Нотатки на полях підручника історії
Ситуація, яка складається в Україні, нагадує революційну. І це справді тривожний сигнал.
Війна в сучасному світі – це не лише безпосереднє зіткнення на полі бою. Це боротьба ресурсних можливостей сторін, які протистоять одна одній. І в цій ситуації Україні було б непогано більш ефективно використовувати наявні ресурси, а не розпорошувати їх.
На жаль, війна проти Росії стала приводом для утиску вітчизняного бізнесу. Інструмент для цих дій очевидний – санкційні механізми та звинувачення у співпраці з Росією. Вони часто супроводжуються відповідними діями ДБР та СБУ, що створює відповідний інформаційний ефект та дозволяє здійснювати стрімкий переділ ринку. І якщо вже західні медіа припускають появу в Україні після перемоги над Росією «нових олігархів», то проблема дійсно вийшла за межі самої України.
Влада, на жаль, віддає перевагу імітації діалогу з бізнесом, про що свідчить нещодавня зустріч з представниками бізнесу, освячена рішенням РНБО. Ніхто з учасників з бізнес-кіл не прокоментував цей «діалог», у якому владу представляли перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко, спікер парламенту Руслан Стефанчук, «цифровий» віцепрем’єр Михайло Федоров, старша радниця Єрмака Дарія Зарівна. Дуже показовий склад для «клапану», чи не так? Тому і розмірковувати про імітацію діалогу не варто.
Одна з запорук перемоги над Росією – не перетворитися на «маленьку РФ», оскільки у нашого ворога більше різноманітних ресурсів. Починаючи від кількості населення, завершуючи інформаційним впливом та пропагандистськими можливостями, Кремль має під рукою більше інструментів тиску на Україну. Ми ж фактично послаблюємо власні позиції через відсутність державницького мислення.
Тиск на бізнес з метою переділу високоліквідних ринків здійснюється в умовах російсько-української війни з особливим цинізмом. Всюди, де є значні грошові потоки, виникає спокуса перерозподілити ринок на користь «правильних» компаній. Наприклад, ще у березні 2023 року було запроваджено санкції проти компанії Parimatch, які фактично заблокували її діяльність в Україні, хоча факт співпраці компанії з країною-агресором не доведено. Але конкуренти вже отримали гандикап, а компанія марно намагається отримати пояснення.
Далі – більше. На початку січня 2023 року СБУ провела обшуки у компанії «Київгума», звинувачуючи у співпраці з Росією та постачанні туди аптечок. Інформовані, а відтак не менш злі язики пов’язують активність правоохоронців з тендером на постачання аптечок Силам Оборони України, потенційний переможець якого виглядає не «київгумовим».
Оптимісти вважають, що затримання під час спроби виїхати з України для участі у Світовому економічному форумі у Давосі інвестиційного банкіра Ігоря Мазепи продемонструвало солідарність бізнесу. Настільки потужну, що суд навіть зменшив у 33 рази суму застави для власника Concorde Capital. Проте це оптимістичний підхід, реалісти та песимісти вважають, що пригоди Мазепи знищили і без того далекий від ідеального інвестиційний клімат в Україні. Під час найбільшої у XXI столітті війни залучати інвестиції вкрай важко, і переслідування одного з небагатьох інвестиційних банкірів навряд чи покращує можливості України залучати додаткові фінансові ресурси.
Дозволю собі висловити непопулярну думку: Україна переживає не лише найбільшу в сучасному світі війну, ставши жертвою неспровокованої агресії з боку ядерної держави, але і опинилася в стані, наближеному до революційної ситуації. Як визначав її Владімір Ленін, який помер 100 років тому, «верхи не можуть, а низи не хочуть». Нагадаю, що своє визначення ініціатор повалення влади у тодішній Росії сформулював під час Першої світової війни. Тоді виклики були дещо іншими, а сьогодні сваволя щодо бізнесу, тиск на журналістів, обмеження можливостей опозиційних парламентаріїв висловлювати свою думку всередині країни та за її межами суттєво зменшують шанси України на Перемогу. Перемогу у протистояння з Кремлем, метою якого є знищення України.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1882
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87040
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11226
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9240
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5708
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5386