Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
27.08.2021 11:18

Арешт майна третіх осіб у кримінальному провадженні

У публікації розкажу про те, хто така третя особа щодо майна якої вирішується питання про арешт, чи можна його уникнути, як та коли можна зняти арешт майна та з якими проблемами можна стикнутися.

Періодично до мене звертаються клієнти, які допитувалися у рамках кримінального провадження як свідки або є родичами підозрюваного, проте на їх майно накладено арешт. Накладають арешт на майно швидко, а от зняти такий арешт не завжди просто.

Хто така третя особа щодо майна яких вирішується питання про арешт?

Питання накладення арешту на майно третьої особи вирішується відповідно до ст. 64² Кримінального процесуального кодексу України. Третьою особою, щодо майна якої вирішується питання про арешт, може бути будь-яка фізична або юридична особи. 

Необхідно звернути увагу, що така фізична/юридична особа можуть не мати ніякого процесуального статусу у рамках кримінального провадження, проте на її майно може бути накладено арешт.

Чи може уникнути третя особа арешту майна?

Уникнути арешт майна можна в тому випадку, коли органом досудового розслідування допущені помилки і судом відмовлено в арешті такого майна. Проте, як показує практика, навіть при відмові, прокурор повторно звертається з арештом такого майна, а інший суддя його накладає. Із клопотанням про арешт майна третьої особи має право звернутися виключно прокурор.

Що робити після арешту майна?

Після арешту майна потрібно перевірити обґрунтованість арешту майна, дотримання норм матеріального та процесуального законодавства при накладенні арешту на майно. Звичайно, доведеться проробити чимало роботи для знаття арешту. Але у будь-якому випадку арешт майна може бути скасовано тільки в судовому порядку шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу про накладення арешту та/або клопотання про скасування арешту майна до суду першої інстанції. 

Звичайно, можна арешт і не скасовувати, а чекати, коли досудове розслідування закінчиться, буде судовий розгляд і суд вирішить питання про скасування арешту майна. У даному випадку варто пам’ятати про тривалість строків судового розгляду кримінальних справ. Це може розтягнутися у часі на роки.

Після зняття арешту з майна, у випадку його неповернення слідчим, потрібно звертатися із відповідною скаргою до суду.

Проблеми з якими стикаються треті особи на майно яких накладено арешт:

- сам процес зняття арешту з майна може зайняти від декількох місяців до навіть пари років;

- прокурор може не з’являтися в судові засідання щодо розгляду питання про знаття арешту з майна або до апеляційного суду для розгляду апеляційної скарги на ухвалу про арешт майна, як наслідок, розгляд питання про зняття арешту може відкладатися неодноразово, що розтягнеться у часі на декілька місяців;

- може бути так, що до суду доведеться подавати декілька разів клопотання про скасування арешту майна (під декілька мається на увазі – 2,3, 5 або більше разів);

- судові засідання відбуватимуться не рідше 1-2 разів на місяць, якщо пощастить;

- поки тривають суди щодо скасування арешту майна, майно може вже знаходиться на експертизі, тощо.

Деякі приклади з моєї практики

На нерухоме майно особи ще у 2011 році було накладено арешт, особа була допитана виключно як свідок. З 2012 року кримінальна справа розглядається в суді, питання щодо арешту майна так і не вирішено. Розгляд затягується через те, що багато обвинувачених у справі і багато свідків. В взагалі накладення арешту майна відбувалося ще коли був старий КПК України. 

Особа була допитана як свідок у рамках кримінального провадження, а на її рахунки закордоном було накладено арешт. Арешт накладався через міжнародне співробітництво органу досудового розслідування з поліцією іншої держави. У такому разі потрібно звертатися за правою допомогою до адвоката іноземної держави. 

Проведено обшук в компанії, яка не мала жодного відношення до кримінального провадження, не була зазначена в ухвалі на обшук. Було вилучено значну суму коштів, дозвіл на вилучення яких теж відсутній в ухвалі. Суд відмовив в накладені арешту, але прокурор звернувся ще раз до суду і інший суддя задовольнив клопотання про арешт майна. Згодом арешт майна було скасовано.

Висновки. На майно третіх осіб постійно накладають арешти, але швидко зняти такий арешт майна не вдасться. Варто завжди пам’ятати, що теорія відрізняється від практики і кожний випадок накладення арешту на майно матиме свої нюанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]