home-icon
Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
01.04.2025 09:44

Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку

Косметолог-естетист, підприємець, співвласниця українського космецевтичного бренду доглядової косметики Jole

У статті обговорюється безпечне використання ретиноїдів у літній період, їх вплив на чутливість шкіри до сонця та надаються рекомендації щодо застосування.

Ретиноїди – це група похідних вітаміну А, які широко використовуються у косметології для боротьби зі старінням, пігментацією та акне. Їх використовують по всьому світу, незалежно від сезону. Наприклад, відома дерматологіня Леслі Бауманн, яка має практику в Майямі, призначає ретиноїди 80% своїх пацієнтів. Вони є найбільш дослідженими з найбільш потужною доказовою базою косметичними інгредієнтами. Косметичні ретиноїди здатні стимулювати оновлення клітин, сприяють виробленню колагену та покращують текстуру шкіри. Але їх використання влітку викликає багато питань, деякі з них вважаються шкідливими для шкіри влітку. Давайте розберемося, які з них можна безпечно застосовувати в теплу пору року і які є нюанси.

Як ретиноїди поводяться на сонці

Ретинол, ретиналь, ретиноєва кислота нестабільні на світлі (фотонестабільні). Деякі лікарські ретиноїди, такі як адапален і тазаротен, не чутливі до світла (фотостабільні), тому їх можна використовувати вдень. Коли косметичні ретиноїди (ретинол, ретиналь) наносяться на шкіру, частина їх вбирається, а частина залишається на поверхні. У шкірі вони перетворюються на транс-ретиноєву кислоту (ATRA), яка є активною формою вітаміну А. Під впливом сонячного світла залишки ретиноїдів на поверхні шкіри руйнуються, стають неефективними. І навіть можуть розпадатися на інші сполуки, які здатні викликати чутливість до UV-променів. Ретинілпальмітат — це ретиноїд, який найбільш відомий тим, що розпадається на шкідливі сполуки на сонці. Дослідження показали, що під впливом сонця (особливо УФА-променів) ретинілпальмітат може утворювати вільні радикали - шкідливі молекули, які пошкоджують клітини шкіри та ДНК. Це може прискорювати старіння шкіри. Досі невідомо чи може це викликати рак шкіри.

Тому важливо використовувати ретинол, ретиналь, ретиноєву кислоту та ефіри ретинолу на ніч, а зранку добре вмиватися. Але постає питання чи загалом під час курсу ретинолу/ретиналю шкіра стає чутливою до сонця, чи підвищується її пошкодження ультрафіолетом?

Ретиноїди та чутливість до сонця: що варто знати

Чутливість шкіри до сонця вимірюють у лабораторії за допомогою мінімальної еритемної дози (MED). Це найменша доза UVB-променів, яка викликає почервоніння шкіри через 24 години після впливу. Саме за цим методом визначають рівень SPF у сонцезахисних кремах.Тестування проводять на ділянках шкіри, які рідко контактують із сонцем (наприклад, на сідницях). Якщо препарат, підвищує чутливість до сонця, почервоніння з’явиться після меншої дози UVB, а мінімальна еритемна доза буде нижчою. Навпаки, сонцезахисні засоби збільшують MED, дозволяючи шкірі довше витримувати вплив ультрафіолету без почервоніння. Я знайшла дослідження про тестування ретиноєвої кислоти в комбінації з кліндаміцином на фототоксичність і фотоалергенність. Висновок досліджень: гель кліндаміцин/третиноїн має сприятливий профіль безпеки після УФ/видимого опромінення та низький потенціал фототоксичності та фотоалергенності. Тобто простими словами, ретиноєва кислота не підвищує пошкодження шкіри сонцем. Ще є дані досліджень, які показують, що тритеноїн не підвищує чутливість шкіри до сонця і не спричиняє фототоксичних або фотоалергічних реакцій. Це об'єднаний аналіз чотирьох досліджень, який також не виявив фототоксичності чи фотоалергії при застосуванні третиноїну протягом 24 годин та 3 тижнів. Незважаючи на ці результати, рекомендується використовувати третиноїн у вечірній час і змивати його залишки вранці.

Ретинол та ретиналь це форми вітаміну A, які в шкірі перетворюються на активну речовину - третиноїн (ретиноєву кислоту). Через обмежену кількість досліджень щодо фоточутливості ретинолу чи ретиналю, їх вплив на підвищення чутливості шкіри до сонця залишається недостатньо вивченим. При застосуванні цих косметичних ретиноїдів на ніч і змиванні вранці, залишків речовини на поверхні шкіри не залишається, оскільки вона вже перетворилася на ретиноєву кислоту. Тому, щоб оцінити їх потенційну фоточутливість, варто звернутися до досліджень, присвячених третиноїну (дивись вище).

Незважаючи на результати досліджень, рекомендується використовувати третиноїн та косметичні ретиноїди в вечірній час і змивати залишки вранці. Ми вже добре знаємо, що ретиноїди (ретиноєва кислота, ретинол, ретиналь) пришвидшують поділ клітин і під час їх використання шар з живих клітин стає товстішим, а роговий шар потоншується. Роговий шар це фізичний барʼєр для ультрафіолету, який трохи зменшує проникнення шкідливих UV-променів до живих клітин. Тому косметологи, дерматологи радять під час курсу ретиноїдів чи кислот ретельніше захищати шкіру від сонця.

Рекомендації щодо використання ретиноїдів влітку

  • Нанесення: Рекомендується застосовувати фотонестабільні ретиноїди (ретинол, ретиналь) ввечері, щоб уникнути їх руйнування під впливом сонця.
  • Очищення: Вранці обов'язково змивайте залишки ретиноїдів з шкіри перед виходом на вулицю.
  • Сонцезахист: Щоденно використовуйте сонцезахисний крем з високим SPF, щоб захистити шкіру від ультрафіолетових променів та зменшити ризик пігментації.
  • Поступове введення: Починайте застосування ретиноїдів з низьких концентрацій, поступово збільшуючи їх, щоб мінімізувати можливі побічні ефекти.
  • Зволоження: Використовуйте зволожувальні засоби для підтримки гідратації шкіри та запобігання сухості.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете безпечно використовувати ретиноїди влітку, отримуючи максимальну користь для шкіри без небажаних наслідків.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи