEON Ltd. оголосив, що завершив свій вихід з Росії, завершивши продаж своїх російських операцій компанії групі вищого керівництва ПАТ «ВимпелКом» на чолі з генеральним директором «ВимпелКому» Олександром Торбаховим. Угода не передбачає зворотного викупу, замість руху грошових коштів відбувся залік взаємних вимог з Групою, але це все одно означає повний вихід VEON з російського ринку. В офіційному реєстрі ЕГРЮЛ зміни не відображені, але, враховуючи що «ВимпелКом» це акціонерне товариство - основний реєстр тут зберігається на рівні зберігача (АТ "РЕЄСТРАТОРСЬКЕ ТОВАРИСТВО "СТАТУС"). Відповідно до виписки, яка є в розпорядженні KSE Institute, VEON вже не є акціонером ПАТ «ВимпелКом» - тому з формальної т.з. ми все ж вирішили присвоїти їм статус «Вийшли, Вихід завершено», всі додаткові пояснення є у нас на сайті в картці компанії. Вважаємо що всі формальні речі були зроблені компанією з т.з. кроків виходу, були отримані всі дозволи в кількох країнах.
P.S. Ну і вже моя особиста думка щодо ймовірних судових процесів держави про стягнення активів Фрідмана з найбільшими мобільними операторами країни - "Київстар" та lifecell, які, незважаючи на війну, гарно роблять свою роботу (той же "Київстар" за півроку 2022-го здійснив 4100 ремонтів базових станцій, а до звільнених українських міст та сіл інженери-телекомівці дістаються відразу після ЗСУ). У мене, наприклад, виникає питання чому до цього "дійшли руки" лише зараз, майже через 2 роки після початку повномасштабної війни.
Як на мене, ця історія трохи брудно смердить, оскільки одна річ - це забрати у Фрідмана на користь держави колишній "Альфа Банк" через ніби то його неплатоспроможність або Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», який виробляє продукцію під брендом «Моршинська» - право управління корпоративними правами заводу отримав конкурент – «Карпатська джерельна», але інші власники «Оскару» називають це рейдерством.
Ще в травні 2022 року Україна ухвалила закон про конфіскацію російських активів в Україні. Під конфіскацію підпадають усі активи, де частка перевищує 25%, за нашими підрахунками опосередковано Фрідман у «Київстарі» якщо і мав, то менше 20%, за умови, якби він мав контроль над VEON, що, як видно на початку тексту, неможливо навіть теоретично і я впевнений що "Київстар" зможе легко це довести (оскаржити наявність звʼязку підсанкційної особи, Фрідмана, та контролю над активами) в судах. Також теперішні власники активів можуть піти до європейських юрисдикцій, ймовірно після того, як завершаться судові процеси в Україні, як це вже відбувається по націоналізованому "Сенс Банку". І ніхто, нажаль, не оцінює репутаційні втрати країни від такого "захисту" прав інвесторів і їх бажання інвестувати в майбутньому...
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька 13.05.2025 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка 13.05.2025 14:57
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 24556
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11083
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
10224
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 6629
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 5871