Урок на три літери
Ситуація навколо OTP банку (Угорщина) набирає опереткового характеру. На жаль, Україна у ній відіграє далеко не головну роль, страждаючи від власної непослідовності
У травні 2023 року НАЗК включило угорський OTP банк до списку «міжнародних спонсорів війни», оскільки ця фінансова установа зберігає свою присутність у Росії. Це, звісно, не санкції у прямому вигляді, проте потужний удар по репутації банку, який працює, звісно, не лише на території РФ. Угорська влада не приховувала свого обуренням рішенням українського НАЗК, і зрештою домоглася свого: у два прийоми Україна повністю виключила OTP банк з переліку міжнародних спонсорів війни, причому призупинення перебування банку у списку Будапешту виявилося недостатньо для розблокування надання Україні допомоги від ЄС. Відповідна заява спікера угорського МЗС Мате Пачолая фактично змусила українську владу піти на чергові поступки Угорщині.
Оперетковості ситуації надає той факт, що прем’єр Угорщини Віктор Орбан не припиняє робити гучні антиукраїнські заяви. Його помітно надихнула перемога Роберта Фіцо на парламентських виборах в Угорщині, яка дозволяє розраховувати на тандем євроскептиків та критиків України не просто всередині ЄС, а безпосередньо біля кордонів України. З цієї точки дуже вигідно «продавати» власну позицію та шукати підтримку, скажімо, серед окремих європейських ФПГ, які зацікавлені у відновленні business as usual з Росією.
Україну тим часом справедливо критикують не лише за корупцію на різних рівнях (топ-корупція наших партнерів турбує найбільше), але і за неефективний санкційний механізм, який не співпадає з діями Заходу. Західні експерти, зокрема, відомий «яструб» Стівен Бланк, прямим текстом закликають Україну оптимізувати механізм запровадження санкцій проти російського бізнесу, запровадити можливість заперечення санкцій у суді, перетворити санкцій з важкого кийка на хірургічний інструмент.
До прикладу: у липні 2023 року Національний банк України ухвалив рішення вивести з фінансового ринку Sense банк (колишній «Альфа-банк. Україна») через запровадження санкцій проти його власників – Міхаїла Фрідмана, Германа Хана, Пйотра Авена. Проте вони відомі не лише як потужні прихильники Путіна, але і власники паспортів країн Європейського Союзу. Якими будуть дії української влади за кілька місяців, якщо одна з країн ЄС вимагатиме зняття санкцій з цих персонажів та відмови від дискримінації фінансової установи? А якщо підключиться інше потужне лобі? На жаль, передбачити доволі легко.
Відповідь очевидна: санкції повинні стати в Україні не ситуативним інструментом, який використовується вибірково, а прозорим та зрозумілим всім без виключення механізмом. Тоді і про перспективи європейської та євроатлантичної інтеграції можна буде говорити більш реалістично.
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 21410
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 12622
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 4111
-
Графіки знову скасовано. 18 грудня в Україні не відключатимуть світло
оновлено Бізнес 3317
-
Законопроєкт про множинне громадянство категорично не можна було ухвалювати. Ось у чому небезпека
Думка 2999