Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
28.05.2021 09:31

Як Київ продає та здає в оренду комунальне майно?

Менеджерка програми інноваційних проектів Transparency International Ukraine, член комісії з розгляду скарг при ДП "Прозорро.Продажі"

Київ – лідер з передачі в оренду та продажу комунального майна за підсумками 2020 року. Які фактори дозволили Києву закріпитися серед лідерів та чому інші міста країни можуть повчитися у столиці?

До Дня Києва ділимося успіхами столиці в управлінні своїм майном. Від старту приватизації та оренди комунального майна за новими правилами, Київ міцно закріпився серед лідерів з-поміж міст, які віддають перевагу прозорості та конкуренції, а також активно застосовують електронні аукціони.

Так, ще на старті електронної малої приватизації у 2019 році столиця провела найбільшу кількість аукціонів з усіх міст України 510 та заробила 113,5 млн грн у міський бюджет. 

За період 2020-2021 років (станом на 20.05.2021) Департамент комунальної власності м.Києва успішно завершив 44 аукціони малої приватизації на загальну суму понад 144 млн грн.

Загалом в бюджеті міста сумарно на 2020 та 2021 рік заплановано 185 млн грн надходжень від продажу комунального майна.

ТОП 3 успішно проданих об’єктів:

1. Продаж нежитлової будівлі загальною площею 719,3 кв.м в Голосіївському районі Києва за 30,18 млн грн при стартовій ціні 9,1 млн грн.

Це був уже другий аукціон з продажу об’єкта, зі зниженням стартової ціни на 50%, тобто 100% вартості об’єкта становили 18,2 млн  грн, тож і фінальна ставка зросла на 166%! Це ще один доказ того, що зниження стартової вартості оренди іноді може бути не мінусом, а плюсом.

Принагідно зазначимо, що це дуже красива будівля старої архітектури, і сподіваємося, що новий власник вдихне в неї нове життя.

2. Продаж нежитлової будівлі загальною площею 654,7 кв.м у Печерському районі Києва. 

Будівлю продали за 22,5 млн грн при стартовій ціні 4,92 млн грн. Ціна зросла на 457% від стартової!

3. Продаж нежитлових приміщень загальною площею 187,7 кв. м в Голосіївському районі Києва за 13,75 млн грн при стартовій ціні 3,54 млн грн 

Зауважимо, що при купівлі цього об’єкта покупців не зупинив навіть той факт, що ці приміщення були пошкоджені пожежею і тривалий час не використовувались, а їхній технічний стан потребував проведення капітального ремонту, крім того, не були підведені комунікації. Втім, ціна зросла на 388% від стартової! 

Враховуючи, що будівля, в якій розташовані приміщення, занесена до переліку об’єктів культурної спадщини Києва, цей продаж залишає надію на відновлення та збереження ще однієї частини історії нашої столиці.

Оренда комунального майна

Ще у 2019 році Київ почав активно готуватися до прозорої оренди і запустив онлайн-карту об’єктів комунальної форми власності, яка містить інформацію щодо стану, умов використання та передачі потенційних приміщень для оренди.

Наочність це завжди велика перевага та зручність у користуванні. Тож не дивно, що у другій половині 2020 року, коли стартували електронні аукціони оренди, наша столиця очолила рейтинг міст, які найактивніше здають в оренду майно за новими правилами, забезпечивши в середньому додаткові надходження до міського бюджету у розмірі 726,3  тис. грн щомісяця. 

За підсумками першого кварталу 2021 року, Київ посів друге місце в Україні серед міст, які найактивніше та найефективніше здавали майно в оренду через “Прозорро.Продажі”. Загалом від успішних аукціонів місто буде отримувати вже 1,74 млн грн/міс. 

В цілому, за період 2020-2021 років (станом на 20.05.2021) Департаментом комунальної власності м.Києва та районними в місті Києві державними адміністраціями успішно завершено 298 аукціонів з оренди за новими правилами на загальну суму 4,38 млн грн.

ТОП 3 найприбутковіших аукціонів оренди:

1. Оренда частини нежитлового приміщення площею 1919,47 кв. м за 550 тис. грн/міс при стартовій вартості 12,35 тис. грн/міс. Тобто ціна зросла на неймовірні 4 453% від стартової! Зауважимо, що 8 потенційних орендарів на цьому аукціоні не спинило навіть те, що приміщення потребує ремонту, в тому числі мережі електропостачання, теплопостачання, каналізації та водопостачання.

2. Оренда нежитлового приміщення площею 548,9 кв.м за 210 тис. грн/міс  при стартовій вартості  121,4 тис. грн/міс. Зростання вартості  до 173% від стартової.

3. Оренда нежитлового приміщення площею 394,8 кв. м Київського міського клінічного ендокринологічного центру за 70,5 тис. грн/міс при стартовій вартості 68,8 тис. грн/міс. Вартість зросла до 102% від стартової.

В топі найприбутковіших лотів відзначимо успішний приклад аукціону на продовження договору оренди нежитлового приміщення площею 70,4 кв.м по вул. Кибальчича. При стартовій платі 14,54 тис. грн/міс учасникам вдалося підвищити ціну до 90 тис. грн/міс. А це становить відчутних 619% від стартової! 

Приклад столиці демонструє, що ринок здатен платити набагато більше, ніж від нього очікують, і Київ активно використовує цей шанс для наповнення свого бюджету.

Ми вітаємо нашу столицю зі святом та бажаємо реалізовувати комунальну власність на благо громади!

Автори: Христина Зелінська, менеджерка програми інноваційних проєктів Transparency International Україна

Марія Полоз, юристка проєкту управління держмайном Transparency International Україна

Цей матеріал був підготовлений Transparency International Ukraine за підтримки проекту USAID Економічний розвиток, управління та зростання підприємництва (EDGE) Діяльність з підтримки реформи державних підприємств (SOERR). Погляди авторів, висловлені в цьому матеріалі, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку чи уряду США.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]