Район бойових дій – не аргумент відмовляти в призначені виплат за загибель правоохоронця
Вже два роки існують проблеми з виплатами одноразової грошової допомоги у разі загибелі не тільки військовослужбовців, але й працівників силових структур.
В грудні 2023 року Верховна Рада внесла додаткові зміни до законодавства та розширила перелік осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. До цього переліку додали дітей загиблого (померлого), які зокрема були усиновлені, зачаті за життя загиблого, але ще не народжені.
Загальні складнощі в отриманні одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) (далі – ОГД) виникають частіш за все, через низьку обізнаність людей в порядку дій, які потрібно виконати в порядку оформлені документів. А деякі нюанси в постановах Кабінету міністрів України дозволяють судам відмовляти людям у виплатах.
Загалом, більшість відповідей на проблемні питання для родин загиблих правоохоронців міститься в Постанові уряду від 28.02.202 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (п. 2).
Наступний документ, який потрібно брати до уваги – це Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (далі – Закон № 580-VIII). В п.1 ч.2 ст. 97 вказано, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин; смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції.
Здавалося б – в законодавстві та нормативно-правових актах доволі чітко роз’яснено, але в практиці є виняткові випадки, які можуть визначати загальну проблему.
Так, мова йде про показове рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року у справі №200/7094/23.
У фабулі справи йшлося про те, що мати намагалася отримати одноразову виплату після загибелі сина-поліцейського у Краматорську. Але Головне управління Національної поліції відмовило їй в отриманні цієї виплати. Підставою стала суто формальна обставина. В листі до родини керівництво поліції в Донецькій області мотивувало свою відмову в призначені виплат тим, що Краматорськ на день на 2 січня 2023 року (день загибелі поліцейського) не був визначений районом бойових дій.
Мати вирішила оскаржувати цю відмову, оскільки мала результати проведеного розслідування, яке підтверджено, що правоохоронець загинув внаслідок ракетного обстрілу під час несення служби на блокпосту. Тобто, при безпосередньому виконанні обов’язків, що зафіксовано в службових матеріалах.
Таким чином, дії керівництва поліції, які відмовили матері в виплатах за сина можна вважати нонсенсом. Адже всі результати експертиз, в тому числі судово-медичної підтверджували, що працівник поліції загинув на місці отримавши мінно-вибухову травму під час обстрілу. Але родині загиблого ще рік довелося через суд відстоювати свої права на отримання виплат, через вільні трактовки законодавства серед керівництва Нацполіції.
В результаті, суд першої інстанції дійшов до висновку, що єдиним документом, який має вагу в цій справі є Порядок №168 ( в постанові уряду від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» (п. 2).
Саме цей документ потрібно вважати єдиною умовою виплати одноразової грошової допомоги після загибелі поліцейського, а не визначений територіальний периметр зони бойових дій. До того ж, очевидно, що в нормативно-правових актах не встигають рухати перелік населених пунктів, які можна віднести до лінії фронту, а іноді – це загалом неможливо в силу певних обставин.
Рішення Донецького окружного адмінсуду має принципове значення для інших родин правоохоронців, які не можуть отримати виплати за таких формальних підстав.
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун вчора о 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз вчора о 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш вчора о 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк вчора о 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський вчора о 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін вчора о 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? Ольга Оніщук 14.04.2025 13:00
- Нація вбивць 359
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 296
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 133
- Професії зникають, навички – у тренді 130
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 110
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 12655
-
"Скасувати "зелений" тариф – і ціни зростуть". Що робити з відновлювальною енергетикою
Бізнес 10762
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 9500
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9222
-
Чехія домовилася про купівлю урану в Казахстані замість постачання від Росатому
Бізнес 8667