На шляху до очищення. Підсумки антикорупційної політики 2016 року
Минулого тижня був опублікований звіт Європейської рахункової палати. Відповідно до його висновків, Україна визнана найбільш корумпованою країною Європи. "Попри зусилля з реформування, Україна досі сприймається як найбільш корумпована країна в Європі", - й
Минулого тижня був опублікований звіт Європейської рахункової палати. Відповідно до його висновків, Україна визнана найбільш корумпованою країною Європи. "Попри зусилля з реформування, Україна досі сприймається як найбільш корумпована країна в Європі", - йдеться у звіті.
Незважаючи на невтішні для нас висновки, прогрес все ж помітний. У тому ж звіті зазначено, що в Україні вдалося реалізувати, в тому числі й за допомогою Європейського союзу, комплекс заходів по боротьбі з корупцією. Їх результати ще належить побачити.
Справ у цьому напрямку багато. Система корупційних зв’язків і практик в Україні вибудовувалася десятиліттями. Ми лише на початку шляху до очищення.
З упевненістю можна сказати: якщо 2015 рік був роком формування антикорупційної інфраструктури, то 2016-й з впевненістю можна вважати роком старту реальної роботи антикорупційної системи.
Системі антикорупційних органів бути!
В Україні функціонально вибудована система антикорупційних органів. Хоча в «пазлі» ще не вистачає кількох елементів (наприклад, того ж Спеціалізованого антикорупційного суду), проте, в цілому, система працює і вже почала приносити перші плоди. НАЗК, САП, НАБУ цілком працездатні й продуктивні органи.
Буквально днями голова НАБУ Артем Ситник оприлюднив підсумки роботи свого відомства за 11 місяців 2016 року. Станом на 1 грудня в провадженні перебувають 256 кримінальних справ, за якими відшкодовано понад 100 мільйонів гривень. Вдалося запобігти розкраданню 583 мільйони гривень. Сума попереджених збитків по справам, які спрямовані до суду, - 82 мільярди гривень!
Національне агентство з питань запобігання корупції не менш плідно розпочало свою роботу. Варто згадати реалізацію першого етапу е-декларування. На жаль, цьому відомству приділяється менше уваги, ніж тому ж НАБУ. Хоча на нього покладено найбільш відповідальна функція - саме воно створює інституційні механізми запобігання корупції.
НАБУ та Антикорупційна прокуратора мають справу з наслідками: фактами корупції, збитками тощо. Але не в їхніх повноваженнях розвиток системи превентивних механізмів (вдосконалення процедур, законодавчого поля, створення антикорупційної культури). Зараз в пріоритеті каральні заходи, а не профілактична робота. Це, в принципі, відповідає сьогоднішньому моменту, але системно не зовсім вірно й правильно.
Трапляються конфлікти між тими ж профільними органами: прокуратурою та НАБУ, НАЗК та НАБУ. Але все ж, я оцінюю це виключно як недоліки росту. Конфлікти не виникають лише там, де нічого не робиться. У суперечці народжується істина. Протиріччя, впевнений, стануть поштовхом до вдосконалення системи.
Е-декларування - світло в темній кімнаті, де відбувалися не менш темні справи.
Реалізацію проекту е-декларування за своїм масштабом можна порівняти хіба що з проголошенням акту про незалежність. Було дано старт в життя одному з найважливіших механізмів контролю суспільства над державним апаратом. Відкрилася завіса над такою сакральною таємницею як доходи осіб, які живуть на утриманні держави.
Інформація, наявна в е-деклараціях, повинна стати не просто привабливою картинкою, а стартом тотальної боротьби з корупцією. За підсумками декларування назріла необхідність створення більш дієвого механізму перевірки походження задекларованих статків.
Правоохоронні та антикорупційні органи повинні мати можливість перевіряти все майно на предмет легальності його придбання. За підсумком перевірки ініціювати кримінальне, адміністративне провадження.
Виховувати, запобігати, розслідувати, штрафувати... Перспективи антикорупційної системи в 2017 році.
В найближчий час необхідно ухвалити закон про «Спеціалізований антикорупційний суд». Без цього, багато в чому, ті справи, що розслідуються НАБУ та САП, ризикують так і залишитися без реального вироку з витікаючими з цього покараннями.
Має бути проведений другий етап е-декларування. Ним будуть охоплені особи, які опинилися поза першою хвилею.
В майбутньому ми ще повернемося до питання про розширення кола осіб, котрим таке декларування буде обов'язковим. На моє глибоке переконання, декларації повинні заповнювати усі без виключення громадяни, які живуть за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів (лікарі, вчителі, рядові чиновники відомств різного рівня). Тому що хворобою корупції охоплений весь державний організм, починаючи з низового рівня.
Мусимо вирішити питання з еклектичністю системи антикорупційних органів. Більш щільно працювати над створенням «єдиного антикорупційного вікна». Під цим не слід розуміти, що я виступаю за підпорядкування системи якомусь одному органу або особі. Ні. проте єдиноначальність в цьому питанні має бути.
Сьогодні працюють НАБУ, САП, НАЗК, кожен з яких робить певну частку роботи але, при цьому, відсутній ефективний єдиний антикорупційний центр, який би взяв на себе всю повноту відповідальності за боротьбу з корупцією в державі. У цій частині нам ще належить попрацювати.
Варто не боятися переймати успішний досвід в боротьбі зі злом корупції у інших країн. Адаптувати і використовувати. Додати до цього більше політичної волі і: виховувати, запобігати, розслідувати, штрафувати, садити. Боротьба з корупцією - це щоденна копітка робота. На цьому шляху не повинно бути ні зупинок, ні перепочинку.
Все ж найбільшим викликом для всієї антикорупційної системи, і в 2017 році, і в усі наступні роки, буде завдання прищепити суспільству «антикорупційну культуру». Чиновник, депутат, суддя, державний клерк, звичайний громадянин повинні знати, розуміти, що корупція - це зло, яке краде майбутнє у країни, теперішніх та майбутніх поколінь українців. Що корупція - це злочин, за який в обов'язковому порядку буде покарання. Його неможливо уникнути нікому і ні за яких обставин. Таке розуміння і буде справжньою перемогою над корупцією!
- Нюанси ввезення пального в Україну через кордон для власного споживання Дмитро Зенкін вчора о 15:47
- Як та куди інвестувати на фондовому ринку США Євген Кондратьєв вчора о 15:30
- Неконституційність п.п.7 п.1 ч.2 ст.4 щодо ставки судового збору за подання касації Світлана Приймак вчора о 14:30
- Позбавлення пільг китайських маркетплейсів: якими будуть наслідки? Єфрем Лащук вчора о 11:36
- Як Трамп зробить видобуток великим знову? Ксенія Оринчак вчора о 11:31
- Зміна світового порядку: виклики та можливості нового часу Юрій Гусєв вчора о 09:16
- Оцінка ефективності медіа: що робити, коли даних недостатньо? Вікторія Новак 20.01.2025 18:42
- Воднева економіка України: регуляторні виклики та економічна доцільність Олексій Гнатенко 20.01.2025 13:41
- Чи підходить Польща для реєстрації ІТ бізнесу? Сергій Барбашин 20.01.2025 11:53
- Європейський Союз у боротьбі за економічне лідерство: виклики та перспективи Сильвія Красонь-Копаніаж 20.01.2025 11:28
- Міжнародні правові тренди в енергетиці: як змінюються регуляції для експортерів Ростислав Никітенко 20.01.2025 11:10
- Бронирование по новым правилам: сроки и ограничения Віра Тарасенко 19.01.2025 23:08
- Оцінка впливу та інтересів: новації в українській правозастосовній практиці Анастасія Полтавцева 19.01.2025 18:00
- Канбан – проста історія управління запасами Наталія Качан 18.01.2025 23:44
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії Світлана Приймак 17.01.2025 15:25
- Сторічна угода: несподіваний аспект 314
- Лідерство через усвідомлення: трансформація бізнесу 106
- Справедлива індексація розміру пенсії: ВС зобов'язав ПФ провести індексацію пенсії 90
- Неприпустимість насильства проти адвокатів: випадок у Бучанському ТЦК 84
- Зло не може бути умиротворене, або чому Україна має перемогти 67
-
Суд заарештував і передав АРМА майно Нікопольського феросплавного заводу – фото
Бізнес 6392
-
Меланія Трамп на інавгурації 2025: два елегантні образи — у капелюсі вдень, у сукні ввечері
Життя 2658
-
Між правами бізнесу та покаранням за корупцію. Чому правки Лозового викликали дискусію
Бізнес 2527
-
Трамп пообіцяв запустити посилене буріння нафти та знизити ціни на енергоресурси
Бізнес 2504
-
У Кабміні пропонують угоду українцям за кордоном: бронь в обмін на повернення
Бізнес 2221