Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
04.07.2016 11:47

ЕСКО – в Україні відкрито нові можливості для інвестицій

Голова оргкомітету Київського міжнародного економічного форуму

У 2016 році в Україні, нарешті, розпочинає роботу механізм енергосервісних контрактів в бюджетній сфері. З одного боку, це дуже позитивна ініціатива від держави, оскільки термомодернізація шкіл, дитсадків, лікарень та інших закладів призведе до суттєвого п

Зіншого боку, модернізація дозволяє економити енергоресурси. Загальна кількість будівельбюджетної сфери в Україні — близько 90 тис. Запровадження заходівтермомодернізації в них дозволить заощаджувати до 700 млн кубометрів газу нарік.  Єдине «але» — щоб охопити всібюджетні будівлі, потрібно реалізувати десятирічну програму вартістю 200 млрдгрн. Таких ресурсів держава не має, тому на арену виходить механізмдержавно-приватного партнерства у вигляді енергосервісних контрактів.

ЕСКО для бізнесу – інвестиції з державною гарантією

Відповіднодо ЕСКО-контракту приватний інвестор виконує термомодернізацію, профінансувавшиїї з власних коштів, і може отримувати прибуток за рахунок досягнутої економіїпротягом певного періоду. Станом на сьогодні енергосервісний контрактукладається на 10 років. Також до Верховної Ради подано законопроект, який має продовжитицей термін до 15 років.

Оскількибюджетні будівлі в Україні знаходяться в дуже поганому стані з точки зоруспоживання енергоносіїв, економія, яку дають заходи термомодернізації, сягає 40—60%. Термін окупності для такої інвестиції складає від 3-х років, в залежностівід обраних для реалізації проекту засобів (встановлення лічильників, індивідуальноготеплопункту, заміна вікон, утеплення фасадів, даху тощо). Вартість входу нацей ринок для інвестора починається з200-300 тис грн за об’єкт. Враховуючидержавні гарантії отримання коштів і велику кількість об’єктів, які потребуютьмодернізації найближчим часом, ЕСКО в Україні є дуже привабливою сферою для інвестицій.

Європейський підхід до збереження енергії – тепер вУкраїні

Перевагамиенергосервісу протягом 20 років вже успішно користуються у 18 країнах Європи. ВУкраїні закони щодо ЕСКО були прийняті ще у 2015 році. Після цього буврозроблений типовий енергосервісний договір та детальні інструкції длявпровадження послуги. ЄБРР готовий фінансувати енергосервісні компанії ірозробляє для цього спеціальні програми. Оскільки ЕСКО-контракти належать досфери державних закупівель, тендери будуть проводитися в системі Prozorro, щогарантує чесні і прозорі умови відбору ЕСКО-компаній. Верховна Рада маєнайближчим часом погодити роботу цього механізму.

Фактичноз 1 січня 2016 року в Україні немає законодавчих бар’єрів для роботиенергосервісних компаній. Але оскільки практика впровадження ЕСКО є для державиабсолютно новою і містить велику кількість компонентів взаємодії місцевоївлади, керівників бюджетних закладів та бізнесу, проект потребує широкої публічноїпідтримки, значну частину якої забезпечує Державне агентство зенергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності).

Унайближчі місяці Асоціація «Інноваційний розвиток України» разом з ГО«Муніципальна енергія» та компанією «КиївЕСКО» за підтримкиДерженергоефективності планують провести ряд семінарів для українського бізнесуу всіх регіонах України, де продемонструють інвестиційну привабливість енергосервісногонапряму діяльності та приклади того, як це працює в інших країнах. Окрім участіу семінарах в Асоціації «Інноваційний розвиток України» також планують консультуватибізнесменів, які зацікавлені в освоєнні цього сегменту ринку. 

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи