Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
25.08.2023 17:58

Актуальні гранти для бізнесу

Керівник Південноукраїнського офісу Європейської Бізнес Асоціації

Де отримати кошти на відкриття або розвиток?

У серпні Південноукраїнський офіс Європейської Бізнес Асоціації провів другу онлайн зустріч “Гранти для бізнесу: де отримати гроші на відкриття або розвиток?” в рамках проєкту “У пошуках Інвестицій”. У ході заходу йшлося про актуальні грантові програми для представників малого, середнього та великого бізнесу, а також можливі додаткові конкурсні пропозиції та опції. 

Контекст, у якому грантові програми можуть бути більш ефективними 

Перш ніж перейти до грантових програм варто зазначити, що існує контекст, крізь який фінансисти сприймають можливість отримання та використання гранту. І цей контекст здебільшого сфокусований на розбудові бізнесу. Бізнес можна будувати горизонтально і вертикально – і саме грант може бути однією із цеглинок для того, щоб побудувати успішний вертикальний бізнес. Більш того, потрібно розуміти, із чим компанія мусить справлятись, отримавши грантові кошти. Під побудовою вертикального бізнесу мається на увазі ситуація, коли продукт, який виробляє компанія є рушійною силою/сировиною для розвитку іншого напрямку. Таким чином формується бізнес-модель, яка дозволяє масштабувати наявний бізнес та збільшувати прибутки. Тож за допомогою грантів можна ефективно вбудувати інші напрямки у власний бізнес. Детальніше про деякі грантові продукти читайте нижче. 

Гранти від Дія  

Як демонструє статистика за 2022-23 роки, сфера використання грантів від Дія серед малого та середнього бізнесу є досить широкою. Так, серед головних напрямків грантової підтримки можна виділити: торгівлю, виробництво, сферу послуг, а також освіту. Діючі бізнеси можуть скористатись наступними програмами від Є-Робота: 

Грантом на власну справу у розмірі до 250 тис. грн із цільовим призначенням на обладнання, сировину та оренду (рішення приймає Держслужба зайнятості). 

Грантом на переробне підприємство у розмірі до 8 млн грн із цільовим використанням на обладнання (рішення приймає Мінекономіки). 

Грантом для ветеранів та членів їх сімей у розмірі до 1 млн грн із цільовим призначенням на основні засоби, програмне забезпечення, сировину, послуги, оренду, а також придбання франшизи (рішення приймає Держслужба зайнятості). 

Грантом на сад у розмірі від 140 до 400 тис. грн на 1 га із цільовим використанням на будь-які витрати (рішення приймає Мінагро). 

Грантом на теплицю у розмірі до 7 млн грн за 2 га із цільовим використанням на створення теплиці (рішення приймає Мінагро). 

Ключовими умовами для отримання вищезазначених грантів наступні: з моменту старту вести діяльність від 3 до 5 років, створити офіційні робочі місця, сплачувати податки (ПДФО 18%, військовий збір 1,5% та ЄСВ 22%). Якщо ці умови не виконані, потрібно повернути грант. Подаватись на ці гранти можуть як фізичні, так і юридичні особи.

Гранти EU4Business, GIZ 

Програма міжнародної співпраці "EU4Business: відновлення, конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСБ» спільно фінансується ЄС та урядом Німеччини й виконується в Україні німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für internationale Zusammenarbeit (GIZ). Власне сама програма EU4Business діє з 2020 року в Україні та спрямована на підтримку економічної стійкості, відновлення, зростання України, створення кращих умов для розвитку українських малих та середніх підприємств, а також для посилення їх інноваційного, експортного потенціалу.

Загалом діяльність програми спрямована на пять головних напрямків. По-перше, надає підтримку установам, які є відповідальними за реалізацію національної експортної стратегії України та угоди про вільну торгівлю з ЄС з метою покращення їх нормативного і адміністративного потенціалу. По-друге, програма співпрацює з державними органами, а також з приватним бізнесом з метою усунення технічних та адміністративних бар’єрів у сфері торгівлі. По-третє, EU4Business надає підтримку обраним економічним кластерам у різних регіонах України з метою розвитку їх експортного потенціалу. Четвертим напрямком є співпраця з територіальними громадами для сприяння розвитку інфраструктури для МСБ в регіонах, а також стимулювання інновацій на локальному рівні. І наостанок, програма підтримує бізнес-посередницькі організації та малі середні підприємства напряму для зміцнення їх інноваційного, експортного та конкурентоспроможного потенціалу. Цільовою аудиторією EU4Business є мікро, малі, середні підприємства з кількістю працівників до 249 осіб, що працюють в Україні.  

На сьогодні бізнесу можуть бути цікаві три доступні програми від EU4Business: 

1. Програма великих грантів для малих та середніх підприємств (30 грантів до 25 000 євро), метою якої є підтримка українського малого та середнього бізнесу шляхом надання 30 підприємствам безповоротної фінансової допомоги у формі грантів обсягом до 25 тисяч євро кожен. Загальний бюджет грантової програми складає 750 000 євро. Програма підтримує компанії, що створюють продукти та послуги з інноваційною складовою та/або фокусом на розширення експорту. Покриття – всі області, що підконтрольні уряду України. Подати заявку можна за посиланням https://portal.usf.com.ua/. 

2. Грантова програма від EU4Business для малого бізнесу (50 грантів до 10 000 євро), метою якої збереження промислового та економічного потенціалу України, відновлення постачання критично важливих товарів і послуг та підтримка їх виробництва в умовах воєнного стану.  Допомога буде надана 50 малим підприємствам, зареєстрованим у формі ТОВ, не пізніше 31 грудня 2019 року. Покриття - всі області України, що є підконтрольними уряду України. Заявка подається через портал Дія за посиланням

3. Грантова програма для мікробізнесу (750 грантів до 4 000 євро), метою якої є відновлення діяльності мікро підприємців та посилення стійкості мікробізнесу в умовах війни. Заявку можна подати через портал Дія. 

Гранти від ЄБРР 

ЄБРР разом з донорами гнучко відреагували на потреби малого та середнього бізнесу в Україні з початком повномасштабної війни. Грантова підтримка бізнесу від ЄБРР впроваджується за фінансування США, Швеції, Швейцарії та Ірландії в рамках Фонду сприяння малому бізнесу ЄБРР (донори Фонду: Ірландія, Італія, Корея, Люксембург, Норвегія, США, Швеція, Швейцарія, Японія та ТайваньБізнес – Фонд Технічного Співробітництва ЄБРР), ЄС та Швеція у рамках програми “Жінки в бізнесі”. Новим продуктом ЄБРР у відповідь на повномасштабну війну стали гранти на релокацію бізнесу всередині України. Так, серед головних інструментів ЄБРР для МСБ в Україні можна виділити: 

1. Гранти на консалтингові проєкти, які багато років є одним з основних продуктів ЄБРР для МСБ в Україні, що було відкориговано відповідно до потреб війни та сьогодення. Організація надає підтримку консалтингових проєктів, що впроваджуються зовнішніми консультантами, супроводжуються ЄБРР та фінансуються донорами. Програма націлена на надання допомоги підприємствам малого та середнього бізнесу, які потребують професійних знань і досвіду для зростання й забезпечення конкурентоспроможності та передбачає залучення досвідчених консультантів задля виявлення потреб та подальшого розвитку бізнесу. Допомагає оцінити потреби вашого бізнесу, залучити відповідного консультанта, супроводити проєкт від початку й до його завершення, компенсувати до 85% вартості проєкту (без ПДВ) з місцевими консультантами, або 100% - з міжнародними експертами. Проєкти можуть мати бюджет від кількох тис. євро до 10-15-20 тис. євро в залежності від обсягу та складності робіт.  

2. Участь у міжнародних виставках, B2B зустрічах. В умовах війни бізнес активно шукає нові ринки збуту, і ЄБРР продовжує свою постійну підтримку освоєння нових ринків через колективну участь у міжнародних виставках. Перший захід 2022 року на якому були представлені українські малі та середні підприємства, було підтримано вже в березні 2022 року, в перший місяць з початку війни. Загалом з початку війни понад 40 підприємств скористались такими можливостями та створили нові канали для міжнародних продажів. Колективна участь - це від 6 компаній. Відбір компаній проводиться на конкурсній основі. Перелік витрат організація розглядає під кожну виставку індивідуально. Це можуть бути такі витрати, як внесок за участь у виставці, добові (проживання, пересування), дорожні витрати тощо. Ці витрати саме компенсуються, а не авансуються. Одна із вищевказаних 6 компаній бере на себе організаційну роль і допомагає ЄБРР з  організаційних питань. 

3. Гранти на релокацію. Дуже корисний та потрібний проєкт для бізнесу в умовах сьогодення. Розпочата Росією в Україні війна має великий вплив на підприємства і змушує багатьох релокуватися у відносно безпечніші регіони України для того, щоб захистити своїх працівників, зберегти обладнання і перезапустити діяльність. Завдяки донорам проводиться компенсація витрат на релокацію в межах України з постраждалих від війни територій, що була здійснена з 24 лютого 2022 року. Для цього отримана допомога у розмірі 2,4 млн євро від Швейцарії та США через Фонд сприяння малому бізнесу ЄБРР. Подача заявок завершилася 31 січня 2023 року. ЄБРР отримали понад 300 заявок, зрештою буде підтримано до 80 компаній. Компенсація становить до 30 тис. євро на одну компанію. Наразі ЄБРР завершує роботу з розгляду заявок.  

4. Тренінги з професійного розвитку. ЄБРР продовжує активно впроваджувати тренінги для бізнесу з актуальних тем. Наприклад, корпоративне управління для жінок. Програма навчання передбачає розгляд питань, які будуть на часі в період післявоєнного відновлення бізнесу в Україні.  Вартість навчання становить 35 тис. грн, ЄБРР компенсує 85 % від цієї вартості. Зацікавленим особам варто подати свої заявки до 4 вересня 2023 року. Також наразі триває безоплатна програма навчання «Буткемп економічного відновлення» на освітній платформі Prometheus. Програма створена для кожного, хто хоче започаткувати, відновити або масштабувати свій бізнес під час війни. Серед інших навчальних програм можна виділити тренінги з онлайн-продажів, кібербезпеки, міграції з російського програмного забезпечення тощо. 

 

Серед запрошених експертів на заході були присутні: Андрій Якшин - фіндиректор, співзасновник сервісу фіндиректорів на аутсорс go4CFO, тренер з бізнес-фінансів, активно працює з грантами Є-Робота, Марина Ковтун - керівниця компоненту підтримки бізнес-організацій та МСП, програма EU4Business, GIZ, Катерина Кривошей - керівниця компоненту з підтримки бізнес-організацій та МСП (грантові ініціативи), програма EU4Business, GIZ, Юлія Ітигіна – аналітик напрямку з консультаційних проєктів для МСБ, ЄБРР в Україні.  

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи