Які правові проблеми стримують розвиток малого та середнього бізнесу в Україні?
Про перші результати проєкту "Дослідження правових потреб малого та середнього бізнесу".
Від розвитку малого та середнього бізнесу залежить економічний успіх будь-якої країни у цілому та добробуту переважної більшості громадян. За даними Державної служби статистики за 2018 рік кількість малих та середніх підприємств в Україні становила 99,9%. При цьому саме малий та середній бізнес (надалі - МСБ) забезпечував роботою 73,5% усіх працівників в Україні та виробив 61,8% обсягу реалізованих продукції.
Таким чином, МСБ в Україні становить основу економіки та від його розвитку залежить фінансовий стан майже ¾ працюючого населення України. Саме тому дуже важливо визначати та постійно відстежувати правові потреби МСБ для того, щоб усувати або зменшувати правові перешкоди, які заважають розвиватися МСБ.
Із зазначеною метою у кінці 2019 року в Україні розпочався проєкт «Дослідження правових потреб малого та середнього бізнесу», який здійснюється Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у партнерстві з Гаазьким інститутом інновацій у праві (HiiL), у рамках Проєкту ЄС «Право-Justice» і за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Станом на сьогодні завершився перший етап, у рамках якого дослідницькою агенцією Info Sapiens було проведено 24 інтерв’ю з представниками МСБ у різних сферах: сільське господарство, виробництво та надання послуг. На основі цих інтерв’ю заплановане проведення опитування 800 представників МСБ у всіх регіонах України з метою визначення найбільш значущих та частих правових проблем, з якими стикається МСБ та які обмежують його розвиток.
Однак, навіть з 24 інтерв’ю вбачаються певні тенденції, які свідчать про значні проблеми, які не дають розвиватися бізнесу. Серед найчастіших проблем, які суттєво впливають на бізнес, представники МСБ згадали про рейдерство, проблеми з податковою службою та складність залучення кредитних коштів.
Окремо варто зупинитися, на рейдерстві, оскільки про такі випадки згадало 7 із 24 представників МСБ. З цією проблемою стикається середній бізнес або малий бізнес, який за кількістю працівників або доходами дуже близький до середнього бізнесу. Попри те, що визначення рейдерства є надзвичайно широким, оскільки, у це поняття вкладають будь-яке зазіхання на їхній бізнес, все ж можна виокремити певні тенденції цього явища.
У будь-якому випадку це явище пов’язане із роботою правоохоронної системи держави, оскільки: 1) або самі представники правоохоронних органів здійснюють тиск (блокують діяльність підприємств через арешти виробничих комплексів, виїмку основних засобів підприємства тощо); 2) або правоохоронна система виявляється нездатною захистити бізнес від протиправних посягань третіх осіб. У результаті найбільш ефективним захистом виявився самостійний фізичний захист бізнесу та надання розголосу події, а не звернення до правоохоронної системи держави.
Також варто зазначити, що судова система не розглядається підприємцями як ефективний інструмент вирішення спорів. В першу чергу це пов’язано із занадто тривалими термінами розгляду справ. Іншим аспектом є невпевненість у тому, що судове рішення буде виконано. Зокрема, згадуючи про іншу суттєву проблему для бізнесу — відносини з податковою службою (переважно щодо блокування податкових накладних та відшкодування ПДВ), респонденти зазначили про проблеми невиконання податковими органами судових рішень, які набрали законної сили.
Таким чином, навіть первинний етап дослідження показує, що для забезпечення розвитку МСБ в Україні потрібні реформа правоохоронних органів та судової системи з метою забезпечення: 1) оперативного реагування на порушення, з якими стикається МСБ; 2) забезпечення виконання судових рішень (у першу чергу самими державними органами), де стягувачем є МСБ; 3) забезпечення покарання осіб (у першу чергу правоохоронців), які вчинили злочини відносно МСБ.
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль вчора о 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський вчора о 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда 31.03.2025 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 86566
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 8813
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 7226
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 6119
-
В Україні випробували FPV-дрони на оптоволокні з дальністю понад 20 км – фото
Бізнес 5933