Чи взяли б Україну в ЄС, якби відповідальне громадянство було обов’язковим критерієм?
Громадяни, які переходять дорогу на зелене світло, пристібаються в авто, прибирають за домашніми улюбленцями, сортують сміття та не викидають відходи у ліси та річки.
Десь так ми, українці, уявляємо собі жителів ЄС. Це та “Європа”, до якої ми прагнемо – середовище відповідальних громадян.
Без відповідальних громадян неможливі чесні суди, якісні медицина та освіта, визначна культура та досягнення у спорті. І звичайно, без цього неможлива наша Перемога. Якби культура відповідальності була однією з вимог вступу до Євросоюзу, чи змогла б Україна долучитися вже зараз?
Війна зробила нас більш відповідальними
До повномасштабного вторгнення “культура відповідальності” лежала більшою мірою у філософській площині. Про це було модно говорити, але високі ідеї були надто далеко від наших щоденних турбот. 24 лютого 2022 року все змінило.
За останній рік тисячі українців пішли добровольцями на фронт, стали волонтерами, прихистили переселенців чи перетворилися на системних благодійників, перераховуючи гроші на потреби ЗСУ. Мільйони громадян взяли на себе відповідальність, якої ніколи не мали.
Більше того, бути відповідальним стало життєво необхідним. Відповідальність стала маркером свій/чужий. Почати спілкуватися українською. Зберігати тишу у соцмережах про “прильоти”. Не викладати фото чи відео з військовою технікою. Не поширювати неперевірену інформацію. Допомагати армії та людям, які постраждали від війни. Продовжувати платити податки та багато іншого.
100 відповідальних вчинків громадян
Може скластись хибне враження, що ми стали відповідальними лише з великою війною. Але це не зовсім так. Багато українців робили відповідальні вчинки задовго до цього. Для прикладу, учасники нашого проєкту “100 відповідальних вчинків громадян”.
Ми започаткували цей проєкт 2021 року, щоб сформувати всеукраїнську спільноту відповідальних громадян та підвищити рівень відповідальності українців. Разом із представниками різних областей, об’єднаних спільним бажанням змінювати країну на краще, ми створили список зі 100 відповідальних вчинків. У рамках проєкту ми відвідали 20 різних міст, організували десятки онлайн-воркшопів з експертами на суспільно важливі теми. І зрештою, у 2022 році провели Всеукраїнське опитування за ТОП 100 відповідальних вчинків.
Впродовж двох років ми публікували історії відповідальних громадян із різних регіонів України, щоб надихнути їхнім прикладом інших. Наприклад, як перетворити смітник на сад із творчим куточком, створити інтерактивний словник діалектизмів своєї місцевості, безкоштовно лікувати зуби військовим та багато іншого. Усі ці історії можна знайти на сайті Центру демократії та верховенства права та на нашій сторінці у Facebook.
Кожен відповідальний вчинок – важливий
Кожен відповідальний вчинок – важливий. Це необов’язково має бути щось глобальне. Кожен із нас може бути співтворцем культури відповідальності в українському суспільстві. І почати можна з малого.
Для прикладу, торік ЦЕДЕМ разом із агентством provid провів камапнію “Не додавай роботи” в рамках Кампанії “За безпечні дороги”. Ми закликали всіх учасників дорожнього руху бути відповідальними – дотримуватися правил дорожнього руху, щоб не додавати зайвої роботи рятувальним службам та поліцейським. Адже під час війни вони потрібні набагато більше в інших місцях – розбирати завали, надавати допомогу потерпілим тощо.
Ще один приклад непомітної на перший погляд відповідальної поведінки – пристібатися в авто. Кілька років тому ми також проводили інформаційні кампанії, щоб підвищити культуру відповідальності щодо цього. “Пристібай того, кого любиш” – таким було гасло однієї з наших кампаній.
Громадянське суспільство – відповідальне суспільство
Насамкінець не можу не згадати про роль громадських організацій та активістів. Адже громадянське суспільство – це передусім відповідальне суспільство. Тож радію, що за останній рік з’явилися тисячі нових ініціатив. Лише за 4 перші місяці повномасштабного вторгнення в Україні було зареєстровано 4365 громадських організацій. Вони опікуються найрізноманітнішими сферами – від культури й освіти до реформ і безпеки громадян. Зокрема, багато з них працюють зі Збройними Силами України.
Дуже важливо, щоб ініціативи громадянського суспільства мали державну підтримку. Зараз ми мріємо про те, щоб на рівні держави була закріплена дорожня карта, яка б допомагала розвитку культури відповідальності.
Деякі кроки в цьому напрямку вже зроблені. Нещодавно уряд затвердив План заходів до 2024 року з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021–2026 роки. Дуже сподіваюся, що нам вдасться втілити намічені там плани.
Чи взяли б в Україну в ЄС, якби критерієм було відповідальне суспільство? Гадаю, що так. Якщо кожен українець робитиме принаймні один відповідальний вчинок щодня.
- Канбан – проста історія управління запасами Наталія Качан вчора о 23:44
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії Світлана Приймак 17.01.2025 15:25
- Без Господарського кодексу: що тепер кардинально зміниться Дмитро Зенкін 17.01.2025 12:34
- План щодо врегулювання конфлікту Володимир Горковенко 17.01.2025 10:29
- Сторічна угода: несподіваний аспект Євген Магда 17.01.2025 06:02
- Чи варто оскаржувати наказ на податкову перевірку після її початку? Світлана Приймак 16.01.2025 15:25
- Лідерство через усвідомлення: трансформація бізнесу Наталія Растегаєва 16.01.2025 13:46
- Свіже рішення у справі щодо захисту митних інтересів України Дмитро Зенкін 16.01.2025 12:34
- Інновації в енергетичному трейдингу: як технології змінюють ринок електроенергії та газу Ростислав Никітенко 16.01.2025 10:06
- Зло не може бути умиротворене, або чому Україна має перемогти Віктор Круглов 15.01.2025 17:52
- Закон про підвищення акцизів на сигарети – це випробування економічної відповідальності Олег Пендзин 15.01.2025 14:27
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК Світлана Приймак 15.01.2025 14:00
- Масштабування українського бізнесу та чому варто орієнтуватися на експорт Даніелла Шихабутдінова 15.01.2025 12:51
- Європейські спонсори тероризму Володимир Горковенко 14.01.2025 23:46
- Ограниченно пригодные: важные детали о ВВК и мобилизации Віра Тарасенко 14.01.2025 22:01
-
Ексміністр енергетики Литви Неверович очолив наглядову раду Енергоатому
Бізнес 2304
-
Десять тонн на кілометр. Як краматорське підприємство розпочало нове життя на Закарпатті
Бізнес 2041
-
ЄС звернеться за допомогою до короля Бельгії, якщо Орбан ветує продовження санкцій
Фінанси 1885
-
Mocha Mousse — наймодніший відтінок сезону, який він і як його додати до свого образу
Життя 1598
-
Українці повертаються до трудової міграції до Польщі. Біженців залишилось 15% – опитування
Бізнес 1516