Чому супермаркети заходять в інтернет-банкінг і як будь-якому бізнесу стати трішечки ІТ?
Як непрофільному бізнесу сформувати цей новий для нього напрямок і не збанкрутувати?
Ще кілька років тому здавалося: де супермаркет, а де банк. А зараз усі обговорюють, але ніхто не дивується новині, що Fozzy Group запускає власний цифровий банкінг. І що сервіс доставки Glovo відкриває в Києві технологічний хаб на 100 ІТ-фахівців. І що "Нова пошта" тестує роботів для рутинної складської роботи.
Випробування 2020-м роком закінчилося для бізнесу тотальною цифровізацією. А у 2021-му багато компаній кинули значні ресурси, щоби "ввійти в ІТ", навіть якщо до цієї сфери компанія не має ніякого відношення. Як непрофільному бізнесу сформувати цей новий для нього напрямок і не збанкрутувати?
Без ІТ-стратегії жити можна, але не потрібно.
Співпрацювати з командою на аутсорсі чи набрати власний відділ розробників? Взяти ще одного сисадміна чи віддати окрему частину офісу для кількох десятків ІТ-фахівців? Саме цими питаннями часто задаються власники компаній, а дарма.
Коли мова йде про вибудовування ІТ-напрямку для бізнесу зовсім іншого профілю, перше питання набагато простіше: а у вас є план?
Неважливо – мова йде про агрокомпанію чи мережу ритейлу, відштовхуватися потрібно від ІТ-стратегії. Це план дій з розвитку інформаційних систем компанії. Вона визначає довгострокові цілі та напрям руху бізнесу в галузі ІТ.
ІТ-стратегія має охоплювати всі технологічні аспекти, включаючи управління: витратами, ризиками, людським капіталом, обладнанням, програмним забезпеченням і навіть постачальниками. Це частина бізнес-стратегії, без якої – нікуди.
Без плану цифрової трансформації компанія приречена припускатися помилок і даремно витрачати кошти на непотрібні або неефективні рішення.
Хто створює ІТ-стратегію
Якщо у вашій компанії є потужна ІТ-служба з професійним CIO та командою фахівців, то вони самостійно можуть зайнятись створенням ІТ-стратегії. З одного боку, це заощадить кошти, але може призупинити основну діяльність цих співробітників.
Зрештою, якщо у вашого бізнесу є кошти, але немає достатньої кількості спеціалістів, можна без проблем знайти таких фахівців на аутсорсі – звернутись за допомогою до ІТ-компаній з успішними кейсами.
Залучення сторонніх консультантів – справа фінансово затратна, але «погляд зі сторони» може виявити слабкі сторони бізнесу.
Ініціювати притягнення консультантів для розробки ІТ-стратегії може ІТ-директор підприємства. Також ініціатива залучення консультантів може виходити від СЕО компанії. В цьому випадку залучається відома консалтингова ІТ-компанія.
Найгірший варіант з точки зору конфлікту інтересів – коли завдання розробити ІТ-стратегію перед консультантами ставлять акціонери підприємства, які незадоволені роботою ІТ-служби. У цьому випадку консультанти, по суті, повинні "нав’язати" нове бачення ролі ІТ тим, хто цим займався раніше.
Поза тим, хто розроблятиме ІТ-стратегію для компанії, витрати на її створення все одно менші, ніж витрати на розв’язання проблем, пов’язаних з її відсутністю.
Моя особиста порада перед створенням ІТ-стратегії – не починайте, поки не будете впевнені, що готові інвестувати не тільки в розробку стратегії, а й в її виконання.
Інакше ваша стратегія буде лежати без діла і втратить свою актуальність.
Сім порад для ефективної ІТ-стратегії
1. Чи збігається ІТ-стратегія з бізнес-цілями?
Успішні компанії стежать, аби ІТ-стратегія та бізнес-стратегія доповнювали один одного. Лише тоді вони будуть успішними та приведуть до результатів.
2. Спілкуйтесь з операційною командою
Головні чинники успіху ІТ-стратегії – залученість керівництва у процес її створення. Ціла ІТ-служба разом з СІО не може розробити повноцінну стратегію тільки своїми силами. Спілкування з СЕО компанії, розуміння, що ви працюєте у команді та маєте на меті одні цілі – запорука успіху.
3. Ставте дедлайни
На який період створюється стратегія? Для різних видів бізнесу комфортні як довгострокові плани розвитку (від 5 років), так і короткострокові (1-2 роки). Та навіть при довгостроковому плануванні варто визначити спеціальні строки перегляду стратегії.
4. Робіть огляд наявної інфраструктури
Оцінка поточної структури дозволить розробити ІТ-стратегію на основі вже наявних у вас ресурсів. Це може заощадити гроші й час, які пішли б на нову інфраструктуру.
5. Дорожня карта для архітектури та розподілу ресурсів
На цьому етапі потрібно визначити загальну технологічну архітектуру. Вона складається з основного обладнання, програмного забезпечення та інших інструментів, які ви будете використовувати. Також необхідно розглянути технологію для конкретного відділу і те, як архітектура вашої компанії поєднується між собою.
6. Визначення KPI
При розробці ІТ-стратегії важливо переконатися в її економічній ефективності та функціональності. Саме тому дуже важливо визначити KPI й ключові метрики для порівняння та аналізу ефективності ІТ-стратегії вашої компанії за певний проміжок часу.
Ці показники можуть включати відгуки кінцевих користувачів і клієнтів, кількість звернень до служби підтримки, задоволеність клієнтів, бюджет і використання потужностей.
7. Підтримуйте ІТ-стратегію в актуальному стані
Тепер, коли ви створили ІТ-стратегію, вам необхідно постійно оновлювати та розвивати план у міру зміни аспектів вашого бізнесу. Кращий спосіб забезпечити актуальність вашої стратегії й повсякденних функцій - потужна ІТ-служба у межах вашого бізнесу, або передача ІТ на аутсорсинг постачальнику керованих ІТ-послуг.
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 92079
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 13073
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 12004
-
В Україні випробували FPV-дрони на оптоволокні з дальністю понад 20 км – фото
Бізнес 6489
-
Порошенко показав декларацію за 2024 рік: заробив понад 4 млрд грн
Бізнес 6433