Адвокатське зберігання документів: de jure та de facto
Адвокатська таємниця - гарантія надійного правового захисту фінансово-господарських документів клієнта.
Адвокатське зберігання документів – послуга, що пропонується Адвокатами та Адвокатськимиоб’єднаннями та надає можливість захистити документи клієнта від незаконних дійконтролюючих органів чи третіх осіб.
Раніше була розповсюджена практика укладення Договорів зберігання, за якимиКлієнт передавав на зберігання документи, а Адвокат зобов’язувався забезпечитиїх схоронність. Неозброєним оком видно, що укладення Адвокатами Договорівзберігання суперечить правовій природі інституту Адвокатури, адже покликаннямАдвоката є захист прав та інтересів клієнта, а не охорона чи зберігання його документів.
З прийняттям Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від05 липня 2012 року (далі – Закон) послуги зі зберігання документів Адвокатами однозначноопинилися за межами правового поля. У статті 1 Закону адвокатська діяльність визначаєтьсяяк незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту,представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Про наданняпослуг із зберігання документів в Законі не йдеться.
Розвиток Адвокатури в Україні триває, як і триває боротьба Адвокатів засвої професійні права та гарантії. На сьогодні, Законом встановлено гарантіїадвокатської діяльності, визначено поняття «адвокатської таємниці», що по сутіна законодавчому рівні встановлює різницю у правовому статусі Адвоката таюриста (представника).
Повертаючись до питання захисту (не зберігання) документів Клієнта, наданіЗаконом права та гарантії дозволяють Адвокатам забезпечити надійний правовий захистпереданих їм документів. Мова, як правило, йде про фінансово-господарські табухгалтерські документи, які зазвичай, є об’єктом зацікавленості правоохороннихта контролюючих органів.
Порядок проведення оперативно-розшукових заходів та слідчих дій щодоАдвоката є набагато складнішим на відміну від порядку проведення таких заходівщодо суб’єктів господарської діяльності. Зокрема, забороняєтьсяпроведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів,пов’язаних із здійсненням адвокатської діяльності; під час проведення обшуку чиогляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатськудіяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бутиприсутній представник ради адвокатів регіону.
Отже, Адвокат чи адвокатське об’єднання дійсно мають можливість захиститидокументи клієнта від незаконного вилучення, але такий захист здійснюється вмежах дії Договору про надання правової допомоги, а не Договору зберігання.Захист документів Клієнта є однією з гарантій адвокатської діяльності, що можебути реалізована лише за умови належного правового оформлення Адвокатськогодосьє.
Таким чином, на сьогоднішній день укладення договорів про надання правовоїдопомоги саме з Адвокатом чи адвокатським об’єднанням має низку переваг упорівнянні з аналогічними договорами, укладеними з юридичними фірмами таюристами. До таких переваг, як правило, відносять якість правової допомоги таособливий статус інформації (документів), що передається захиснику. Хочанаявність свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю не є безумовноюгарантією кваліфікації правника та показником якості правової допомоги,відсутність такого свідоцтва унеможливлює захист інформації (документів)Клієнта за допомогою інституту адвокатської таємниці.
- Незаконна передача земель лісового фонду під забудову в Дніпрі Павло Васильєв 13:42
- Дисциплінарна справа проти суддів: порушення строків судочинства Павло Васильєв вчора о 19:28
- Сертифікат ТПП: чи була форс-мажорна обставина?! Світлана Приймак вчора о 15:31
- Діти з інтернатів після евакуації: повернення в нікуди Юлія Конотопцева вчора о 15:17
- Стійкість, яка допомагає жити: як України долає виклики та підтримує ментальне здоров’я Галина Скіпальська вчора о 14:40
- Нова концепція енергії: чому ми втомлюємося, навіть коли відпочиваємо? Наталія Растегаєва вчора о 13:16
- Нейро-коучинг: як змінити мислення та приймати ефективні рішення Катерина Мілютенко вчора о 02:29
- Виклик для Європи і світу: підсумки Мюнхенської безпекової конференції Ніна Левчук 20.02.2025 17:03
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність Аліна Москаленко 20.02.2025 15:32
- Практика розгляду справ про хабарництво: ВАКС vs місцеві суди Іван Костюк 20.02.2025 13:30
- Про що Україні говорити з європейськими країнами в плані безпекової компоненти Олександр Калініченко 20.02.2025 11:23
- Гра на виживання України: Трамп за чи проти Путіна?! Дмитро Зенкін 20.02.2025 09:00
- "Закон і порядок" на крайньому заході України Євген Магда 19.02.2025 15:47
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році Альона Векліч 19.02.2025 14:49
- Як соцмережі змінюють бізнес Ірина Кононенко 19.02.2025 14:13
- Завершення приватизації Укрспирту. ЄМК. Придбання прав вимоги до боржника 206
- "Закон і порядок" на крайньому заході України 201
- Ініціативи для підтримки дівчат та жінок в Україні 2025 року 74
- Відомчий житловий фонд: минуле чи прихована реальність 71
- Що чекає на ринок пасажирських автобусних перевезень у 2025 році 65
-
Латвія закупила в Росії зброю майже на 800 000 євро. Це рекорд
Бізнес 2309
-
З Фонду національного добробуту РФ зникло понад 100 тонн золота
Фінанси 2117
-
"Рахувати кожну копійку". Гетманцев закликав до жорсткої фінансової політики в Україні
Фінанси 1991
-
Розуміє Україну, чує Європу. Що потрібно знати про Келлога та його роль у переговорах
1817
-
Reuters: РФ може погодитися на використання Україною $300 млрд заморожених активів
Бізнес 1444