Пора робити вибір: субсидії або ефективна політика енергозбереження
З приходом опалювального сезону, починається активне обговорення доцільності та юридичних механізмів надання субсідій на оплату комунальних полсуг. Але лише компенсаціями енергоефективності не досягнути.
Прихід осеніу багатьох громадян і чиновників асоціюється зі звичною та місткою фразою «опалювальнийсезон». Це поняття включає в себе багато актуальних факторів: від елементарногожитлового комфорту до оплати послуг ЖКГ. А враховуючи регулярне підвищення цін наенергоносії, ця тема безпосередньо стосується практично кожного.
КабінетомМіністрів України анонсовано субсидування всіх малозабезпечених осіб, з огляду нарізке підвищення цін на енергоносії. Фінансування цих проектів здійснюється за принципомпокриття державою витрат на оплату частини комунальних послуг. Безперечно, означенапроцедура підтримки населення шляхом субсидування малозабезпечених верств необхідна,однак, держава зобов'язана запропонувати альтернативний шлях зниженню здійсненнявитрат на субсидування та зменшення споживання енергоносіїв у зв'язку з стрімкимїх підвищенням.
Субсидуванняв нинішньому форматі є малоефективним та не вирішує проблеми в цілому, оскількине зумовлює запровадження енергоефективногообладнання та відповідних матеріалів, а також альтернативних заходів зменшенняспоживання енергоносіїв, а лише покриває частину витрат, пов’язаних з їх оплатою.
Кошти, якізакладені в бюджеті на субсидії необхідно використати для кредитування впровадженнянаселенням енергозберігаючих технологій та відшкодування державою частини витратна їх оплату. Лише такі заходи нададуть можливість зменшити споживання енергоносіїв,що є надзвичайно актуальним з точки зору енергобезпеки держави з врахуванням відносинз Російською Федерацією.
Державою запроваджено пільгову програму кредитуваннязаходів з енергозбереження. Кабміном прийнято постанову (від 8 квітня2015 року № 231), якою для власників індивідуальних будинків передбачено відшкодуваннячастини суми кредиту у розмірі 30% на придбання енергоефективного обладнання таматеріалів. Для ОСББ та ЖБК передбачено компенсацію у розмірі 40%. До програми долучені "Ощадбанк", "Державний експортно-імпортний банк України" та"Укргазбанк". Але цього замало.
Наприклад,за ініціативи громади Львівщини запроваджено проект «Теплий дім», за умовами якого25% витрат на енергозбереження компенсується місцевим бюджетом. В свою чергу це«спровокувало» здійснення утеплення фасадів будинків, заміни вікон, встановленнятвердопаливних котлів, сонячних батарей тощо.
Як приклад,у Великобританії та Чехії на кожній батареї (!) намагаються встановити лічильникз регулятором подачі тепла. За таких умов, кожен споживач має змогу самостійно коригуватиспоживання енергії з врахуванням пори доби, температури повітря зовнішнього середовищатощо.
Саме такіпроекти (з запровадженням прозорого механізму кредитування населення) необхідні та економічно вигідні як для держави в цілому, так і для кожного громадянина. Кошти витрачаються не на оплату за спожиту енергію, а на запровадженнятехнологій щодо її економії.
Немає сумніву,що ціни на енергоносії будуть зростати, а тому без запровадження сучасних енергозберігаючихтехнологій нам просто не обійтися. І скільки б грошей та механізмів субсидуваннякомунальних платежів не закладалося в бюджет, на першому місці повинні бути не юридичніособливості, а здоровий глузд та розуміння того, як державі жити через декількароків.
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
- Українські діти війни: більше 10 років російської агресії, 1000 днів незламності Юрій Гусєв 19.11.2024 12:16
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 94512
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 78350
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 17607
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
12036
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9041