Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
13.05.2024 11:17

Надійні гаманці для зберігання криптовалют у 2024 році

СЕО Trustee Plus

Як зберігати криптовалюту в 2024 році

Під час кожного бичачого циклу на ринку незмінно зростає інтерес до блокчейну та цифрових активів з боку приватних інвесторів, які не знають про криптосектор зовсім нічого. Нові користувачі спрямовуються на біржі та купують BTC або інші активи й тільки після цього ставлять собі питання – як зберігати криптовалюту?

Саме про це сьогодні й піде мова: розглянемо різні формати гаманців з погляду безпеки, способів зберігання ключів доступу та назвемо кілька найкращих сервісів кожного типу. Почнімо з найпростішого – двох головних типів гаманців.

Як гаманець забезпечує безпеку

Криптовалютний гаманець – це інтерфейс для управління криптовалютою, зберігання та переказів. У прямому сенсі гаманець не зберігає активи, а тільки ключову фразу – «пароль», який відкриває доступ до операцій на блокчейні однієї конкретної адреси та коштів на ній. Тому головне завдання гаманця – забезпечити безпечне зберігання ключа. 

За способом зберігання гаманці діляться на основні типи – децентралізовані та централізовані. У першому випадку, ключ зберігається тільки у власника активів – на пристрої або фізичному носії. У другому випадку, ключі зберігає сам сервіс, а користувач отримує доступ до управління через акаунт зі звичайним паролем.

На цьому способи управління не закінчуються. Розгляньмо кожен тип окремо. 

Види децентралізованих гаманців 

Забезпечити децентралізацію зберігання дозволяють «холодні» і «гарячі» гаманці. Відмінність – підключення до мережі. У той час як холодні (апаратні) більшу частину часу автономні, гарячі (браузерні та програмні) постійно в онлайні.

- Апаратні гаманці. Це автономні портативні пристрої, головною метою яких є безпечне зберігання ключа. Додатково вони можуть бути оснащені екраном і програмою – для роботи гаманець підключається до мережі.

- Онлайн-гаманці. Це сайти або браузерні розширення. Вони не потребують встановлення, але вважаються найвразливішим типом гаманців: дані зберігаються в браузері і стають ціллю хакерських атак, таких як фішинг і спуфінг.

- Програмні гаманці. Це застосунки для управління при постійному підключенні до мережі – так зване «гаряче зберігання». Вони також діляться на два типи – «важкі та легкі». «Важкі» гаманці зберігають копію блокчейну з усією історією транзакцій на пристрої, тому для користування ними найчастіше обирають ПК або ноутбуки.

- Мобільні гаманці. Ще один вид програмних гаманців «легкого» типу. Для роботи з блокчейном він підключається до вузлів мережі, що дозволяє не зберігати весь обсяг даних. Їх не потрібно підключати до ПК, що дає змогу працювати з будь-якої точки світу 24/7. Сьогодні мобільні сервіси набули найбільшої популярності завдяки зручності, доступності, а також високому рівню захищеності.  

Найкращі децентралізовані гаманці у 2024 році

Кілька доступних варіантів отримали популярність на ринку:

- Trustee Wallet: мультивалютний гаманець, що зберігає ключі доступу тільки на пристрої користувача. Має понад 550 000 користувачів, підтримує понад 1200 активів і 5400 торгових пар, обмін і купівлю активів з картки.

- Metamask: спочатку створений як браузерне розширення для Ethereum, гаманець виріс до мобільного застосунку з підтримкою багатьох активів.

- Exodus: мультивалютний застосунок для ПК і смартфонів із вбудованою функцією обміну. Має зручний інтерфейс і функцію інтеграції з холодними гаманцями, такими как Ledger и Trezor.

- Ledger Nano: апаратний гаманець з підтримкою основних монет. Дозволяє управляти активами через пов'язані застосунки на ПК або смартфоні. Для захисту дає можливість налаштувати PIN, пароль і подвійну автентифікацію.

- Trezor: серія пристроїв для холодного зберігання, найпопулярніша версія – Model T. Для безпеки розробники використовують власні технології – Shamir Backup проти хакерських атак, FIDO2, особливі методи шифрування.

Вразливість децентралізованого гаманця

Найнадійнішими зазвичай вважаються апаратні гаманці, але їхня єдина перевага – автономність, яка доступна будь-якому смартфону без мережі. У наші ж дні програмні гаманці не поступаються в захисті апаратним, особливо при дотриманні «цифрової гігієни». Проте в самостійного зберігання, на відміну від централізованого, є серйозна вразливість – його власник. Він може втратити ключ, забути, випадково дискредитувати його в мережі. Також він може втратити доступ до місця зберігання. 

Засновник Ethereum Віталік Бутерін пропонує вирішення проблеми. Нещодавно він розповів, що використовує для зберігання гаманець з мультипідписом – він розділяє ключ на кілька частин із рівним доступом. Частину з них можна зберігати особисто, а частину – передати довіреним особам. Для роботи потрібні не всі частини, а більшість із них. 

Види централізованих сервісів

Централізовані сервіси беруть на себе тягар зберігання ключів і дають клієнту «чистий сервіс» без необхідності вивчати правила роботи блокчейну. Проте це порушує питання довіри до сервісу, впевненість у його благонадійності.

- Централізовані (CEX) біржі. Це майданчики для управління й торгівлі криптовалютою. Часто вони пропонують введення та виведення активів, інструментарій для просунутих трейдерів та інвесторів, інші функції. Користувач має акаунт і можливість відновити доступ до нього через пошту або номер телефону.

- Мобільні сервіси. Універсальні інструменти для роботи з цифровими активами. Вони пропонують функціональність звичайних гаманців (зберігання, переказ, обмін) + переваги централізації (відновлення доступу, швидка торгівля і перекази без комісії, зручна робота без вивчення криптовалютних тонкощів). 

Найкращі варіанти централізованих сервісів у 2024 році

Згідно Trust Score перші три місця в рейтингу CEX-бірж посідають:

- Binance: найбільша криптовалютна біржа зі 185 млн користувачів у всьому світі. Щодня її відвідує понад 100 млн унікальних клієнтів і торгує на $18 млрд, що більше в п'ять разів, ніж у платформи, що розмістилась на другому місці.

- ByBit: друга найбільша біржа, яка отримала це місце протягом останніх двох років. Підтримує 472 активи та 555 торгових пар. Їхній список постійно поповнюється новими проєктами з різних сегментів індустрії.

- OKX: гонконгська криптовалютна біржа, що вийшла на світовий ринок. Дає можливість торгувати 328 активами, а також ф'ючерсами та опціонами.

Прикладом же мобільного сервісу є Trustee Plus – українська платформа, запущена влітку 2022 року.

Поради щодо роботи з централізованими сервісами

Незалежно від рівня безпеки гаманця або сервісу, важливо самостійно дотримуватися правил зберігання. При роботі з централізованими майданчиками:

- Використовуйте всі запропоновані налаштування захисту. Підключіть TouchID або FaceID, двофакторну автентифікацію через e-mail і Google Authenticator;

- Створюйте унікальні, складні паролі. Використовуйте різні поштові адреси для різних акаунтів. Не зберігайте паролі в менеджері браузера.

- Дотримуйтесь правил цифрової чистоти: вимкніть запис кешу, cookies, не відвідуйте сумнівні сайти і не вводьте на них дані гаманця.

І будь-то паролі або ключові фрази, завжди робіть резервне копіювання. Не мало Біткоїнів у світі було втрачено через забутий ключ або кинутий ноутбук.

На мою думку, криптовалюта – це нова форма особистої відповідальності за свої фінанси, шанс вільно розпоряджатися ними без посередників, оминаючи процеси та перепони традиційної системи. І перед кожним у криптосвіті стоїть вибір між двома полюсами – обидва вони заслуговують на існування та обидва мають безліч переваг. 

Хтось віддає перевагу надійності традиційніших інструментів, тоді як інші бачать у криптовалютах інновації та децентралізовану природу, що відчиняє двері до нових фінансових можливостей. Кожен може обрати шлях, який відповідає його завданням, рівню комфорту та довгостроковим цілям.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]