Автор
Голова Офісу великих платників податків ДФСУ
Кнопки

Хто і чому перевіряє АЗС

 
11.10.2017 08:15

В галузі торгівлі пальним є дві основні проблеми, які заставляють ЗМІ і податківців приділяти АЗС неабияку увагу. І якщо наша увага в результаті виливається в додаткові перевірки, то увага ЗМІ призводить до підрахунків того, як часто і на скількох заправках було припинено роботу через ці самі перевірки. При цьому, я переконаний, якби журналісти поцікавилися їх причинами, акценти і тон новин різко б змінилися – як мінімум, перейшли б від звинувачень, як вони люблять писати, "силовиків" і "карних структур" до роздумів, хто насправді у чому винен і що робити далі.

То що ж це за дві глобальні проблеми?

Перша – ненарахування акцизного податку на реалізовані через мережу АЗС нафтопродукти. Здавалося б, до чого тут Офіс? Адже не ми адмініструємо цей податок. Тим не менш, саме ми під час перевірок у 2015 році вперше виявили це порушення, просто співставивши дані звітності по акцизному податку. На одній з мереж, яка ніяк не хотіла визнавати торгілю пальним "з пістолета" роздрібною і платити акциз, відхилення за результатами порівняння склало 2,9 млрд грн. Загалом за 2015-2016 рік ми донарахували різним мережам акцизу більше ніж на 3,7 млрд грн. Звичайно, зараз усі ці донарахування оскаржуються в судах. А поки суди зволікають з рішенням, мережі позбавляються активів, перереєструючи їх на  афілійовані компанії.

Друга проблема полягає в наданні податкової вигоди третім особам (58 СГ) шляхом торгівлі податковими зобов’язаннями. Звучить складно, але механізм насправді простий. Цілий день компанія фактично реалізує паливо-мастильні матеріали (ПММ) кінцевому споживачу через мережу АЗС. Наприкінці робочого дня підприємство виписує зведену податкову накладну на адресу фіктивного підприємства, яке нібито придбало ПММ на АЗС за готівку. Ця маніпуляція дозволяла фіктивному підприємству збільшувати суму ліміту в системі електронного адміністрування ПДВ та в подальшому виписувати податкові накладні по ланцюгу постачання.

Цю схему також було викрито під час адміністрування СГД галузі. По-перше, неможливо було не помітити обрив в ланцюгу реалізації пального (придбали пальне, а продали інші товари та послуги). По-друге, під час перевірки виявилося, що  контрагенти, які нібито придбали таке пальне через АЗС, не мають навіть власних транспортних засобів для його перевезення чи використання, а працює у них взагалі дві-три особи.

І нарешті, на одній з мереж під час аналізу усіх касових чеків було виявлено, що  заправка автомобілів згідно з реєстром чеків одним контрагентом відбувалась від 1500 до 2100 разів в день. Чи можливо таке? Звичайно, ні. В результаті перевірки було виялено, що саме ця мережа "продала податкові зобов’язання" на суму 60 млн грн ПДВ.  

Мережі не поспішають визнавати ухилення від податків і участь у схемах. Крім цих двох, є ще схема роздрібної торгівлі не облікованими у бухгалтерському та податковому обліку нафтопродуктами. Але це дрібниці, які легко виявляються і не складають глобальної тендеції.

Ми системно проводимо роботу з виявлення та руйнування схем ухилення від оподаткування в галузі торгівлі паливно-мастильними матеріалами. Тому для нас настільки важливою є адекватна та своєчасна позицію судів при розгляді зазначеної категорії справ. Також ми сподіваємося на відповідальне ставлення платників податків до їхніх податкових зобов’язань, адже сплата акцизного податку в бюджет місцевих громад – запорука успішного процесу децентралізації влади  та добробуту регіонів. 

Авторские блоги и комментарии к ним отображают исключительно точку зрения их авторов. Точка зрения редакции портала ЛІГА.net и Информационного агентства "ЛІГАБізнесІнформ" может не совпадать с точкой зрения авторов блогов и комментариев к ним. Редакция портала не отвечает за достоверность таких материалов, а портал выполняет исключительно роль носителя
Популярные теги
Iryna Berezhna IT PR ProZorro адвокат Адвокат Морозов адвокатура азаров Александр Прогнимак АТО банк банки банкротство бизнес бізнес будущее украины бюджет БЮТ валюта Васильев ВВП Верховна Рада Верховная Рада вибори війна влада власть война выборы газ Газпром геннадий балашов Гонтарева государство гривна Гройсман гроші ГФС демократия деньги депозит депозиты держава децентралізація доллар Донбас Донбасс доходы ДТП ДФС евроинтеграция евромайдан европа економіка ЕС євромайдан ЄС жизнь ЖКГ жкх закон законодательство законопроект зарплата земля импорт инвестиции инвестиции в экономику интернет ипотека Ирина Бережная Ігор Ткачук Ірина Бережна кабмин кадры карьера киев Київ Китай Кличко Кодекс законів про працю України конституция Конституція Конституція України коррупция корупція кредит кредиты кризис Крим Крым культура курс люстрация майдан маркетинг маркетинг юридических услуг МВФ медицина менеджмент налоги налоги украина налоговые споры Налоговый кодекс народ НАТО наука Нафтогаз НБУ НДС недвижимость Николай Гольбин образование общество Одесса Олександр Горобець оппозиция отмена налогов охрименко Павло Петренко парламент партия регионов ПДВ персонал податки податкові спори политика политики политтехнологии політика Порошенко правительство право право на працю працедавець працівник президент прогнимак прогноз Программа социально-экономического развития Украины прокуратура психология денег психология успеха публічний аудит путин Путін работа революция режим Януковича рейдерство реклама рекрутинг реформа реформи реформы Росія россия Руслан Сольвар рынки свобода сепаратизм СМИ соціально-економічні права строительство студент суд судебная практика судова практика судова реформа судовий захист США таможня тарифи тарифы Тигипко Тимошенко Ткачук трудовий договір трудовий договір. трудові відносини УКБС Украина украина будущее Україна Укрпочта Укрпошта управление уровень жизни людей уряд финансы экология экономика Экономика Украины эксперт по миграции экспорт энергетика юрист Ющенко янукович Яценюк