Автор
Член Національної ради з питань антикорупційної політики при Президенті України, уповноважений Міжнародного комітету захисту прав людини
Кнопки

Публічний бюджет - ефективний інструмент боротьби з корупцією

 
20.12.2016 17:46

Наближається до свого логічного завершення бюджетна епопея 2016 року. Ще трохи і ми побачимо фінансові апетити України на наступний рік у вигляді затвердженого документа. Як і будь-який бюджет він, напевно, буде недосконалий, в ньому буде не стільки грошей скільки хотілося б. Але не буває досконалих бюджетів. Це завжди компроміс між бажаннями і можливостями.

Але в цій статті будемо акцентувати увагу не на цифрах. Хотілося б поговорити про такий аспект як прозорість та контрольованість публічних фінансів з боку суспільства і громадянина.

  Публічний бюджет: що, як, навіщо?

  За своєю суттю державний бюджет - це документ, що розподіляє блага, які заробили усі жителі України. Це наші спільні гроші. Тому цілком природним є прагнення знати хто, скільки і як їх витрачає. Одним словом, бажання контролювати наші спільні витрати - це таке ж фундаментальне право, як право голосу, свобода слова тощо.

Це питання набуває все більшої актуальності в контексті боротьби з корупцією. Ні для кого не секрет, що саме в сфері витрачання бюджетних коштів «живе» величезна кількість зловживань, корупційних дій. І дуже часто це відбувається саме через кулуарність.

Як зараз виглядає видаткова частина бюджету України? Це таблиця, де просто вказано назву розпорядника коштів, зазначена сума, яку планується витратити, яка, в свою чергу, розбита на кілька (вісім) складових. Цього достатньо, аби розуміти апетити конкретного відомства (органу влади), але мало для того щоб контролювати адекватність і прозорість витрачання коштів.

Для більшої прозорості бюджету, як мінімум в частині витрат, повинна бути можливість бачити більш деталізовано під які проекти і статті розподілені кошти, що виділяються. Я все-таки вірю, що в бюджетній сфері витрати планують, тому таке розуміння обов'язково повинно бути присутнім.

Видаткова частина бюджету повинна перетворитися в інформаційну систему, розбиту на статті з оборотами, інформацією про контрагентів, ПІБ одержувачів коштів. Кожне списання коштів з статті бюджету має супроводжуватися прикріпленим до нього договором (додатками, доповненнями і т.п.) про закупівлю, умовами та результатами тендерів, актами, рахунками. І відображення цих операцій має бути у вільному доступі для всіх громадян через інтернет.

Чому це важливо? Тільки розуміючи, на рівні конкретного договору або фінансової операції, як і на що були витрачені кошти можна судити про чесність, адекватність та відкритість витрат. Зараз, дивлячись на бюджет, це зрозуміти неможливо. А, перефразовуючи відоме прислів'я «чорт криється саме в фінансових деталях».

Тому бюджетні витрати мають бути абсолютно прозорими. Будь-який житель України, при бажанні, повинен мати можливість стати «ревізором» витрачання коштів держбюджету. «Домовитися» з одним-двома ревізорами можна. Але якщо ревізорів буде кілька мільйонів, то приховати факти нецільового використання та корупції буде неможливо.

  Публічні фінанси. Що зроблено?

  Не можна сказати, що в цьому напрямку нічого не зроблено. За останні два роки Україна значною мірою просунулася в питанні створення публічного бюджету. Як мінімум, політична воля в цьому питанні є.

Так, в 2015 році був прийнятий закон «Про відкритість використання публічних коштів». У ньому прописані умови створення та роботи публічного бюджету. Вони, якщо порівнювати з ситуацією кількарічної давності, дуже прогресивні. У Законі прямо вказується на необхідність створення «Єдиного веб-порталу використання публічних коштів» (ст.2).

Цей портал вже навіть створений (spending.gov.ua). Правда працює він поки що тільки в тестовому режимі. Інформація на ньому не дозволяє в повній мірі деталізувати витрати держави, державних та комунальних підприємств.

Зволікання з реальним стартом роботи публічного бюджету стали можливі через те, що сам Закон містить ряд моментів, які дозволяють затягувати його втілення в життя. Особливо це стосується частини відповідальності за порушення, де максимально можливе покарання - штраф розміром у 850 грн.

Для стимулювання більш оперативної реалізації проекту публічного бюджету, необхідно внести зміни до Закону. Наприклад, заборонити списання коштів з рахунків без відображення цих операцій на «Єдиному веб-порталі використання публічних коштів». Думаю, більш ефективного інструменту наповнити портал інформацією придумати не можна.

Природно, що неможливо реалізувати ідею публічного бюджету абсолютно у всіх сферах суспільних фінансів. Особливо це стосується галузі національної безпеки й оборони. Але там, де це можливо - це повинно бути застосовано в повній мірі. Хіба ми не в праві знати, скільки заробляє директор (та й будь-який співробітник) казенного заводу, комунального підприємства, суду і т.п.? За якою ціною було закуплено сировину або послуга, чи були там дотримані тендерні процедури? Маємо повне право! Тому що ми громадяни цієї держави! І це наше спільне майно та фінанси!

Проекти, які відкривають доступ до публічних фінансів повинні бути максимально реалізовані. Тільки включаючи «світло публічності», ми створюємо умови для ефективної боротьби з корупцією. А це важливий крок на шляху до розвитку та процвітання.

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура Азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы тигипко Тимошенко ТКАЧУК трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее Україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции Экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк