Реформу децентралізації потрібно продовжувати і прискорити
Децентралізація триває вже п’ять років. Багато де на місцях вона дала позитивні зрушення. Відбудова доріг, ремонти у дитсадках і школах, розвиток інфраструктури.
Зокрема, громади отримали в свої бюджети зарахування до місцевих бюджетів ОТГ: 60% податку на доходи фізичних осіб, 100% надходжень від єдиного податку, податку на прибуток підприємств і фінансових установ комунальної власності, податку на майно, кошти отримані за надання адміністративних послуг, 5% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів та акцизний податок з роздрібного продажу пального.
Нарешті громади мають прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом, для виконання делегованих державою повноважень надаються відповідні трансферти (дотації, освітня та медична субвенції, субвенція на розвиток інфраструктури громад). В результаті прийнятих законодавчих змін органам місцевого самоврядування надано право затверджувати місцеві бюджети незалежно від дати прийняття закону про Державний бюджет України.
Як приклад, бюджет Волочиської об'єднаної територіальної громади на Хмельниччині за роки цієї реформи зріс вчетверо, у 2018 році відремонтовано 88 км доріг, проведено капітальні ремонти освітніх закладів на 7,2 млн грн, закладів культури – на 1,6 млн. грн, працює «Мобільний соціальний офіс», який виїжджає щомісячно у кожний населений пункт Волочиської ОТГ та надає соціальні послуги немобільним групам населення – особам з інвалідністю, одинокопроживаючим, малозахищеним верствам населення.
Іншим наочним прикладом є Наркевицька селищна об'єднана територіальна громада, у якій здійснено капітальний ремонт Наркевицької амбулаторії, закуплено якісне медичне обладнання, збудовано зовнішні мережі водопостачання в усіх 16 селах ОТГ, проведено реконструкції та будівництва вуличного освітлення, проведено капітальний ремонт Наркевицької ЗОШ, здійснено ремонт їдальні Бубнівської ЗОШ, перекрито дах, ремонт фасаду Наркевицького дитячого садочку, придбано прибиральну техніку для комунального підприємства Наркевицької ОТГ.
Такі приклади непоодинокі і яскраво свідчать про те, що громади стають спроможними, ефективно планують розвиток своїх територій, фінансово незалежними, самодостатніми, а головне – здатними суттєво покращити якість життя громадян України.
Громади відчули результати децентралізації - у населених пунктах почали ремонтуватись дороги, медичні і освітні заклади, проводяться водогони, проводиться реконструкція вуличного освітлення. Реформа децентралізації дала поштовх до повноцінного розвитку громади, можливість поліпшити життя у кожному населеному пункті та країні в цілому.
Тому згортання реформи децентралізації стане «злочином» проти українського суспільства, її потрібно не лише продовжувати, а й розвивати! Це підтверджується моїм досвідом спілкування абсолютно з усіма головами ОТГ, які як один говорять мені про те, що згортати реформу децентралізації категорично не можна, а навпаки, її потрібно продовжувати і прискорювати.
Зокрема, територіальні громади окреслили ряд питань, вирішення яких сприятиме покращенню ситуації на місцях:
- передбачити збільшення у Законі України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» фінансування освітньої, медичної субвенції, субвенції спрямованої на розвиток інфраструктури громад, субвенції на соціально-економічний розвиток територіальних громад.
- повернути акцизний податок з роздрібного продажу пального до місцевих бюджетів (механізм, що діяв до 1.01.2017 року),
- підтримати прийняття Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Для якісної і всебічної реалізації цих та інших ініціатив важливою є підтримка їх Кабінетом Міністрів України. Тому сподіваюся, що в Уряді візьмуть це до уваги і сприятимуть їх вирішенню у найкоротші терміни.
Також хочу додати, що будь-яка реформа - це певний політичний компроміс. Особливо це стосується питання децентралізації. Тому для більш ефективної роботи в цьому напрямку потрібна конструктивна робота як на рівні ВР, так і на місцевому рівні через надання пропозицій щодо внесення змін у законодавство. Такі пропозиції свого часу було надано і вони стало основу законодавчих ініціатив. Назву ті, які ще потрібно ухвалити. Зокрема:
- про службу в органах місцевого самоврядування;
- спрощення процедури добровільного об'єднання громад;
- удосконалення механізму фінансування регіонального розвитку;
- щодо виборів старост.
І це – далеко не вичерпний їх перелік.
У наступному році, за планом, децентралізація має завершитися. Часу обмаль, а роботи ще багато. Тому цей час маємо максимально використати з користю, напрацювавши дієву модель спільної роботи на всіх рівнях.
- Форвардні контракти на ринку електроенергії ЄС: як працювати з вигодою та без ризиків Ростислав Никітенко вчора о 11:55
- Особливості здійснення Держгеокадастром контролю за використанням та охороною земель Євген Морозов вчора о 09:56
- Розірвання шлюбу за кордоном: особливості та процедури для українців Світлана Приймак 13.11.2024 16:28
- Зелені сертифікати для експорту електроенергії: можливості для українських трейдерів Ростислав Никітенко 13.11.2024 11:10
- Еволюція судової практики: від традицій до цифрових інновацій Дмитро Шаповал 13.11.2024 10:22
- Надіслання адвокатом відзиву на касаційну скаргу на електронну пошту Суду Євген Морозов 13.11.2024 09:28
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева 12.11.2024 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак 12.11.2024 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль 12.11.2024 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко 12.11.2024 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін 12.11.2024 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова 12.11.2024 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов 12.11.2024 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда 12.11.2024 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Гра в імітацію 360
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 232
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 84
- Як зробити бізнес бездоганно продуктивним, а співробітників – супергероями 66
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями 46
-
У Нідерландах успішно випробували найпотужніший наземний кран у світі – фото
Бізнес 12328
-
Співвласник АТБ почне відкривати торговельні центри у невеликих містах
Бізнес 10378
-
Кінець уряду Шольца. Хто стане новим канцлером і який ультиматум має для Путіна
6589
-
Нафта може впасти до $40 у 2025 році, якщо ОПЕК скасує добровільне скорочення видобутку
Бізнес 4178
-
Залізний Майк Тайсон повертається на ринг
Життя 3715