Інновації в туризмі
Інноваційний розвиток туристичних підприємств: напрями змін та фактори впливу.У сучасних умовах глобалізації і взаємовпливу культур у геометричній прогресії зростає кількість соціальних зв'язків, а суспільство орієнтоване на споживання, в якому складова
Модельекономічного зростання ґрунтується на інноваційному типі розвитку, передбачаєзміну самих понять науково-технічного прогресу і економічного розвитку.З'явились нові пріоритети: інтелектуалізація виробничої діяльності,екологічність (зелена економіка), використання високих та природоохоронних технологійтощо. Ця модель потребує нової державної інноваційної політики ефективногостимулювання інновацій, розвитку наукомістких та скорочення природно-експлуатуючихгалузей.
Туризмє багатовекторною та мультигалузевою сферою і тому складною для запровадженнярадикальних інновацій. У структурі сфери послуг є галузі, інноваційність якихне викликає сумнівів, тому що вони мають власну базу досліджень і розробок іпропонують ринку нові високі технології. Наприклад, сфераінформаційно-комп’ютерних технологій (ІКТ), має за меті віртуалізацію частинивиробничих та торговельних операцій, управління економічними процесами від мегадо мікрорівня, широке застосування різновиду прикладних програм для ефективногоуправління й адміністрування підприємством. Іншого сектору в українськійекономіці, що зростав би так само швидко, як ІТ, просто немає. Це підтверджуютьі розрахунки: якщо наразі ємність української ІТ-галузі складає 2-3 млрд. дол.на рік, а темпи річного зростання дорівнюють 30%, то до 2015 року сектор ІТ формуватиме8% ВВП. ІТ-індустрія дійсно перспективна, інвестиційно та інтелектуальноємнасфера економічної діяльності, яка прискорює інвестиції в людину, як основнеджерело інноваційних зрушень і, дозволить вирішити проблему економічної тагрошової стабільності в державі в майбутньому.
І хоч туристичний бізнес переживає бумінформатизації, враховуючи широкий інформаційний сектор, потужність тамасовість інформаційних повідомлень та віртуальний сектор подорожей вглобальних мережах, фахівці-туризмознавці зауважують, що туризм є більше «споживачемінформаційних інновацій», аніж продуцентом. За попередніми підрахунками витратиініціативних туроператорів – консолідаторів в Україні на утримання системи on-line-бронюванняскладають близько 2% від вартості послуг, що реалізовуються, що за умови продажутурів на рекреацію, розваги і оздоровлення, це приблизно 3,3 млн. дол. США щорічно, які витрачено на розроблення,підтримку, наповнення і обслуговування системи інформаційної підтримки. Новиминапрямами використання ІТ для туризму є: запровадження мобільного Інтернету,електронних каталогів пропозицій, поширення on-line-бронювання не лише в роботіз рітейловими агентствами, а й безпосередньо з клієнтами. Неординарні ідеї, щопросувають бізнес у сфері туризму, автоматизація і доступність довідкової інформації,розробка нових туристичних маршрутів, програмне забезпечення і програмнірішення – це тільки деякі приклади, що ілюструють інноваційну діяльність і напрямїї подальшого розвитку.
Соціальнафункція туризму також широко віртуалізується. Так, соціальні інформаційнімережі є потужним інструментом, який впливає на споживання туристичних послуг.Групи туристів створюють сайти, контактні групи з обміну досвідом подорожей,думкою про готелі, курорти, роботу персоналу та рівень сервісу. З'являютьсянові способи туристичної активності, наприклад, туристи з різних країнобмінюються житлом на час відпустки і для цих цілей реєструються на відповіднихпорталах і об'єднуються в специфічні соціальні групи.
Туристи витрачають в подорожах близько 5-10% річнихспоживчих витрат. Фінансова свобода туристів також стимулює розвиток інноваційі пропозицію туристичних послуг: зручні платіжні системи, не прив'язані доконкретних місць і не вимагаючі перевозити запаси готівкових коштів, даютьвідчуття свободи і стимулюють споживання культурно-освітніх і розважальнихтуристичних послуг в країні перебування.
В світовій практиці в туризмі широкорозповсюджуються іннновації, спрямовані на підвищення якості отриманогосервісу, створенні нової потреби у комфортному відпочинку, здатному дивуватипередбачливістю та комплексністю. Популяризуютьсяінновації на транспорті (літак з прозорим корпусом), в готельному бізнес і(готель і комплекси на намивних островах), застосування енерго- таресурсозберігаючих технологій, що здатні подовжити життєвий цикл туристичногопродукту або знизити вартість послуг.
Інновації- необхідний процес в створенні нового привабливого турпродукту, формуваннісприятливих умов для активізації діяльності інвесторів у туристичній сферікраїни.
Насьогодні привабливими для інвестування є проекти щодо будівництва туристичної іспортивної інфраструктури курортів та дестинацій (гірськолижних трас, канатнихдоріг, спортивно–оздоровчих комплексів). За обсягами інвестицій в розвитоктуристичної інфраструктури Карпатський регіон, який має всі можливості длярозвитку гірськолижного спорту, входить в п'ятірку найбільших регіонів країни(в 2009 році ці надходження склали близько 290 млн. євро). Одним з такихпроектів є будівництво гірськолижного центру «Долина Руна», який передбачаєзалучення прямих інвестицій загальною сумою 90 млн. євро.
Зважаючи на рівеньрозвитку підприємств, серед яких тотальна більшість мікро- або малі туристичніпідприємства, та окреслені в ЗУ “Про інноваційну діяльність” об’єктиінноваційної діяльності, - в українській практиці слід виділити наступні видиінновацій:
- інноваційні програми і проекти;
- нові знання та інтелектуальні продукти;
- виробниче обладнання та процеси;
- інфраструктура виробництва і підприємництва;
- механізми формування споживчого ринку і збутутурпродукту;
-організаційно-технічні рішення виробничого,адміністративного, комерційного або іншого характеру, що істотно поліпшуютьструктуру і якість виробництва, обслуговування і (або) соціальної сфери;
- сировинні ресурси, засоби їх видобування іпереробки (для виробничих підприємств туристичної сфери: заклади розміщення,ресторанного і курортного бізнесу та ін.;
- туристичний продукт на національному,регіональному рівні, на рівні дестинації, на рівні туристичного підприємства.
Однак, зазначені напрями змін та трансформації бізнес-середовищазнаходяться під дією зовнішніх факторів, які суттєво впливають на інтенсивністьрозвитку.
Успішні інноватори туризму своїм досвідом доводять,що створення і впровадження нового - не просто бажано, але і необхідно вконкурентній боротьбі, а в період економічної нестабільності, - це повинносприйматися як умова виживання.
Богдан Никифоров Богдан Нікіфоров © 2014
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк вчора о 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко вчора о 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус вчора о 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич вчора о 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука вчора о 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко вчора о 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський вчора о 12:21
- Шукайте жінку! Білоруський варіант Євген Магда вчора о 09:09
- Спільний контроль у бізнесі: чому статус має значення? Анастасія Полтавцева 30.03.2025 19:23
- ВВК до 5 июня: нужно ли проходить людям с инвалидностью? Віра Тарасенко 30.03.2025 15:46
- ШАБАК оприлюднив свої висновки щодо трагедії 7 жовтня Георгій Тука 30.03.2025 14:16
- Цивільна конфіскація: про це варто знати, якщо ви державний службовець Тетяна Видай 28.03.2025 14:47
- Від 2 до 4 мільярдів доларів Євген Магда 28.03.2025 13:13
- Українські надра – не предмет торгу, а основа національної безпеки Олена Криворучкіна 28.03.2025 12:19
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 2307
- Законопроєкт 13120 позбавляє дітей конституційного права на освіту 453
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 328
- Стоїцизм папороті у перетвореннях декартової геометрії 154
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 151
-
"Бояться їхати сюди". Українській компанії не вдалося перевезти з Польщі закриту фабрику
Бізнес 34686
-
Яєчний король купує американського виробника яєць Hillandale Farms за $1,1 млрд
Бізнес 7709
-
Зернова асоціація попередила про ризик "технічної зупинки" агроекспорту з України
Бізнес 3200
-
Суд відкрив провадження про банкрутство забудовника ЖК "Еврика" у Києві
доповнено Бізнес 3034
-
Кульмінація некомпетентності. Чому закрили відомого розробника ігор Monolith
Технології 2741