Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
20.12.2023 14:31

Як вчитель має говорити з дітьми про війну?

Генеральний директор видавництва "Ранок"

Спілкування вчителя з дітьми про війну вимагає особливої уваги та емпатії, оскільки це чутлива тема, яка суттєво впливає на загальний емоційний стан учнів.

Вчитель може виступити посередником між дітьми та батьками, особливо, коли потрібно пояснювати складні речі.

Щоденні тривоги, обстріли, переїзди, розлука з батьками, зміна оточення лише ускладнюють процес якісного навчання та здатність до соціальної взаємодії. Будь-які згадки про це на уроках можуть зайвий раз спровокувати негативні спогади та й загалом погіршити психологічний стан дитини. Школа повинна враховувати надмірну вразливість дітей в цей час і робити усе можливе, щоб дати їм відчуття стабільності, а не ретравматизувати подібними текстами.

Безперечно тему війни складно оминути, та й чи варто, враховуючи, що це реальність, у якій ми живемо. Підручники, розроблені до війни, не завжди враховують нові контексти, але вчителеві необхідно знаходити шляхи для цих важких розмов. То що робити?

Перш за все, педагогам слід враховувати індивідуальні обставини учнів, особливо тих, чиї родини безпосередньо стикаються з війною. Говорити про це важливо, оскільки невизначеність викликає стрес та тривогу. Розмови повинні бути адаптовані до вікових особливостей дітей, уникати зайвої деталізації та акцентувати на необхідності єднання у важкі часи і героїзмі наших захисників. Потрібно говорити простими словами та відповідати на запитання.

Важливо створити безпечний простір навколо дітей. Якщо у темі, яка розглядається на уроках, будуть згадані чутливі матеріали, про це варто попередити та бути готовими надати підтримку. Можна запропонувати дитині, яка переживає горе, розповісти про своїх батьків, якщо вона цього хоче. Варто підтримати емоційні реакції учнів і стимулювати їх до конкретних дій. Наприклад, запропонувати написати листа чи зробити листівку. Мінімум, що ми можемо зробити — привчати до взаємопідтримки та подяки військовим.

Крім того, варто переглянути не тільки методики, а й сам зміст підручників, щоб переконатися, чи справді він відповідає нинішнім потребам учнів. Матеріали повинні допомагати їм адаптуватися до змін в оточенні, розуміти нові реалії та сприяти створенню інклюзивного середовища, де всі відчувають себе почутими. З будь-якими згадками про війну треба бути обережними, акцентуючи на захисті своєї землі та народу. Тут важливо консультуватися з психологами та іншими експертами в галузі освіти для створення ефективних інструментів, спрямованих на підтримку навчального процесу та психічного благополуччя дітей.

Навчання дітей емоційному інтелекту також є вагомою частиною освітнього процесу. Необхідно виробити у них навички виявлення, розпізнавання та висловлювання власних емоцій, а також розуміння почуттів інших. Підкреслювати, що всі емоції — радість, гнів, смуток чи страх — є нормальними та природними. Це розуміння сприятиме розвитку емоційної стійкості та допомагатиме розбиратися зі своїми почуттями.

Вчитель, який проявляє розуміння, турботу та вміє ефективно спілкуватися з дітьми на такі теми, може стати не лише джерелом інформації, але й опорою для учнів у складні часи. Впровадження оновлених навчальних програм, а також ініціатив з психологічної підготовки педагогів є важливими кроками у напрямку покращення ментального стану дітей, розумінню ними історичних подій та розвитку моральних цінностей і емпатії.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи