Автор
Кнопки

Проблемні питання виконання судових рішень про стягнення аліментів

 
09.10.2017 11:34
Питання виконання судових рішень про стягнення аліментів є досить актуальним. Більшість боржників, вважаючи, що вони офіційно не працюють, не мають майна та грошових коштів намагаються ухилитись від виконання судового рішення про стягнення аліментів. Такі дії боржників призводить до виникнення чималої заборгованності зі сплати аліментів та ставить під сумнів існування таких принципів як верховенства права, законності, обов'язковості виконання рішень суду тощо.

У свою чергу, забезпечити своєчасне та повне виконання судового рішення покликані різні заходи правового впливу, серед яких найдієвишим є настання кримінальної відповідальності за умисне невиконання судового рішення (ст. 382 Кримінального кодексу України).

Частина перша зазначеної статті передбачає відповідальність за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню у вигляді штрафу розміром від п'ятисот до однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк до трьох років. 

Також Кримінальним кодексом України передбачена відповідальність за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей.

Як зазначено в частині 1 статті 164 КК України злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні карається громадськими роботами на строк від вісімдесяти до ста двадцяти годин або арештом на строк до трьох місяців, або обмеженням волі на строк до двох років. Частина 2 зазначеної статті передбачає відповідальність за те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтею у вигляді громадських робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин або арешта на строк від трьох до шести місяців, або обмеження волі на строк від двох до трьох років.

При призначенні виду та міри покарання за невиконання рішення суду про стягнення аліментів суд серед іншого також враховує ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень. Кримінальне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 164 КК України є злочином невеликої тяжкості, проте кримінальне правопорушення передбачене ст. 382 КК України є злочином середньої тяжкості. Остаточне покарання винній особі буде призначено за правилами статті 70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим. Таким чином остаточне покарання за вчинений злочин у більшості випадків призначене у вигляді позбавлення волі на строк від одного до трьох років.
Тобто для понесення злісним неплатником аліментів більш суворої відповідальності за невиконання судового рішення його необхідно обвинувачувати у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ст.ст. 164, 382 КК України. Проте в більшості випадків обвинувачення здійснюється лише за ст. 164 КК України, а отримане покарання не є справедливим, необхідним і достатнім для виправлення, перевиховання та запобігання новим злочинам.

Виконати рішення суду про стягнення з боржника аліментів якщо в нього немає доходів та майна буде вкрай важко, проте встановлена кримінальним законом відповідальність за невиконання судового рішення яке набрало законної сили повиннастимулювати працездатного боржника до вчинення позитивних дій для виконання цього рішення (перебувати на обліку в центрах зайнятості, як шукаючий роботу, декларування доходів від тимчасових заробітків, повідомлення державного виконавця про суму заробітку та джерела доходів тощо).
Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR Prozorro Адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада верховная рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан Европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь жкг жкх закон законодательство законопроект зарплата Земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна Кабмин кадры карьера киев Київ Китай кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация люстрація Майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ менеджмент налоги налоги украина налоговые споры налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование Общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки Податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент Прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит Путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг Реформа Реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей Уряд финансы экология экономика экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк