Як не стати заручником безнадійної заборгованості
Як бути організаціям чи установам, де відбувся факт розкрадання чи шахрайські дії, які призвели до значних втрат? В кращому випадку, є внутрішній нормативний документ , який регламентує порядок проведення службових розслідувань або ж положення про відшкод
Шахраї проявляють чудеса винахідливості, крадії намагаються бути непомітними, грабіжники користуються силою, наглістю і самонадійністю. Різні типи людей, різні способи заволодіння матеріальними цінностями, але результат один – втрати майна та необхідність його повернення або компенсації власнику.
Законодавство та норми моралі вказують на першочерговість відшкодування завданої шкоди винними особами, які з певного моменту переходять у категорію боржників. Боржників можна поділити на різні види, в залежності від критеріїв, але найтяжче з тими, які зникли, переховуються, відсутні. З ними неможливо почати переговорний процес чи стягнути кошти в примусовому порядку. Заборгованість переходить у безнадійну і покривається за рахунок інших ресурсів.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 408 затверджено Порядок розшуку боржника – фізичної особи, але вказаний нормативний актвизначає засади організації діяльності територіальних підрозділів служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб з установлення місцеперебування відповідачів у справах за позовами про стягнення аліментів або про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, на підставі ухвали суду про їх розшук.
Якщо ж це категорія обвинувачених, підсудних, безвісно зниклих, то розшук проводитиметься підрозділами органів внутрішніх справ з наданими їм повноваженнями відповідно до наказу МВС України № 3 ДСК.
Але як бути організаціям чи установам, де відбувся факт розкрадання чи шахрайські дії, які призвели до значних втрат? В кращому випадку, є внутрішній нормативний документ, який регламентує порядок проведення службових розслідувань або ж положення про відшкодування завданих збитків. Та виконання всіх цих мір є ефективним при наступних умовах:
- дії проводяться по «гарячих слідах»;
- дії проводяться із забезпеченням доказової бази;
- компетентності осіб, які проводять заходи.
Невиконання належним чином хоча б одного із перелічених пунктів призводить до виникнення безнадійної заборгованості. Потрібно пам’ятати, що працівник може звільнитись, як до так і після виявлення правопорушення або померти. В результаті – борг є, винного немає! Таким чином, виникає необхідність розшуку особи або пов’язаних з нею осіб.
Звичайно, розглядається можливість підготовки та подання заяви у правоохоронні органи, для проведення досудового слідства, пошуку винного, направлення матеріалів кримінального провадження до суду і т.д. Але такий варіант далеко не завжди:
1) ефективний (в силу кричущої бездіяльності ОВС);
2) не сприймається керівною ланкою компанії (репутація; виїмка документів, яка може вийти за рамки кримінального провадження; можливість виявлення органами інших невідповідностей в діяльності організації; боязнь накладення санкцій вищестоящим керівництвом та інші).
Саме тут і доводиться справно діяти службі безпеки компанії, проявляючи всі свої навики і творчість. Адже чіткий інструктивний матеріал по розшуку осіб, з відповідними повноваженнями, відсутній, як і можливість делегування частини функцій по територіальному принципу.
Тож, чи варто легковажити… Як говорив класик: «Куй залізо, не відходячи від каси».
- Модель нової індустріалізації України Денис Корольов вчора о 20:15
- Історія з "хеппі ендом" або як вдалося зберегти ветеранський бізнес на київському вокзалі Галина Янченко вчора о 16:18
- Ілюзія захисту: чим загрожують несертифіковані мотошоломи Оксана Левицька вчора о 15:23
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків Акім Кібновський вчора о 15:17
- Топ криптофрендлі юрисдикцій: де найкраще розвивати криптобізнес? Дарина Халатьян вчора о 14:18
- Червоні прапорці контрагентів у бізнесі Сергій Пагер вчора о 08:44
- Ринок праці України: виклики та тренди 2025 року Ілля Літун 16.04.2025 19:23
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? Олександр Крайз 16.04.2025 17:10
- Соціально відповідальний бізнес: Як допомагати суспільству та зміцнювати бренд одночасно? Юлія Спориш 16.04.2025 15:49
- Професії зникають, навички – у тренді Юрій Баланюк 16.04.2025 14:45
- Можливості нашого студентства: як ЛНУ створює простір для розвитку, а не лише для навчання Віталій Кухарський 16.04.2025 13:25
- Згода другого з подружжя при відчуженні автомобіля: юридичні наслідки та ризики Арсен Маринушкін 16.04.2025 12:29
- Тиша, ручка і результат: секрет сильних керівників Катерина Мілютенко 15.04.2025 22:33
- Нерозподілений прибуток КІКів: як законно уникнути податку в 23% в Україні Ростислав Никітенко 15.04.2025 10:41
- Індустріальні парки як інструмент економічного зростання регіонів та країни Дмитро Соболєв 14.04.2025 14:23
- Нація вбивць 362
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні 309
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 161
- Професії зникають, навички – у тренді 136
- У ДРРП відсутні дані щодо майже кожного другого житлового об’єкта: Що це означає? 112
-
Україна з 1 липня перейде на номінальну напругу 230/400 вольт
Бізнес 13365
-
"Скасувати "зелений" тариф – і ціни зростуть". Що робити з відновлювальною енергетикою
Бізнес 11615
-
В яких європейських країнах найбільше люблять котів. До добірки потрапили країни-сусідки України
Життя 10754
-
Наймасштабніший спортивний івент літа: ВДНГ анонсує "Активну країну"
Життя 9254
-
"Ганебний прецедент": українська студія звукозапису продублювала "Minecraft: Фільм" російською
Життя 6239